Olomoucká muzikálová Dolly má kouzlo, osobitost a řadu překvapivých momentů

Olomoucká muzikálová Dolly má kouzlo, osobitost a řadu překvapivých momentů

Tisk

dolly200Hello, Dolly! je jeden z nejpopulárnějších broadwayských muzikálů, jehož děj se točí kolem šarmantní a podnikavé vdovy Leviové. Jak známo, živí se jako dohazovačka a dokáže téměř cokoliv - i podmanit si srdce nedostupného muže. A ačkoliv má muzikál plejádu půvabných písní, pojali tvůrci Moravského divadla v Olomouci inscenaci poněkud netradičním způsobem.

I když premiéra proběhla 7. října 2022, představení má i na prknech Moravského divadla v Olomouci stále ohromný úspěch. Jak by ne, když muzikál disponuje příběhem, vtipem a svěží hudbou, která posouvá děj až k bombastickému finále. V případě olomouckých tvůrců se sice děj neodehrává v tradičním pojetí, tak jako tak má představení kouzlo, řadu překvapivých momentů i jakýsi další rozměr.

Nelze opominout ani humor či suverénní lehkost protagonistů, ať už je to Natálie Tichánková a Petra Zindler, což jsou dámy, které v titulní roli alternují, nebo Petr Martínek a Jiří Přibyl, kteří představují Horáce Vandergeldera. A tak by šlo pokračovat ve výčtu dalších účinkujících, kteří podávají v inscenaci neodolatelné výkony. Dalším silným článkem inscenace je choreografie a výprava, stejně jako souhra orchestru, sboru a baletu Moravského divadla Olomouc.

dolly  foto 1

Olomoucké představení zavádí diváky do hollywoodských filmových ateliérů, kde sledují zákulisí, přípravy scén, ale i vztahy mezi herci a štábem. Na jevišti se tak rozehrávají dva paralelní světy – jeden reálný a druhý muzikálový. Režisérka Andrea Hlinková nabídla romantickou komedii plnou komických situací a nádherných melodií, kterou okořenila linkou filmového natáčení a osvěžila muzikálovou linku olomoucké scény!

Předlohou k libretu muzikálu Hello, Dolly! byla divadelní komedie Thorntona Wildera Dohazovačka. Děj se odehrává v malém městečku, je zalidněn řadou věrohodných lidských charakterů a je vlastně beneficí herečky, jež ztělesňuje titulní roli. Mazaná dohazovačka najde štěstí sama, když si samorostlého zákazníka, jemuž má najít nevěstu, nakonec vybere pro sebe. O tom je ostatně i muzikál Hello, Dolly!, který stvořili Jerry Herman (hudba i texty písní) a Michael Stewart (libreto), přičemž český překlad je dílem tvůrců Iva Osolsobě a Alexandera Kozáka.

V Česku se prvně muzikál uváděl v Hudebním divadle v Karlíně (zatímco v šedesátých letech roli Dolly Leviové ztvárnila Nelly Gaierová, v osmdesátých letech Laďka Kozderková a v dalším desetiletí Jitka Molavcová) a od té doby se zabydlel na mnoha českých jevištích. Autor článku viděl nejen již zmíněnou Jitku Molavcovou, ale ve stejné roli i Jaroslavu Tihelkovou (Slovácké divadlo Uherské Hradiště) nebo Helenu Vondráčkovou (Nová scéna Bratislava).

I když jeden z největších broadwayských muzikálů Hello, Dolly! sklízí úspěchy na divadelních prknech od roku 1964 (proslavila ho zejména filmová verze z roku 1969 s Barbrou Streisand v titulní roli a ústřední píseň v podaní Louise Armstronga), ani po šedesáti letech nepatří do muzea. Nesmrtelná hudba, tóny života a kreativní režisérská osobnost mohou dát dílu osobitost a originalitu, což je i případ titulu, který se hraje v Moravském divadle Olomouc.

dolly foto 2

Zdroj foto: MDO

https://moravskedivadlo.cz/cs/opera-a-opereta/inscenace/hello-dolly


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nevidím ani tmu: Rozhovory o naději se ženami, které si vytáhly Černého Petra

Nevidim ani tmuNakladatelství Prostor vydalo novou knihu Aleše Palána Nevidím ani tmu. Je plná jedinečných fotografií přední české fotografky Alžběty Jungrové a silných emotivních příběhů šesti žen, se kterými autor vedl rozhovory o naději, která někdy v ži...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Hadry, kosti kůže. Miroslav Hanuš exceluje v roli Wericha

hadry perexVila na Kampě – U Sovových mlýnů 501/7. Dříve Dobrovského, dnes Werichova vila. Od roku 1945 až do své smrti roce 1980 zde žil „národní klaun a národní rabín“ Jan Werich. V roce 1948, půl roku po odchodu Jiřího Voskovce, se sem do přízemí nastěho...


Literatura

Věrný čtenář thrillerů nemusí být výhra

verny ctenar 200Věrný čtenář je první knihou z plánované série. Práva na tento titul byla prodána do více než 35 zemí a v Hollywoodu se připravuje také seriálová adaptace. Stojí toto finské čtení za to?

 

...

Divadlo

Rákosníček Divadla Scéna pobaví

Rakosnicek200Asi v polovině odpoledne tříkrálového se v blízkosti Divadla Scéna ve Zlíně zvýšil výskyt těšících se dětí a jejich rodičů, kteří mířili na zlínskou premiéru pohádky Rákosníček a jeho rybník. Těch dětí a jejic...

Film

Poslední hostina začíná, děsivý Den díkůvzdání se blíží

den dikuvzdani200Dlouho očekávaný horor Eliho Rotha Den díkůvzdání s Patrikem Dempseym v hlavní roli vstoupí do kin ještě tento rok. Žádné klišé o Dni díkůvzdání a vrahovi ale od Rotha, který proslul svými předchozími horory, nečekejte. Poté, co se Černý...