Olomoucká muzikálová Dolly má kouzlo, osobitost a řadu překvapivých momentů

Olomoucká muzikálová Dolly má kouzlo, osobitost a řadu překvapivých momentů

Tisk

dolly200Hello, Dolly! je jeden z nejpopulárnějších broadwayských muzikálů, jehož děj se točí kolem šarmantní a podnikavé vdovy Leviové. Jak známo, živí se jako dohazovačka a dokáže téměř cokoliv - i podmanit si srdce nedostupného muže. A ačkoliv má muzikál plejádu půvabných písní, pojali tvůrci Moravského divadla v Olomouci inscenaci poněkud netradičním způsobem.

I když premiéra proběhla 7. října 2022, představení má i na prknech Moravského divadla v Olomouci stále ohromný úspěch. Jak by ne, když muzikál disponuje příběhem, vtipem a svěží hudbou, která posouvá děj až k bombastickému finále. V případě olomouckých tvůrců se sice děj neodehrává v tradičním pojetí, tak jako tak má představení kouzlo, řadu překvapivých momentů i jakýsi další rozměr.

Nelze opominout ani humor či suverénní lehkost protagonistů, ať už je to Natálie Tichánková a Petra Zindler, což jsou dámy, které v titulní roli alternují, nebo Petr Martínek a Jiří Přibyl, kteří představují Horáce Vandergeldera. A tak by šlo pokračovat ve výčtu dalších účinkujících, kteří podávají v inscenaci neodolatelné výkony. Dalším silným článkem inscenace je choreografie a výprava, stejně jako souhra orchestru, sboru a baletu Moravského divadla Olomouc.

dolly  foto 1

Olomoucké představení zavádí diváky do hollywoodských filmových ateliérů, kde sledují zákulisí, přípravy scén, ale i vztahy mezi herci a štábem. Na jevišti se tak rozehrávají dva paralelní světy – jeden reálný a druhý muzikálový. Režisérka Andrea Hlinková nabídla romantickou komedii plnou komických situací a nádherných melodií, kterou okořenila linkou filmového natáčení a osvěžila muzikálovou linku olomoucké scény!

Předlohou k libretu muzikálu Hello, Dolly! byla divadelní komedie Thorntona Wildera Dohazovačka. Děj se odehrává v malém městečku, je zalidněn řadou věrohodných lidských charakterů a je vlastně beneficí herečky, jež ztělesňuje titulní roli. Mazaná dohazovačka najde štěstí sama, když si samorostlého zákazníka, jemuž má najít nevěstu, nakonec vybere pro sebe. O tom je ostatně i muzikál Hello, Dolly!, který stvořili Jerry Herman (hudba i texty písní) a Michael Stewart (libreto), přičemž český překlad je dílem tvůrců Iva Osolsobě a Alexandera Kozáka.

V Česku se prvně muzikál uváděl v Hudebním divadle v Karlíně (zatímco v šedesátých letech roli Dolly Leviové ztvárnila Nelly Gaierová, v osmdesátých letech Laďka Kozderková a v dalším desetiletí Jitka Molavcová) a od té doby se zabydlel na mnoha českých jevištích. Autor článku viděl nejen již zmíněnou Jitku Molavcovou, ale ve stejné roli i Jaroslavu Tihelkovou (Slovácké divadlo Uherské Hradiště) nebo Helenu Vondráčkovou (Nová scéna Bratislava).

I když jeden z největších broadwayských muzikálů Hello, Dolly! sklízí úspěchy na divadelních prknech od roku 1964 (proslavila ho zejména filmová verze z roku 1969 s Barbrou Streisand v titulní roli a ústřední píseň v podaní Louise Armstronga), ani po šedesáti letech nepatří do muzea. Nesmrtelná hudba, tóny života a kreativní režisérská osobnost mohou dát dílu osobitost a originalitu, což je i případ titulu, který se hraje v Moravském divadle Olomouc.

dolly foto 2

Zdroj foto: MDO

https://moravskedivadlo.cz/cs/opera-a-opereta/inscenace/hello-dolly


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pozor na žihadla aneb Vidíš-li vosu, nehýbej se

hous 200Že i něžné pohlaví umí jít za svým hlava nehlava, a třeba i za hranici zákona, o tom vypráví kniha šestnácti krimipovídek Evy Houserové, která právě vychází v nakladatelství JaS.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Švandovo divadlo natáčí povzbudivá videa, divákům je nabídne na sociálních sítích

Svandovo divadlo200Povzbudit, zlepšit náladu, zaměřit pozornost k dobrým věcem v životě a také neztratit kontakt s diváky. To je smyslem videí, která začali natáčet tvůrci a herci z pražského Švandova divadla.

...

Literatura

Připravte si doma nějaký luxusní dezert

moderni ceska cukrarina 200Nakladatelství Motto se chytilo příležitosti a v době slávy pořadu Peče celá země vydalo knihu jednoho z porotců – Josefa Maršálka. Jedná se o působivou kuchařku s názvem Moderní česká cukrařina.

...

Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

Film ZER měl pražskou derniéru, režisér s hercem byli přivítáni kurdskými šálami

ZER perexPražská derniéra filmu ZER tureckého režiséra s kurdskými kořeny Kazima Öz, který získal řadu ocenění na různých festivalech, se uskutečnila ve velkém stylu. Film byl dvakrát za sebou promítán ve vršovickém kině Pilotů, zúčastnil se nejen režisér,...