Uchvátil vás svět smrtek Neala Shustermana? Vraťte se do něj díky originálním povídkám

Uchvátil vás svět smrtek Neala Shustermana? Vraťte se do něj díky originálním povídkám

Tisk

Kosen perexBestsellerovou sérii Smrtka asi není třeba představovat. Napínavá trilogie o světě, kde neexistuje smrt a kde lidský život může trvale ukončit jen smrtka, vyniká nejen neotřelým tématem, ale i poutavým zpracováním, a tak není divu, že si získala oblibu po celém světě.

 

Pokud chcete o smrtkách vědět více, sáhněte po povídkové knize Kosení, která sérii vhodně doplňuje. Jednotlivé povídky se odehrávají nejen souběžně s událostmi série, ale i před nimi či po nich. Kromě starých známých tak potkáte i nové postavy, které vám ukážou, že zbývá ještě mnoho příběhů, které je potřeba odvyprávět.

Smrtelnost, nesmrtelnost a všechno mezi nimi

Autorem knih o smrtkách, které v českém překladu vycházejí v Nakladatelství Yoli, je americký spisovatel Neal Shusterman. Ten napsal mnoho knih pro mládež včetně románů Everlost a Downsiders, za který byl nominován na dvanáct čtenářských cen. V roce 2015 získal National Book Award za literaturu pro děti a mládež. Píše také scénáře k filmům a televizním programům. Kromě Smrtky vyšly v českém překladu i Shustermanovy knihy Sucho, Bez šance a Bez citu.

Povídky o smrtelnosti, nesmrtelnosti a vším, co se odehrávalo mezi těmito dvěma epochami, ale Shusterman nepsal sám. Spolupracovali s ním tito autoři a autorky: David Yoon, Jarrod Shusterman, spoluautor románu Sucho, Sofia Lapuente, Michael H. Payne, Michelle Knowlden a Joelle Shusterman.

Tematicky různorodá sbírka

Pokud od knihy očekáváte především setkání s hlavními hrdiny série, budete zklamaní. Ano, jsou tu povídky, ve kterých vystupují smrtky Curieová a Faraday, v jedné se na krátkou chvíli mihne Rowan, v další se zmiňuje Citra a nechybí ani příběh o smrtce Goddardovi z časů, kdy ještě nebyl smrtkou, avšak většinu prostoru dostaly postavy nové. To však vůbec není na škodu, protože tito lidé i smrtky jsou nejen jedinečným osobnostmi, jejichž osudy vás budou zajímat, ale umožňují autorovi také ukázat další aspekty jeho univerza.

Pokud jde o témata, je sbírka překvapivě pestrá, a tak v ní najdete příběhy o lásce i umění, o ambicích a odhodlání udělat pro jejich naplnění všechno, o dvou soupeřících smrtkách, o umělé inteligenci, která doprovází lidské posádky na cestě vesmírem, o inteligentním psovi, snech i o dívce, která nehodlá respektovat společenská pravidla.

Doplněk pro fanoušky série

Všechny povídky ale mají něco společného. Kromě čtenářsky atraktivního tématu a jedinečných postav je to i dokonale promyšlená pointa, která pokaždé překvapí. I když se však jedná o zdařilou sbírku, je k plnému pochopení příběhů nutná znalost série. Proto je kniha určená hlavně pro její fanoušky. Zaujala vás tato kniha, ale sérii jste zatím nečetli? Dejte jí šanci a seznamte se s dystopickým světem, ve kterém lidstvo zvítězilo nad nemocemi, stárnutí i smrtí. Uvidíte, že vás příjemně překvapí.

Koseni
KOSENÍ
Autor: Neal Shusterman
Originální název: Gleanings
Překlad: Petr Kotrle
Žánr: young adult, dystopie
Vydáno: Yoli, 2023
Počet stran: 368

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/638101-koseni.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vladimír Brabec: Conneryho miluju, ale naštval mě, pacholek! (1.část )

Brabec perexNa rozhovor se skvělým hercem a znamenitým dabérem Vladimírem Brabcem jsem dorazila s asi 20 minutovým zpožděním. Dole mi otevřela jeho manželka a poslala mě nahoru – prý už na mě čekají a ona že...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Rok v českém lese stojí za to!

rok v ceskem lese 200V dubnu vydalo nakladatelství CPress nádhernou publikaci Rok v českém lese od autora Julia Klejduse. Čtyři roční období v jeho podání spolu s 600 unikátními fotografiemi si musí podmanit každého milovníka naší přírody!

...

Literatura

Kniha Turbulence ukazuje různé perspektivy

 

szalayNakladatelství Akropolis přichází s novinkou nazvanou Turbulence - od úspěšného britského spisovatele Davida Szalaye, který již za svá díla získal řadu ocenění a právem se řadí mezi uznávané britské autory.

...

Divadlo

Rebelky v divadle Bolka Polívky

REBELKY perexKaždá premiéra v divadle známého klauna, principála, komika a vážného dramatického herce, je vždy událostí a představení jsou beznadějně vyprodaná. Ať už v inscenaci Polívka hraje, nebo ne. Stejné to bylo i na premiéře a v další sérii př...

Film

Iránské filmy se vracejí

iransky film white baloon 200Spočítali bychom na prstech jedné ruky, kolik děl z Iránu země uvedla Česká televize (jinde bychom je očekávali marně), kolik se jich dostalo do tuzemských kin - nejnověji