Proč chátrá tolik domů, když tisíce lidí nemají domov? Odpověď hledá výstava!

Proč chátrá tolik domů, když tisíce lidí nemají domov? Odpověď hledá výstava!

Tisk

nebe 200Výstava Nebe vysoko nad námi je naše proběhne od 19. února do 30. dubna 2015 v prostorách galerie Artwall (opěrná zeď Letenských sadů na Nábřeží Kapitána Jaroše a Edvarda Beneše). Rozšířená verze výstavy proběhne od 25. února do 7. března 2015 v galerii NTK. Vernisáž se uskuteční 19. února 2015 od 19:00 hodin ve squatu Cibulka.

 

 

 

Proč v Praze tolik domů zbytečně chátrá, když přitom tisíce lidí nemají kde bydlet nebo se tísní v ubytovnách? Za jakých okolností by měl mít stát možnost nemovitost vyvlastnit? Co v praxi znamená formulace „vlastnictví zavazuje“, uvedená v Listině základních práv a svobod? I na tyto otázky hledá odpověď výstava Nebe vysoko nad námi je naše!, symbolicky ilustrující vývoj squattingu v Praze od devadesátých let po dnešek.

Vznik a vyklizení autonomního sociálního centra Klinika v Jeseniově ulici v Praze vyvolal vlnu zájmu veřejnosti a protestů proti jeho zrušení. Tento případ opětovně poukázal na nekoncepční řešení problému opuštěných budov v České republice a represivní přístup vůči jejich alternativnímu využití. Výstava umělecké skupiny Nová věčnost se zaměřuje na několik konkrétních kauz.

Výstava připomíná sedm klíčových nemovitostí, které pro autory ze skupiny Nová věčnost představují milníky lokálního squatterského hnutí. Mezi nimi najdeme dnes už legendární squaty Ladronku nebo Miladu, ale i jednodenní zábory (Albertov, Pohořelec, Washingtonova ulice) a současné stále žhavé kauzy (Autonomní sociální centrum Klinika, squat Cibulka). V průvodních textech umělci nabízejí i informace o vlastnických poměrech týkajících se jednotlivých budov, případně o spekulaci majitelů s nimi.

Hesla, která výjevy doprovázejí, částečně vycházejí z původních squatterských sloganů užívaných v souvislosti s jednotlivými případy a zároveň tématizují příznačné aspekty daných kauz. Formální stránku obrazů inspirovaly mimo jiné ručně malované vietnamské protiválečné plakáty 60. a 70. let minulého století. K tomuto inspiračnímu zdroji odkazuje také název výstavy převzatý z plakátu malířky Phan Thông z roku 1967.

Projekt si klade za cíl upozornit na celou škálu témat spojených se squattingem, který je sice v českých poměrech spíše okrajovým jevem, ale přitom se dotýká řady etických problémů, ležících v samých základech současné společnosti. Umělci ze skupiny Nová věčnost formulují své stanovisko následovně: „Jde nám o zpochybnění nedotknutelnosti soukromého vlastnictví jako nejvyššího (a možná jediného) morálního předpisu dnešní společnosti. Odmítáme protežovaní vlastnického práva, které je v praxi nejsilnějším a nejrozsáhlejším právem, nad ostatními lidskými právy a svobodami (například právem na bydlení).“

Podle kurátorky galerie Artwall Zuzany Štefkové „má squatterské hnutí v naší společnosti svůj význam. Jeho aktivity poukazují na alternativní způsoby správy nemovitostí, budují povědomí komunity a ve výsledku mohou probudit obyvatele měst z letargie a lhostejnosti vůči chátrajícím památkám i potřebným lidem kolem nás.“ „Výstava skupiny Nová věčnost má za cíl zdůraznit skutečnost, že alternativní kulturní centra jsou pro každé město přínosem a měl by jim být poskytnut prostor,“ doplňuje kurátorka Lenka Kukurová.

V rámci doprovodného programu k výstavě proběhnou komentované procházky s umělci po vybraných lokalitách. Projekt Artwall byl iniciován Centrem pro současné umění Praha o.p.s., v současnosti výstavní program realizuje c2c Kruh kurátorů a kritiků. Projekt je realizován pod záštitou radního hl.m. Prahy, Jana Wolfa.Partnery projektu jsou hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR.

(red)


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Spisovatelka Jana Poncarová o svém novém románu Cyklistka a soutěži Nejlepší den mého života

Jana PoncarovaLiterární soutěž s názvem Nejlepší den mého života je u konce a známe již jejího vítěze! Patronkou této naší soutěže, do níž se přihlásilo přes 40 účastníků se stala spisovatelka Jana Poncarová, která má na kontě již několik úspěšných románů a ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Krajská galerie představí dílo pozapomenutého českého krajináře Jana Honsy

honsa200Výstava „Jan Honsa (1876 – 1937) - Samotář se srdcem venkovana“ je pokračováním cyklu, ve kterém Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje významné osobnosti české výtvarné scény přelomu 19. a 20. století. Jak podtitul výstavy napovídá malíř a...


Literatura

Lapuťák a kapitán Adorabl

laputak perPrvní pohádkový příběh z pera Dominika Ladsmana, autora populárního Deníčku moderního fotra, Lapuťák a kapitán Adorabl. Pojďte se začíst do příběhu, který vás zanese do Sedmimoří, kde malý Čeněk zažívá první opravdové dobrodružství. Konečně kniha ...

Divadlo

Putování za zaniklým divadlem

Divadla 200V  tematické edici Zmizelá Praha právě teď vydává nakladatelství Paseka ve spolupráci s Národním muzeem (jeho Divadelním oddělením) práci teatroložky Olgy Vlčkové (*1976) s názvem Divadlo a divadelní scény.

...

Film

Na co jít na Mezipatrech - osobní tipy ředitele

mezipatraUmělecký ředitel Mezipater Aleš Rumpel dává osobní tipy na filmy, které budou promítány v rámci 13. ročníku filmového festivalu Mezipatra, který začíná ve čtvrtek 8. listopadu v Praze.

...