Typická rodina. Je silnější jejich láska, nebo touha navzájem se pozabíjet?

Typická rodina. Je silnější jejich láska, nebo touha navzájem se pozabíjet?

Tisk

Jablka ze stromu nepadaji perexČtyři dospělí sourozenci Delaneyovi stojí před neřešitelným dilematem. Jejich matka se ztratila a je velká pravděpodobnost, že s tím má co do činění jejich otec.

Manželé Stan a Joy Delaneyovi měli vztah, ve kterém to jiskřilo i po padesáti společných letech. Nedávno prodali svou proslulou tenisovou akademii, kterou vybudovali od základů, a poté se snažili vymyslet, jak smysluplně trávit důchod do doby, než se konečně dočkají vnoučat. Jedné noci u jejich dveří zazvonila mladá cizinka Savannah, která potřebovala pomoc – a Delaneyovi jí ji poskytli. Nějaký čas žila u nich doma. Krátce poté, co se on nich odstěhovala, Joy zmizela… a i po Savanně se slehla zem. Co se stalo s Joy Delaneyovou? A jaká temná tajemství odhalí sourozenci Delaneyovi o manželství svých rodičů?

Novinka od bestsellerové autorky

Liane Moriarty je oblíbená australská spisovatelka, jejíž knihy se staly celosvětovými bestsellery. Pod pseudonymem Nicol Berry vydala několik románů a knih pro děti, které byly paradoxně úspěšnější za hranicemi Austrálie. Jejím nejúspěšnějším titulem je Manželovo tajemství.

Popularitu si ale získaly i její další romány: Na co Alice zapomněla, Tři přání, Zamilovaná hypnotizérka, Šílené výčitky, Poslední výročí a Sedmilhářky, které se dočkaly i seriálového zpracování. Ve své novince Jablka ze stromu nepadají, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar, detailně zkoumá odvrácenou stránku vztahů v jedné úspěšné a na první pohled šťastné a harmonické rodině.

Co se ukrývá pod naleštěným povrchem?

V knize se střídají dvě časové linky. Jedna se soustředí na současnost, kdy se sourozenci snaží zjistit, co se stalo s jejich matkou, ta druhá se vrací do minulosti, a sice do momentu, kdy na dveře manželů Delaneyových zaklepala bezbranná a zraněná dívka. Podle prvních kapitol se může zdát, že sourozenci drží při sobě a že rodiče jsou milí a empatičtí lidé, kteří žijí dokonalý život. Ale autorka vás rychle vyvede z omylu. Mezi sourozenci vládne skrytá i otevřená rivalita, nesou si v sobě pocity křivdy a zranění z dětství a snaží se vyrovnat s tím, že jejich životy nejsou takové, jak jim je rodiče nalinkovali.

Pokud jde o samotné rodiče, ani jejich vztah není bez poskvrnky, i když ho tak prezentují. O svým krizích a tajemstvích zásadně nemluví a momenty, kdy se vzájemně nenáviděli, vytlačili z paměti. Spolu s dětmi tak uzavřeli jakési křehké příměří, které je zárukou jakž-takž funkčních a pohodových vztahů. Příchod Savanny ale všechno změní. Donutí Delaneyovic děti vzpomínat na minulost, uvědomovat si, že spoustu věcí bylo úplně jinak, než jak je vnímali jako malí, a především vytáhne na světlo světa skutečnosti, které měly zůstat zapomenuté. I Savannah má svá špinavá tajemství, a tak Delaneyovi nebudou jediní, koho dostihne minulost… Nepříjemné následky pocítí všichni.

Pomalé a mnohovrstevnaté vyprávění

Příběhy Liane Moriarty jsou oblíbené především proto, že jsou lidské, procítěné a uvěřitelné. Vypráví o obyčejných lidech, kteří se ocitli v neobyčejné situaci, a přitom dokonale proniká až do jejich nitra a odhaluje i ty nejjemnější rysy jejich povah. Tato dokonale vykreslená psychika postav je tedy zárukou, že její hrdinové budou za každých okolností působit jako lidé, které můžete v životě běžně potkat – a možná v nich poznáte i členy vlastní rodiny.

Kromě rodinných příslušníků dostanou slovo i další postavy: například vyšetřovatelé pátrající po paní Delaneyové, kadeřnice, přátelé i sousedé. Ti všichni přispějí dalšími dílky do komplexní a propracované mozaiky, v níž veškeré tyto zábavné, dramatické i všední mikropříběhy spojují překvapivé souvislosti.

Jak je u Liane zvykem, tempo jejího vyprávění je pomalé. Více než na samotný děj se soustředí na vztahovou dynamiku a postupný vývoj svých postav, takže na samotné rozuzlení budete čekat až do posledních stran. Pokud vás ale baví detailní a zároveň poutavě napsané a realisticky působící psychologické romány, bude pro vás její novinka správnou volbou.

Jablka ze stromu nepadaji

JABLKA ZE STROMU NEPADAJÍ
Autorka: Liane Moriarty
Originální název: Apples Never Fall
Překlad: Šárka Kadlecová
Žánr: psychologický román, pro ženy
Vydáno: Ikar, 2023
Počet stran: 488

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/601011-jablka-ze-stromu-nepadaji.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Plzeň-Lobzy

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Pejskaři, zbystřete: Jak to ten pes myslí?

jak to ten pes mysli200Mladá fronta zacílila na velký a zarputilý segment trhu, a to na pejskaře! V září totiž vydala příručku Jak to ten pes myslí? s podtitulem Vizuální průvodce „psí řečí“. Jako milovnice psů a majitelka je...


Literatura

Lauritzi, otevři oči!


klapky perexZavírat oči před zjevnými věcmi nebo strkat hlavu do písku jako pštros – to je špatná vlastnost. Ale pro koho je to horší - pro toho, kdo má klapky na očích, nebo pro ty, kteří s takovou osobou musí žít? Jan Guillou přichází s dalším dílem...

Divadlo

Studio Marta uvede inscenaci ve znakovém jazyce

denik divky200Dne 10. 11. 2022 uvedou studentky Ateliéru divadlo a výchova pro Neslyšící inscenaci Deník dívky. Dílo je adaptací deníků Ruth Maierové, oběti holocaustu, od jejíhož narození uplyne v den premiéry 102 let. Scénář zpracovala pedagožka Adéla ...

Film

Epizoda ze života sběrače železa dostupná také on-line

epizoda ze zivota sberace zeleza 200Danis Tanović, kdysi proslavený válečnou tragikomedií Země nikoho, se v dramatu Epizoda ze života sběrače železa zahleděl na romskou populaci v současné Bosně. Oka...