Vláda teroru Hillary Clintonové

Vláda teroru Hillary Clintonové

Vlada teroru perexV nakladatelství Euromedia Group vychází politický thriller Vláda teroru (State of Terror) hvězdných spoluautorek Hillary Rodham Clintonové a Louise Pennyové v překladu Libuše a Luboše Trávníčkových.

Do Bílého domu nastupuje nová administrativa s nově zvoleným prezidentem Douglasem Williamsem a jeho ministryní zahraničních věcí Ellen Adamsovou, kteří spolu nemají zrovna nejlepší vztah. V Evropě dojde k sérii bombových útoků na autobusy a ohrožena je i Amerika. Ti dva budou muset spolupracovat. Inspirace skutečnými událostmi, etické kompromisy, politické intriky, špionáž, ženské přátelství, rodina i čiré zlo, to vše tvoří příběh čtivým, zábavným a nezapomenutelným. Ellen Adamsová, neskrývané alter ego Hillary Clintonové, je zároveň hlavní hrdinkou románu.

Hlavní hrdinka jako robot s mozkem Einsteina

Po počátečním selhání, které však v knize není specifikováno, se z ministryně Adamsové stává robot s mozkem Einsteina, odvahou a výdrží postav hraných S. Stallonem a A. Schwarzeneggerem, psychologickými schopnostmi Freuda a čestností Mirka Dušína. I většina dalších postav v románu je od počátku do konce jasně definovaná na škále padouch - kompars - hrdina. Jak se dá očekávat, prvně jmenovaným vévodí předchozí prezident Eric Dunn a jeho ruští a terorističtí přátelé.

Neprokreslenost postav a to, že v pětisetstránkovém románu nedochází k jejich postupnému vývoji, je větším nedostatkem, než jednoznačná ideologická linie, kterou čtenář od H. Clintonové může očekávat. Knize chybí politický nadhled a břitkost, jak to uměl například Joseph Heller, viz jeho Gold za všechny peníze, kde autor politiku glosuje, ale čtenáři nevnucuje svůj názor, a dosáhne tím lepšího účinku.

Námět na hollywoodský scénář?

Kniha má jasnou strukturu jako z učebnice (expozice, kolize, krize, peripetie, katarze), vždyť zkušená spoluautorka Louise Pennyová je oceňovanou autorkou detektivních bestsellerů přeložených do více než 30 jazyků. V roce 2017 obdržela za zásluhy o kanadskou kulturu nejvyšší civilní vyznamenání země, Řád Kanady. A nepochybně své řemeslo umí, dialogy jsou živé a uvěřitelné, popisy věcné a výstižné a celý román je čtivý, přitáhne a udrží pozornost čtenáře. Skoro se může zdát, že kniha už byla koncipována jako námět na hollywoodský scénář.

Za pozitivní přínos Hillary Clintonové lze považovat znalost prostředí vrcholných jednání, protokolu i zákulisí. "Inspirace skutečnými událostmi je zřejmá, ale tato verze je mnohem zábavnější", říká na přebalu knihy citát z Entertainment Weekly. Negativem je poštěkávání na politické odpůrce, které vypadá jako dodatečně dopisované do hotového textu Pennyové.

Kniha je dobře zpracovaná i po formální stránce, text neruší chyby ani překlepy. Jediná výtka jde na vrub korektora: "...na severovýchodě státu Washington...dvacet minut...od Bílého domu" (str. 226), protože stát Washington opravdu není Washington D.C.

Vláda teroru si své čtenáře najde, je to ideální kniha na dovolenou k vodě. Dost tlustá na to, aby vydržela celý týden, dost napínavá, aby udržela čtenářovu pozornost, a dost kontroverzní na to, aby se o ní dalo diskutovat s přáteli.

Zdroj:
CLINTONOVÁ, H. R., PENNYOVÁ, L. Vláda teroru. Praha: Euromedia Group, a. s., 2022. ISBN 978-80-242-8115-5

Vlada teroru

Vláda teroru (State of Terror)
Autor: Hillary Rodham Clintonová a Louise Pennyová
Překlad: Libuše a Luboš Trávníčkovi
Žánr: Román, politický thriller
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s., v edici Kalibr, Praha
Rok vydání: 2022
Počet stran: 512
Hodnocení: 50 %

www.knizniklub.cz/knihy/549564-vlada-teroru


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Hana Hindráková přináší další napínavý příběh z exotického prostředí

hindrakova perexSe spisovatelkou Hanou Hindrákovou už jsme na našich stránkách hovořili v září loňského roku. Nyní se znovu setkáváme u příležitosti vydání její další knihy s názvem Dobrovolnice, který se odehrává v Keni....

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Po čtení Doby temna byste si měli dát panáka

doba temna 200Doba temna s podtitulem Stand up your life je kniha známé stand up komičky Adély Elbel. Kromě humoru se můžete těšit na velmi osobní vyprávění.

...

Literatura

Feynmanovy přednášky z fyziky aneb bible fyzikářů

200litSvětovým bestsellerem v oblasti fyziky jsou bezesporu třídílné Feynmanovy přednášky z fyziky (Lectures on Physics, 1963), které nyní v novém revidovaném vydání přináší českým čtenářům nakladatelství Fragment, jež tak reaguje na jejich poptávku, jelikož p...

Divadlo

Pérka, drátky, kolečka: Dvě sestry, jedna role, jeden muž

Pérky, drátky, kolečkaSpolečenský román o herečce, která hledá opět cestu ke své sestře, vás zatáhne do divadelního prostředí a dotkne se jak sourozenecké rivality, tak také sesterské lásky. Ústředním motivem knihy pln...

Film

Na druhém konci vesmíru a bez svého kladiva – Thor se vrací potřetí!

thor 200Thor je uvězněn na opačném konci vesmíru. Bez svého mocného kladiva je nucen pustit se do závodu s časem. Musí se vrátit včas do Asgardu, aby zastavil Ragnarok – zkázu svého domova, kterou se snaží rozpoutat nový mocný nepřítel, jeho nemilosrdná sestra Hela. Thor musí zabrá...