Prahu ovládly výstavy architektury
Banner

Prahu ovládly výstavy architektury

Tisk
ImageMinulý týden hned dvě pražské galerie zahájily výstavy týkající se architektury bydlení budoucnosti. Neotřelé, originální a především poučné exhibice jsou k vidění v Galerii Jaroslava Fragnera a v Galerii Národní technické knihovny.




Prvně otevřená výstava pro veřejnost nese název Block City. Město z bloků skutečně slibuje podívanou dle svého pojmenování. Po celém obvodu galerie se nachází modely měst budoucnosti, uprostřed s ohromným stolem obehnaným silnicemi. Dokonce i s plastovými autíčky, které jsou menší než nehet na malíčku, přesto precizně tvarované. Střed místnosti mimo jiné doplňuje i videoprojekce s „krásami“ panelákových výstav. Sídlištním komplexem trpí především země bývalého sovětského svazu, ale našli bychom je i jinde. Značná část výstavy je věnovaná Nizozemí, které se vyjímá svou originální architekturou bydlení pro obyčejné občany. Ale také proto, že autor celého projektu je původem právě z této země. Architekt Bart Goldhoorn prezentuje tak svou patnáctiletou práci. Definuje tři základní moduly městské výstavby. Modulární město, Designerské město a především město z bloků. Bloky, které si návštěvník může prohlédnout, tvoří nejdůležitější část výstavy a pochází z otevřené soutěže o jejich návrhy, kterou vypsala developerská společnost Massthab.

Image

Soutěžního klání se zúčastnilo 210 architektů z 20 zemí, a proto je přehlídka velmi různorodá, ale i přesto ucelená. Neskutečně propracované detaily i celé bloky jsou vyrobeny z nejrůznějších materiálů. Najdeme vše od skla, papíru, dřeva až po sponky ze sešívačky. Každá výstavba nese svůj název, rozlohu, počet pater i půdorys. V tabulce nad „městem“ tyhle údaje návštěvník najde a může prostudovat i orientaci světové strany či grafickou vizualizaci nápaditého bloku.

Hlavní část tematicky doplňuje výstava VITAJTE V PANESTORY! o hromadné bytové výstavbě v Bratislavě mezi lety 1955 až 1995. Ta mapuje 21 metropolitních sídlišť. Tato část výstavy byla připravena předními slovenskými historiky architektury Peterem Szalayem, Máriou Topolčanskou a Henrietou Moravčíkovou, která ve čtvrtek 16. února bude od 19 ti hodin k dispozici hostům pro otázky a diskuzi.

Rozhodně se jedná o podnětnou výstavu. Zájemci architektury, ale i rodiny s dětmi si přijdou na své. Pražští školáci žijí jarními prázdninami a strávit čas na výstavě, která nejen pobaví, ale i poučí za symbolické vstupné, je skvělé oživení. Výstava si těší zájmu široké veřejnosti, návštěvnost je průměrně mezi 30 až 40 lidmi denně a potrvá až do 2. března.

Image

Druhá výstava architektury budoucnosti byla zahájena jen o dva dny déle. Od 3. února vyrostlo v Galerii Národní technické knihovny „zelené město“. Exhibice s příznačným názvem Green ArchitectureII.  je zaměřená na stavby a projekty, které jsou šetrné jak k životnímu prostředí, tak i k úspoře místa, rozpočtu i provozních nákladů. Jedná se již o druhý projekt s touto tématikou. První se uskutečnil před čtyřmi lety právě v Galerii Jaroslava Fragnera. Tematicky je výstava rozdělena do tří částí, z nichž největší prostor je věnovaný sekci Wooden Boxes, kde se návštěvníkům představují moderní dřevěné jednoduché víkendové domy navržené rakouskými a finskými architekty. Fotografie jsou zasazené skutečně v dřevěných krabicích se světlem uprostřed, takže atmosféra dřevěné výstavby je veskrze autentická. Velkou výhodou jsou české popisky, které v dalších sekcích chybí.

Zumtobel Group Award 2010 prezentuje nejúspěšnější projekty druhého ročníku tohoto ocenění, kde se realizují projekty ohleduplné vůči životnímu prostředí. Poslední sekcí je Form and Energy, která klade důraz na ohleduplné zacházení s přírodními zdroji. Výstava a katalog představují výběr jednotlivých projektů pocházejících z Rakouska, například elektrárny či dopravní stavby. Kurátorem této části jsou Petr Riepl a Adolph Stiller, kteří budou 15. 2 od 18.30 přednášet v Ballingově sále Národní technické knihovny. Jak už bylo zmíněno, velkou škodou pro návštěvníky těchto dvou sekcí, kteří nejsou v angličtině či němčině tak zdatní, je absence českých popisků. 

Image

Návštěvníky zajisté překvapí, v jakých souvislostech a u jakých typů staveb lze prvky zelené architektury použít. Výstava, jejímž spolupořadatelem je Dan Merta, potrvá do 28. února 2012. Projekt ale tímto nekončí. Na jaře se mohou nadšenci architektury těšit na exhibici známé architekta „odpadu“ Michaela Reynoldse a podzim bude věnovaný tuzemským projektům. Navíc si přijdou na své i mimo pražští, protože do republiky vyrazí výstava Současný český industrial.

Zdroj foto: techlib.cz, gjf.cz



 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ženská přitažlivost, aneb poezie trochu jinak

Ženská přitažlivostV aktuální tíživé době, kdy trávíme podstatně více času sami se sebou než kdykoliv předtím, je třeba využít každé příležitosti pro zklidnění duše a odreagování se od všedních starostí a strachů. K tomu může skvěle posloužit třeba i myšlenkové po...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Kája Saudek: Výstava 18+

Saudek 200Devět let strávil komiksový malíř a kreslíř Kája Saudek v komatu. Jeho trápení bylo ukončeno 25. června 2015, kdy naposledy vydechl. Ještě před jeho smrtí byla dne 17. června v Tančícím domě zahájena výstava 18+. Již název napovídá, že téma výstavy ...


Divadlo

Ďáblice – po čertech povedená inscenace

dablice perexPoslední premiéra letošní divadelní sezóny přivedla na prkna Městského divadla ve Zlíně Ďáblici. One woman a two men show, kterou na jevišti rozehráli Hana Tomáš Briešťanská, Zdeněk Julina a Zdeněk Lambor.

Film

Duchařina ze Severu

necro200Pokud máte chuť na film ve stylu finského Heavy Trip, Severská filmová zima letos nabízí komediální horor Mrtvé nechte spát. Ponořte se do tajů života po životě za zvuků metalové hudby.

...