Úvaha kacíře nad knihou Racionální bible - Genesis

Úvaha kacíře nad knihou Racionální bible - Genesis

Tisk

Bible perexKdo z nás, ať už jsme věřící nebo ateisté, si někdy neřekl, že znalost Bible patří k základnímu vzdělání. A řada z nás se ji možná pokusila přečíst. Zdaleka ne všem se to povedlo. Ať už kvůli obtížnému jazyku starších překladů nebo pro poměrně velký rozsah celé Bible.

 

Pokud patříte k těm "vzdělancům", kteří toto dilema vyřešili Biblickou dějepravou pro základní nebo střední školy tak, jako kdysi autorka této recenze, nevěšte hlavu. Právě pro vás nebo pro vaše potomky přichází na předvánoční trh kniha Dennise Pragera Racionální Bible – Kniha první, Genesis, s podtitulem Bůh – Stvoření světa – Zkáza.

Moderní, čtivý, vytříbený překlad biblického textu 

Racionální Bible, obsahující komentáře k Pěti knihám Mojžíšovým, se v zahraničí setkala s velkým ohlasem, byla bestsellerem podle USA Today, Publishers Weekly i Wall Street Journal. Používá se i jako učebnice. Komentáře ke knize Genesis, první knize Starého zákona, první z pěti knih, jejichž autorství je připisováno Mojžíšovi, nyní poprvé vycházejí česky. Nakladatelství LEDA vydává knihu v moderním, čtivém, vytříbeném překladu Alexandra Tomského. Odpadá tak výše zmíněná, a pro mnohé z nás dříve nepřekonatelná, překážka obtížné srozumitelnosti biblických textů.

Bible 2

Racionální Bibli komentoval i její překladatel Alexander Tomský

Racionální Bible - Genesis od Dennise Pragera dokonale zprostředkovává knihu Genesis dnešnímu čtenáři a jeho vnímání. Pragerův komentář zdůrazňuje morální aspekty Tóry ve vztahu k dnešnímu příliš sekularizovanému západnímu světu, poukazuje na několik hlavních rozdílů mezi morálkou Tóry a nebezpečnými nedostatky dnešního sekulárního Západu. Zejména si všímá univerzit, které jsou stále více v čele útoků proti Bohu, Bibli, rodinným hodnotám, Izraeli a samotnému pojetí objektivní morálky, místo aby sloužily jako bašty morálního učení.

V celém svém komentáři Prager obhajuje víru v Boha, prozřetelnost, božský původ Tóry a věčnou moc morálky Tóry. Nabízí také průběžný komentář k Tóře, který přináší postřehy od široké škály učenců a myslitelů, jakož i ze svých osobních zkušeností.

I pravil Bůh: "Diskuze je vítána!"

Každý nemusí souhlasit s interpretacemi jednotlivých veršů, ale podle autora i Bůh očekává, že se s ním věřící budou přít, aniž by to bylo považováno za zpochybňování Boží autority nebo za příznak slabé víry. Bůh nás ujišťuje, že diskuse se očekává a že může být záslužná. Věřící se nesmějí poddat absolutní jistotě, neboť ta je neklamnou známkou fanatismu. Lidská duše potřebuje pochybnosti, aby byla pokorná. Stoprocentní jistota je jed.

Bible 1

Ředitel nakladatelství LEDA dr. Rudolf Červenka představuje knihu Racionální Bible - Genesis

Autorovy komentáře dokonale zprostředkují knihu Genesis dnešnímu vnímání a osvětlují její podivuhodnou shodu s vědeckými poznatky o vzniku světa. Podstatné je i to, že ukazují, jak se v západní společnosti – v důsledku klesajícího významu biblického učení o přirozenosti člověka a o Božím řádu – rodí toxické ideologie pomýleného sociálního inženýrství, které popírají zdravý rozum, protože jejich původci podlehli příslibu hada z rajské zahrady „budete jako bohové znát dobro a zlo“.

Bůh stvořil svobodného člověka k transcendentálnímu účelu („buďte svatí, jako já jsem svatý“) a pověřil jej jedinečnou rolí v zápase s pohanskými ideologickými silami rozkladu. Tento svět je zázračným darem lidstvu a člověk je jeho hospodářem. Autor zdůrazňuje, že jakkoli to může znít sekulárnímu jednotlivci ironicky, pouze Boží chápání lidského života umožňuje svobodnou vůli.

Nejstarší příběh, který je stále aktuální, lidsky vysvětlený a srozumitelně komentovaný, je skoro povinností mít ve své knihovně. Reprezentativní publikace, která udělá radost jako vánoční dárek a ke které se budeme rádi vracet.

Bible 3

O knize zasvěceně hovořil dr. Tomáš Kraus emeritní tajemník Federace židovských obcí, mezi hosty byl Benjamin Kuras (sedící vpravo)

Tento text je spíš úvaha kacíře nad knihou Racionální Bible, respektive pohledem současníka na filosofii biblického světonázoru, než recenze. Nicméně všem doporučuji, je to úžasná kniha pro ty, kdo si kladou otázky, a taky pro ty, kdo si chtějí od otázek odpočinout.

O autorovi

Dennis Prager (1948) vyrostl v moderně ortodoxní židovské rodině v Brooklynu a stal se vlivným konzervativním publicistou s teologickou erudicí, je však známější jako politický komentátor než učenec Bible. Ve svých rozhlasových talk show, které vedl po přes tři desetiletí, diskutoval o náboženských otázkách s představiteli všech náboženství i ateismu. Je považován za racionálního obhájce biblického světonázoru a univerzálního etického monoteismu: „Rozum hledá víru a víra bez rozumu by byla nesmyslná.“ Je autorem jedenácti knih, česky vyšel jeho komentář Desatero přikázání (Leda, 2017)

Bible

Racionální Bible – Kniha první: Genesis; Bůh – Stvoření světa – Zkáza (The Rational Bible: Genesis; God, Creation and Destruction)
Autor:
Dennis Prager
Překlad: Alexander Tomský
Ilustrace: René Senko
Žánr:
religionistika, filosofie, společnost
Nakladatelství:
LEDA, edice Prameny
Rok vydání:
2023
Počet stran:
432

Hodnocení:100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA  https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=949


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Harasimová

MH200Markétu Harasimovou znám poměrně krátkou dobu, ale po přečtení jejího románu Poháry touhy se mi tak nějak dostala pod kůži. A protože jsem ji chtěla poznat víc, zrodil se tento rozhovor:

 

 

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Superhrdinové nabití elektřinou

 

Uprchlík 200Příběhy lidí s nadpřirozenými schopnostmi patří již dlouhodobě mezi velice oblíbené. Společnosti Marvel a DC by o tom mohli vyprávět. I na knižním poli se občas najde nějaký ten superhrdina. Mezi ty nejnovější patří Uprchlík z cely 2...


Literatura

Mýty číslo 13 vábí čtenáře na crossover

myty 13 200V dubnu vydalo komiksové nakladatelství Crew již třináctý díl série Mýty, takové pohádky pro dospělé. Nadupaný díl o více než dvě stě stránkách sázel na křížení se sérií Jack of Fables a to vysvětluje i název dílu – Velký mytický crossover.

...

Divadlo

Divadelní rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka

Prilis drahy jed perexAlexandr Litviněnko (Petr Lněnička), bývalý agent KGB a FSB, emigroval v roce 2000 do Velké Británie poté, co se stal v Rusku nežádoucím kvůli zveřejnění nezákonných praktik tamějších tajných služeb. S manželkou Marin...

Film

Vlci na hranicích jdou do kin!

Vlci na hranicich - PLAKAT (2)Vlci jsou zpět! Před více než dvěma staletími byli vlci na Broumovsku vyhubeni, teď se do přírody pomalu vracejí, a mění tak životy mnoha lidí. Dokument Vlci na hranicích portrétuje jejich problematické...