Musím tě zradit

Musím tě zradit

Tisk

MusimTeZradit200Je to už skoro 35 let od konce komunistické éry a pro nás, kdo jsme v ní žili, je neustále obtížnější, ba nemožnější těm, kdož přicházejí po nás a tu dobu nezažili, vysvětlit, proč jsme tehdy byli smutní a v neustálé depresi. Naštěstí jsou tu spisovatelé jako Ruta Sepetysová, kteří dokážou evokovat, co jsme tehdy prožívali, tak, že se k tomu doberou jak ti noví dospělí, tak dospívající.

Její historický román „Musím tě zradit“ vypráví příběh sedmnáctiletého rumunského studenta, odehrávající se v závěru vlády Ceauseskovy diktatury, která až jako jedna z posledních také padla dík ruské, Gorbačovově perestrojce.

Ano, i u nás něco takového, snad ne tak krutého, bylo, řekne si pamětník, a ten, co se narodil až do nové doby, ledacos pochopí. Pochopí, co je to nesvoboda, totalita, co to bylo StB, všeobecný strach a podezírání, rozdíl mezi tím, co se musí a smí říkat, a tím, co jsme si mohli už jen šeptat, a to ještě stěží.

Román ve sdělné formě realisticky zachycuje šedivou a tíživou každodennost Ceauseskova panování v jeho historické jedinečnosti a zároveň jako jeden z příkladů totalitních společností v jejich typických projevech a vede čtenáře od poznání, jak to bylo, k poznání, co nechceme, lability toho, co máme dnes za samozřejmost, a o co máme usilovat.

Až se budou děti ptát: Proboha, jak jste mohli, proč jste nic neudělali, dejte jim přečíst tuto knihu.

Musim te zradit titulka

Musím tě zradit
Autor: Ruta Sepetysová
Původní název: I Must Betray You (2022)
Žánr: historický román
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2022, pevná vazba s přebalem
Počet stran: 360

Hodnocení: 100 %

www.cooboo.cz/tituly/77918604/musim-te-zradit/


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Smola a Hrušky: „Chceme spraviť československý hit, ktorý prevalcuje obe republiky“

200rozSkupina Smola a Hrušky zabáva obecenstvo svojou veselou ska-punk popovou muzikou už od roku 1996. Ako sa majú a čo chystajú, aké sú ich sny, to sa dozviete v tomto rozhovore. Ponúka veľa nových a zaujímavých informácií, ktoré nie sú je len...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

V Luciferově evangeliu se potkáte nejen se satanisty

altDo České republiky se dostal překlad třetí knihy norského spisovatele Toma Egelanda s názvem Luciferovo evangelium. Po Konci kruhu a Strážcích úmluvy se opět dostáváme do světa plného napětí, do...


Literatura

Kouzelná zvířátka na dobrou noc

kouz 200Pro rodiče je vždycky dobrým pomocníkem kniha, která pomůže ve výchově dětí. V té emoční, citové, v rozvíjení emoční inteligence dětí. Navíc když je to pohádková kniha, u které se budou bavit, těšit i relaxovat i rodiče. Je to něco na způsob klasických ...

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

Slavní režiséři předkládají lekce filmu

lekce 200Režisér Laurent Tirard (také u nás proslavený nejen Molièrem, ale hlavně dvěma díly Mikulášových patálií) se k filmování dostal přes novinářskou praxi. Pro časopis Studio Magazine recenzoval filmy a také chystal hovory s nejslavněj...