Poslechněte si, Jak se hladí duše
Banner

Poslechněte si, Jak se hladí duše

Jak se hladi duse 200Autorská četba z knihy Jak se hladí duše (2020), souborů drobných textů a básní Studánky v srdci, Chvála otázek, Jak číst myšlenky, O hradech z písku, Jak jsem ani tentokrát neporazil Františka Nepila, O tatínkovi, Proč pastýři nezbloudí, Neboj ty se nic a další.

 

František Novotný oslovuje posluchače Českého rozhlasu po mnoho let jako moderátor i autor literárních a publicistických pořadů. Uplatňuje v nich své vidění světa, které i ty nejobyčejnější zážitky všedního dne promění ve svátek. Oceňují to nejen posluchači, ale také čtenáři. František Novotný je totiž především básník. Jeho sbírky veršů se prodávají v mnohatisícových nákladech, což je v tomto žánru a v této době naprosto mimořádný úkaz.

Ve výběru básní a drobných esejistických textů z knihy Jak se hladí duše v podání samotného autora naleznete řadu lyrických miniatur, tematicky vycházejících z těch nejběžnějších situací a zážitků. Mnohé z nich nesou ve svém názvu slovo „chvála“ a chválu vzdává autor i české řeči, s níž zachází s úctou a respektem k seifertovské a hrubínovské tradici veršů vázaných rytmem a rýmy. I ve vztahu ke slovu se bezpochyby projevuje jeho víc jak padesátiletá rozhlasová zkušenost. Podle dochovaných scénářů vytvořil František Novotný pro Český rozhlas víc než dva a půl tisíce hodin pořadů, takže kdyby se vysílaly po celý den a noc bez přestávky, trvalo by to víc než čtvrt roku. I mnohé básně a fejetony, které obsahuje tento výběr, měly svou premiéru na rozhlasových vlnách, na stanici Dvojka v pořadu Nedělní Dobré ráno. Je to ovšem v porovnání s tím ohromujícím časovým údajem pouze nepatrné pootevření dveří do světa, po kterém se nám všem stýská, který je nám v každodenním kolotoči vzdálenější než pláž na Madagaskaru, ač je na dosah ruky. Je to svět, ve kterém pole se dotýkají oblaků, kde vyhrávají housličky plné ranní rosy a kde v studánkách času neubývá. V knížce našeho světa poslední stránka chybí, říká básník, ale dodává, že co se bude psát na všech předchozích, to je jen na nás. Jen na nás záleží, zda najdeme „tajná vrátka k zahradě hvězdných vteřin, jež změníme na věčnost“.

Milan Pokorný

Ukázka z audioknihy Jak se hladí duše

Ony ty naše vzpomínky mají vzácný punc hlavně proto, že nám připomínají šťastná léta her a malin nezralých , naše dětství a mládí. Upřímně řečeno, ani jsme nepřemýšleli o klíšťatech, číhajících dnes na každém kroku, běhali jsme loukali, trhali maminkám ty nejkrásnější kytky na světě a ony je dávaly do džbánků, aby byl na stole svátek i každý všední den. Leželi jsme na mezi a beránky našich snů nám pluly nad hlavami. Šli jsme trávou, která byla vyšší než my, shýbali se pro jitrocel na ukopnutý palec, schovávali jsme do vonícího sena na lukách své tajné lásky.

   A nehledali jsme cesty, protože byly právě tam, kudy jsme chtěli jít. 

PhDr. František Novotný (1943)

Básník, textař, publicista. Vystudoval Filozofickou fakultu UK a postgraduálně Fakultu žurnalistiky tamtéž. Je autorem mnoha oblíbených pořadů, které po mnoho let vysílal Český rozhlas (mj. Textempore, Šansony, songy a písničky, Setkání s Karlem Čapkem, Okouzlení slovem). Autorsky působil a vystupoval v Divadle Viola, Klementinu a Divadle U Valšů, s pořady Jak se hladí duše a Úklona klasikům vyjíždí za mimopražskými čtenáři a posluchači. Jeho texty zpívali mj. Karel Zich, Karel Černoch, a především Spirituál Kvintet. Vydal doposud jedenáct básnických knih, na šesti z nich se výtvarně podílel Jiří Anderle, na třech Karel Franta. Na několika CD jsou zachyceny zvukové podoby jeho knih, záznamy rozhlasových pořadů a zhudebněných textů. Z ocenění si nejvíce váží Medaile Karla Čapka. S mnohatisícovými náklady svých knih patří nepochybně k nejčtenějším českým básníkům současnosti.

Mimořádnost sbírky podtrhuje skutečnost, že ji svými ilustracemi ozdobil světově uznávaný výtvarník Jiří Anderle.

Knižní předloha vyšla v roce 2020 

Jak se hladi duse

František Novotný: JAK SE HLADÍ DUŠE
Celkový čas 73:38

https://www.radioteka.cz/detail/croslovo-653055-frantisek-novotny-jak-se-hladi-duse


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Turistický seriál K21: Svojanov

svojanov 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy n...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Igor Bareš se vrhl na Haileyho

konecna-diagnoz200Březnovým Mistrem slova ze stejnojmenné edice portálu Audiotéka se stal Igor Bareš, který si zvolil dílo Konečná diagnóza od klasika Arthura Haileho. Igor Bareš přiznává, že jej tento autor míjel, ale na jeho projevu to nebylo vůbec znát.

 

...

Literatura

Dharmachari Nagaraja: Pohádky pro malé Buddhy

Pohadky pro male Buddhy 200Příběhy v této knize dodají dětem odvahu vytvořit si pozitivní přístup k obtížím, které je mohou v životě potkat. Pokusila jsem se na tuto neobvyklou pohádkovou knihu podívat očima dětí. Jako dospělák bych řekla,...

Divadlo

Burani slavnostně otevřeli novou divadelní sezonu

VýstřižekDivadlo BURAN TEATR je už hodně let součás...

Film

Hotel – když nedokážete žít sami se sebou

hotel uvodkaŠtěstí, to je krásná věc, ale ani snaha a pečlivé plánování ho v životě nezajistí. O tom, se přesvědčí i hlavní hrdinka švédsko-dánského dramatu Hotel. Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald v rámci cyklu Severské filmové čtvrtky ...