Jaký byl devátý případ oddělení Q?
Banner

Jaký byl devátý případ oddělení Q?

Tisk

chlorid sodny 200Fanoušci dánského spisovatele Jussiho Adlera-Olsena se opět dočkali, tentokrát už devátého dílu ze série oddělení Q. Jednalo se o knihu Chlorid sodný, která klasicky vyšla v nakladatelství HOST.

 

 

 Předchozí díl Oběť 2117 vyšla v roce 2020 a tehdy se mluvilo o tom, že bude celkem deset dílů. Tyto poslední z nich se navíc zaměřovaly na jednotlivé členy z oddělení a po těch zaměřených na Rose a Asada jsem se nyní těšila, co přinese ten o Carlovi. Na úvod musím přiznat, že jsem čekala, že bude o něm ještě mnohem více.

Nejen oddělení Q se v tomto díle čelí nejen vyšetřování, ale také koronaviru. Situace je náročná, představuje pro ně různé změny, ale také je dokáže semknout. V některých recenzích je covidové téma autorovi vytýkáno, ale mě podobně jako u Minierova Lovu vůbec nevadilo a do děje pasovalo.

Oddělení Q se ponořuje do vyšetřování úmrtí výrazných osobností, která policie dosud považovala za sebevraždy nebo nešťastné náhody. Oni zjišťují, že ne vždy všechno sedí a navíc objevují, že se na místech činu vždy našla sůl. Když se snaží odhalit pachatele a najít v jeho počínání nějaký vzorec, tak zjistí, že vraždám ještě není konec a jedna se může odehrát v období vánočních svátků. Utíká jim proto čas, a navíc se je zde ještě jedna velká komplikace, která souvisí právě s Carlem.

Na knihu jsem se hodně těšila, ale tentokrát jsem měla zřejmě větší očekávání. Jak jsem zmiňovala výše, čekala jsem, že bude tento díl mnohem více zaměřený na Carla a něco mi při čtení chybělo. Dlouho jsem se nedokázala začíst, stránky mi ubíhaly pomalu a neměla jsem problém knihu odložit. Ačkoliv byl případ zajímavý, tak mě tak moc nevtáhl a předchozí díly mi přišly zajímavější.

Potěšilo mě však, že ani zde nechyběl humor a byla jsem ráda za různá velbloudí přirovnání od Asada jako například tato na straně 56: „Rozporuplné pocity často prozradí hra vrásek v obličeji. Carlova tvář právě svou strukturou připomínala architektonický návrh, který načmáral architekt na LSD.“ (56)

Závěr Chloridu sodného jsem na rozdíl od jeho začátku zhltla a teď jsem snad nejvíc napnutá, co se stane dál a co ten závěrečný díl přinese. Už aby vyšel!

Jussi Adler-Olsen (nar. 1950) pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil romány Alfabethuset (Abecední dům, 1997) a Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003), které v češtině ještě nevyšly. V roce 2006 vydal politický thriller Washingtonský dekret (Host 2014). Poté se začal věnovat tématům spojeným s jeho rodným Dánskem. Čtenářskou oblibu si získal především sérií detektivních románů o oddělení Q, která čítá už devět dílů. Prvních pět z nich bylo zfilmováno a promítaly se i v českých kinech. Charakteristickým znakem autorova stylu a jistě i jedním z důvodů jeho obrovského mezinárodního úspěchu je osobitý smysl pro humor, nadhled a ironie. Jeho knih se celosvětově prodalo už dvacet sedm milionů výtisků.

chlorid sodny

Chlorid sodný
Autor: Jussi Adler-Olsen
Překlad: Kristýna Václavů
Žánr: thriller, detektivka
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2022
Počet stran: 479
Hodnocení: 87 %

https://www.hostbrno.cz/chlorid-sodny/


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

NEZAPOMÍNEJME DĚTEM VYPRÁVĚT - Rozhovor se Spolkem Storytelling

Storytelling200Spolek Storytelling se věnuje vyprávění příběhů už několik let. Vypráví na nejrůznějších akcích, ve školách, knihovnách, na festivalech, v divadlech i kavárnách. Učí také zájemce na seminářích, jak poutavě a zajímavě vyprávět, ať už dětem ...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Z archivu...

Čtěte také...

Arab mi šahá na babu...

arabove200 Ne, tento příspěvek se nebude týkat hravého Nohavicova popěvku, nýbrž dvou knížek, které se snaží mapovat, kam se arabský, či šířeji muslimský, svět v posledních letech vlastně pohnul, kam až se vyostřil konflikt nikoli jen protikladných, ale hlavně...


Divadlo

Rozpustilé jeptišky z východočeské autodílny

jeptisky perexVětšina katolíků a především nekatolíků má ve svém povědomí pevně zafixováno, že jeptišky jsou vzorem serióznosti a kvůli dodržování přísné řehole ani nemají šanci zažít nějakou legraci. Dramatik Dan Goggin stejně jako staré...

Film

15. ročník festivalu Jeden svět startuje už zítra!

JedenSvet200Dokumentární festival se řadí mezi domácí špičku svou dramaturgií každý rok. Ale letos je program napěchován k prasknutí! Filmy o lidských právech, dokumenty o zdravotnictví, pohled na moc médií, přiblížení problematiky o mezil...