Vláda teroru Hillary Clintonové

Vláda teroru Hillary Clintonové

Tisk

Vlada teroru perexV nakladatelství Euromedia Group vychází politický thriller Vláda teroru (State of Terror) hvězdných spoluautorek Hillary Rodham Clintonové a Louise Pennyové v překladu Libuše a Luboše Trávníčkových.

Do Bílého domu nastupuje nová administrativa s nově zvoleným prezidentem Douglasem Williamsem a jeho ministryní zahraničních věcí Ellen Adamsovou, kteří spolu nemají zrovna nejlepší vztah. V Evropě dojde k sérii bombových útoků na autobusy a ohrožena je i Amerika. Ti dva budou muset spolupracovat. Inspirace skutečnými událostmi, etické kompromisy, politické intriky, špionáž, ženské přátelství, rodina i čiré zlo, to vše tvoří příběh čtivým, zábavným a nezapomenutelným. Ellen Adamsová, neskrývané alter ego Hillary Clintonové, je zároveň hlavní hrdinkou románu.

Hlavní hrdinka jako robot s mozkem Einsteina

Po počátečním selhání, které však v knize není specifikováno, se z ministryně Adamsové stává robot s mozkem Einsteina, odvahou a výdrží postav hraných S. Stallonem a A. Schwarzeneggerem, psychologickými schopnostmi Freuda a čestností Mirka Dušína. I většina dalších postav v románu je od počátku do konce jasně definovaná na škále padouch - kompars - hrdina. Jak se dá očekávat, prvně jmenovaným vévodí předchozí prezident Eric Dunn a jeho ruští a terorističtí přátelé.

Neprokreslenost postav a to, že v pětisetstránkovém románu nedochází k jejich postupnému vývoji, je větším nedostatkem, než jednoznačná ideologická linie, kterou čtenář od H. Clintonové může očekávat. Knize chybí politický nadhled a břitkost, jak to uměl například Joseph Heller, viz jeho Gold za všechny peníze, kde autor politiku glosuje, ale čtenáři nevnucuje svůj názor, a dosáhne tím lepšího účinku.

Námět na hollywoodský scénář?

Kniha má jasnou strukturu jako z učebnice (expozice, kolize, krize, peripetie, katarze), vždyť zkušená spoluautorka Louise Pennyová je oceňovanou autorkou detektivních bestsellerů přeložených do více než 30 jazyků. V roce 2017 obdržela za zásluhy o kanadskou kulturu nejvyšší civilní vyznamenání země, Řád Kanady. A nepochybně své řemeslo umí, dialogy jsou živé a uvěřitelné, popisy věcné a výstižné a celý román je čtivý, přitáhne a udrží pozornost čtenáře. Skoro se může zdát, že kniha už byla koncipována jako námět na hollywoodský scénář.

Za pozitivní přínos Hillary Clintonové lze považovat znalost prostředí vrcholných jednání, protokolu i zákulisí. "Inspirace skutečnými událostmi je zřejmá, ale tato verze je mnohem zábavnější", říká na přebalu knihy citát z Entertainment Weekly. Negativem je poštěkávání na politické odpůrce, které vypadá jako dodatečně dopisované do hotového textu Pennyové.

Kniha je dobře zpracovaná i po formální stránce, text neruší chyby ani překlepy. Jediná výtka jde na vrub korektora: "...na severovýchodě státu Washington...dvacet minut...od Bílého domu" (str. 226), protože stát Washington opravdu není Washington D.C.

Vláda teroru si své čtenáře najde, je to ideální kniha na dovolenou k vodě. Dost tlustá na to, aby vydržela celý týden, dost napínavá, aby udržela čtenářovu pozornost, a dost kontroverzní na to, aby se o ní dalo diskutovat s přáteli.

Zdroj:
CLINTONOVÁ, H. R., PENNYOVÁ, L. Vláda teroru. Praha: Euromedia Group, a. s., 2022. ISBN 978-80-242-8115-5

Vlada teroru

Vláda teroru (State of Terror)
Autor: Hillary Rodham Clintonová a Louise Pennyová
Překlad: Libuše a Luboš Trávníčkovi
Žánr: Román, politický thriller
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s., v edici Kalibr, Praha
Rok vydání: 2022
Počet stran: 512
Hodnocení: 50 %

www.knizniklub.cz/knihy/549564-vlada-teroru


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Tomáš Löbl: Jsem trošku pověrčivý

1Herce a zpěváka Tomáše Löbla můžete vidět na jevišti Divadla Kalich v muzikálech Osmý světadíl, Pomáda, Atlantida a Srdcový král. Kterou ze svých rolí má nejraději se dozvíte v následujícím rozhovoru, který  poskytlo Divadlo Kalich

...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Jaká je literární prvotina Jiřího Mádla?

Pritazlivost-planety-Krypton 200Přitažlivost planety Krypton je název první knihy mladého herce, režiséra a scenáristy Jiřího Mádla. Román vyšel v nakladatelství Bizbooks a nabízí zajímavé čtení.

 

...

Literatura

C. D. Payne a jeho Helena

dedictvi helena payne 200Americký spisovatel C. D. Payne, otec Nicka Twispa a série Mládí v hajzlu, přišel po knize Neviditelný s dalším poutavým čtením. Jedná se o knihu Dědictví aneb jak Helena ke št...

Divadlo

Duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku

Ti druzi 200Komedie Spirit Level, kterou v MdB uvedou pod názvem Ti druzí, sice obletěla úspěšně kus světa, ale o její autorce, přesněji o jejím životě se ví až podezřele málo. Anglická scenáristka a dramatička zůstává v téměř dokonalém utajení (důraz je na sl...

Film

Filmové plakáty v průběhu věků
ImagePrvní filmoví diváci se zrodili na sklonku 19. století - a již tehdy je na projekce kraťoučkých, tehdy ještě samozřejmě němých filmečků lákaly sytě barevné plakáty, které slibovaly úžasný zážit...