Vláda teroru Hillary Clintonové

Vláda teroru Hillary Clintonové

Tisk

Vlada teroru perexV nakladatelství Euromedia Group vychází politický thriller Vláda teroru (State of Terror) hvězdných spoluautorek Hillary Rodham Clintonové a Louise Pennyové v překladu Libuše a Luboše Trávníčkových.

Do Bílého domu nastupuje nová administrativa s nově zvoleným prezidentem Douglasem Williamsem a jeho ministryní zahraničních věcí Ellen Adamsovou, kteří spolu nemají zrovna nejlepší vztah. V Evropě dojde k sérii bombových útoků na autobusy a ohrožena je i Amerika. Ti dva budou muset spolupracovat. Inspirace skutečnými událostmi, etické kompromisy, politické intriky, špionáž, ženské přátelství, rodina i čiré zlo, to vše tvoří příběh čtivým, zábavným a nezapomenutelným. Ellen Adamsová, neskrývané alter ego Hillary Clintonové, je zároveň hlavní hrdinkou románu.

Hlavní hrdinka jako robot s mozkem Einsteina

Po počátečním selhání, které však v knize není specifikováno, se z ministryně Adamsové stává robot s mozkem Einsteina, odvahou a výdrží postav hraných S. Stallonem a A. Schwarzeneggerem, psychologickými schopnostmi Freuda a čestností Mirka Dušína. I většina dalších postav v románu je od počátku do konce jasně definovaná na škále padouch - kompars - hrdina. Jak se dá očekávat, prvně jmenovaným vévodí předchozí prezident Eric Dunn a jeho ruští a terorističtí přátelé.

Neprokreslenost postav a to, že v pětisetstránkovém románu nedochází k jejich postupnému vývoji, je větším nedostatkem, než jednoznačná ideologická linie, kterou čtenář od H. Clintonové může očekávat. Knize chybí politický nadhled a břitkost, jak to uměl například Joseph Heller, viz jeho Gold za všechny peníze, kde autor politiku glosuje, ale čtenáři nevnucuje svůj názor, a dosáhne tím lepšího účinku.

Námět na hollywoodský scénář?

Kniha má jasnou strukturu jako z učebnice (expozice, kolize, krize, peripetie, katarze), vždyť zkušená spoluautorka Louise Pennyová je oceňovanou autorkou detektivních bestsellerů přeložených do více než 30 jazyků. V roce 2017 obdržela za zásluhy o kanadskou kulturu nejvyšší civilní vyznamenání země, Řád Kanady. A nepochybně své řemeslo umí, dialogy jsou živé a uvěřitelné, popisy věcné a výstižné a celý román je čtivý, přitáhne a udrží pozornost čtenáře. Skoro se může zdát, že kniha už byla koncipována jako námět na hollywoodský scénář.

Za pozitivní přínos Hillary Clintonové lze považovat znalost prostředí vrcholných jednání, protokolu i zákulisí. "Inspirace skutečnými událostmi je zřejmá, ale tato verze je mnohem zábavnější", říká na přebalu knihy citát z Entertainment Weekly. Negativem je poštěkávání na politické odpůrce, které vypadá jako dodatečně dopisované do hotového textu Pennyové.

Kniha je dobře zpracovaná i po formální stránce, text neruší chyby ani překlepy. Jediná výtka jde na vrub korektora: "...na severovýchodě státu Washington...dvacet minut...od Bílého domu" (str. 226), protože stát Washington opravdu není Washington D.C.

Vláda teroru si své čtenáře najde, je to ideální kniha na dovolenou k vodě. Dost tlustá na to, aby vydržela celý týden, dost napínavá, aby udržela čtenářovu pozornost, a dost kontroverzní na to, aby se o ní dalo diskutovat s přáteli.

Zdroj:
CLINTONOVÁ, H. R., PENNYOVÁ, L. Vláda teroru. Praha: Euromedia Group, a. s., 2022. ISBN 978-80-242-8115-5

Vlada teroru

Vláda teroru (State of Terror)
Autor: Hillary Rodham Clintonová a Louise Pennyová
Překlad: Libuše a Luboš Trávníčkovi
Žánr: Román, politický thriller
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s., v edici Kalibr, Praha
Rok vydání: 2022
Počet stran: 512
Hodnocení: 50 %

www.knizniklub.cz/knihy/549564-vlada-teroru


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivo T. Budil: Nejsem si jist, zda evropské hodnoty obstojí

TBudil200Profesor Ivo T. Budil patří mezi nejznámější české antropology. Založil a několik let vedl Filozofickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. V současnosti působí na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Metropolitní univerzity Praha. Je ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Výpočtářky objevují vesmír

raketove-divky 200Jako žena se ráda seznamuji s jinými ženami, které pro mě mohou být vzorem, které něčeho zajímavého dosáhly. Velmi mě oslovil film Skrytá čísla o afroamerických ženách v NASA. Proto jsem měla radost, že se o tématu mohu dozvědět v...


Literatura

Sdílená ekonomika mění svět

uber a airbnb 200V nakladatelství Grada vyšla kniha s názvem Uber a Airbnb mění svět od amerického novináře Brada Stoneho a měl by si ji přečíst každý, koho zajímá sdílená ekonomika.

...

Divadlo

Velký Gatsby: Dramatizace slavného románu jazzového věku

Velky Gatsby200Právě před sto lety začal sedmadvacetiletý spisovatel, který měl za sebou dva úspěšné romány a kopu časopiseckých povídek, psát jedinečný příběh problematizující dobově rozšířený mýtus „amerického snu“, příběh o muži s tajemnou minulostí, ...

Film

Kinematografie a stát v českých zemích mezi roky 1895-1945

kinema 200Doposud se slovo "kinematografie" vztahovalo především na filmovou tvorbu. Teprve Ivan Klimeš se v knize Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 soustředí na to, jak stát a jeho předpisy ovlivňovaly kinematografické podnikání - výrobu i ...