Spolek Putování za Santinim představil knihu, mapující život a dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Autorem knihy je předseda spolku Putování za Santinim Stanislav Růžička, autorem fotografií je Vladimír Kunc.
Jednotlivé kapitoly se věnují jeho životu a nejvýznamnějším stavbám včetně seznamu připisovaných děl. Publikace byla vydána v české i anglické verzi. Podle zástupců spolku Putování za Santinim zatím neexistovala cizojazyčná verze knihy o Santinim; přitom jeho dílo vzbuzuje zájem i u zahraničních turistů a návštěvníků.
Vydání této reprezentativní publikace je jednou z významných aktivit spolku Putování za Santinim, který má za cíl popularizaci díla významného architekta. Již řadu let se členové spolku zabývají přednáškovou a osvětovou činností, organizují zájezdy a výpravy po stopách Santiniho života.
Snad žádná umělecká činnost se nezapsala do podoby českých zemí tak hluboce jako barokní stavitelství. Díla stavitelů obohacují podobu našich měst a vesnic. Dávají krajině originální rytmus a harmonii. Mezi osobnosti, které výrazně překročily horizont své doby patří nesmazatelně architekt, zakladatel barokní gotiky Jan Blažej Santini-Aichel (dále také Santini). Architekt Santini, tvůrce stylu, který je dnes nazýván barokní gotika, žil v letech 1677 až 1723. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který je zapsán na Seznam UNESCO, klášterní kostel v Kladrubech na Plzeňsku či klášterní kostel a kostnice v Sedlci u Kutné Hory.
Kniha byla představena počátkem února v Nosticově paláci za přítomnosti významných odborníků a Daniela Hermana, ministra kultury České republiky.
Knihu Putování za Santinim vydalo Občanské sdružení Putování za Santinim za podpory Ministerstva kultury ČR.
ilustrační foto autor, podle podkladů Občanského sdružení Putování za Santinim a Ministerstva kultury České republiky.
< Předchozí | Další > |
---|