Dramatické osudy 58 parašutistů z výsadků za II. světové války

Dramatické osudy 58 parašutistů z výsadků za II. světové války

Tisk

doskociste200Druhý díl Doskočiště protektorát přináší medailonky dalších, dnes často zapomenutých hrdinů a jejich bojů za osvobození Československa. Mapuje jejich životy před válkou a u těch „šťastnějších“ i osudy poválečné.

 

 

 

KAPITOLY:

1. Úvod
2. Hrdina z Příbrami František Závorka
3. Benjamínek Lubomír Jasinek
4. Nomen Omen Stanislav Srazil
5. Válečné dítě Miroslav Špot
6. Předčasně dospělý Miroslav Křičenský
7. Věřící letec Vladislav Soukup
8. Nadaný hudebník Bohumír Kobylka
9. Mladý sbormistr Bohumír Martínek
10. Odvážný lyžař František Vrbka
11. Romantický řezník Antonín Kubec
12. Právník – vlastenec Jaroslav Odstrčil
13. Odmítnutý pilot Josef Gemrot
14. Milovník knih František Široký
15. Výborný střelec Karel Niemczyk
16. Malý velký Josef Šandera
17. Věřící evangelík Josef Žižka
18. Věčně usměvavý Tomáš Býček
19. Rozporuplný zrádce Adolf Horák
20. Číšník z Nebozízku Oldřich Janko
21. Svobodomyslný Čert Bohumil Bednařík
22. Odvážný statkář Vladimír Hauptvogel
23. Ztracený knihař František Nedělka
24. Světaznalý pingl Josef Künzl
25. Poštovní úředník Antonín Bartoš
26. Moravský tramp Jiří Štokman
27. Nezlomný radista Čestmír Šikola
28. Přirozený velitel František Bogataj
29. Neúnavný běžec Jaroslav Šperl
30. Veslařský mistr František Kobzík
31. Celoživotní voják Josef Vanc
32. Velitel výsadku Jan Bartejs
33. Původně dělostřelec Josef Machovský-Vrbka
34. Lovec králíků Oldřich Pelc
35. Věčný smolař Stanislav Zuvač
36. Majitel velkostatku Břetislav Chrastina
37. Pracovitý horník Jaroslav Kotásek
38. Žádaný kadeřník Rudolf Novotný
39. Syn vojáka Jan Vavrda
40. Malíř a muzikant Vítězslav Lepařík
41. Ztracený mlynář Ludvík Hanina
42. Apolitický sadař František Trpík
43. Vášnivý sportovec Josef Cikán
44. Student z velké rodiny Josef Otisk
45. Zákeřně zavražděný Josef Bierský
46. Výsadkářská legenda Josef Černota
47. Studnař z Kunčic Vladimír Řezníček
48. Horník a vulkanizér Robert Matula
49. Původní atentátník Karel Svoboda
50. Milovník koní Rudolf Pernický
51. Nadšený ochotník Leopold Musil
52. Umělecký truhlář Karol Mladý
53. Automechanik – šifrant Jozef Haríň
54. Třetí vzadu Ján Grajzel
55. Nedoceněný dobrodruh Jaromír Nechanský
56. Zručný a statečný Alois Vyhňák
57. Pivovarský sládek Jaroslav Pešán
58. Poslední mohykán Jaroslav Klemeš
59. Vlk samotář Pavel Hromek
60. Noční kytka – píseň

doskociste

JITKA NERADOVÁ (1969) je spisovatelka a historička, původní profesí učitelka, učí na osmiletém gymnáziu dějepis. O prázdninách píše, většinou historické knihy, ale také romány, fejetony, příběhy. První kniha – Osud spjatý s hudbou, která mapuje život hudebního génia první poloviny dvacátého století Jana Heřmana – vyšla v roce 2007. Následovaly tituly Odnikud nikam aneb Letmý pohled do zákulisí české povahy (2009), Třídní knížka do tramvaje (2011), Nic nového pod sluncem (2014), Doskočiště protektorát (2016) a Statečnost je ženského rodu (2022). Přímo pro zvukové vydání sepsala příběh tzv. svatobořických dětí Ukradené dětství (2020). Autorka se věnuje i organizování Hovorů o historii, což je cyklus besed pro širokou veřejnost, kde se pravidelně otevírají kontroverzní historická témata dvacátého století. Své neotřelé názory, často zmiňující zajímavou souvislost mezi současností a minulostí, zveřejňuje na svém blogu jitkaneradova.blogspot.cz.

SIMONA POSTLEROVÁ (1964) je absolventka DAMU, která prošla Národním divadlem, Hudebním divadlem Karlín, Divadlem Ungelt, od roku 1992 patří ke stálicím Divadla na Vinohradech. Jejího hlasu hojně využívá jak dabing, tak rozhlasová tvorba. Nejvýraznější filmovou stopu zanechala v roli Eriky v adaptaci divadelní hry Jiřího Hubače Jedna kočka za druhou. Z rozsáhlé televizní tvorby připomeňme seriál Hotel Herbich. Pro vydavatelství Tebenas načetla špionážní román Rudé paprsky severního slunce (2017), osudy parašutistů z II. světové války Doskočiště protektorát (2018), podílela se i na audioknihách Povídky na tělo (2019), A zalévej kytky (2020), Doteky hříchu (2021) a Doteky bezmoci (2022).

MARTIN ZAHÁLKA (1958) je rodák z pražského Smíchova. Vystudoval nejprve strojní průmyslovku. Po vojně byl přijat na DAMU, absolvoval v roce 1984. První angažmá ve Státním divadle Brno, po roce a půl odchází do Divadla J. K. Tyla v Plzni. Sedm nejhezčích divadelních let přeruší nabídka Jiřiny Jiráskové na přechod do Divadla na Vinohradech, kde působí od roku 1992 dosud. Patří k předním českým dabérům. Objevil se asi ve třech desítkách televizních seriálů a inscenací a v řadě filmů. Pro vydavatelství Tebenas načetl detektivku Série C-L (2015), osudy parašutistů z II. světové války Doskočiště protektorát (2018), povídky z železničního prostředí Příběhy eléva (2021), podílel se i na audioknihách Povídky na tělo (2019), Doteky hříchu (2021) a Doteky bezmoci (2022).

Jitka Neradová: DOSKOČIŠTĚ PROTEKTORÁT 2
Čtou Simona Postlerová a Martin Zahálka.
Celkový čas 9 hodin 17 minut
Booklet obsahuje obrazovou přílohu Pocta hrdinům s portréty všech 58 odbojářů.

https://www.radioteka.cz/detail/croslovo-799583-jitka-neradova-doskociste-protektorat-2


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Rozhovor

6. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

6 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Nakladatelství JOTA vydává ve spolupráci s CK Livingstone exkluzivní audioknihu TAMTAMY ČASU

Tatamy času200Nová Guinea je nejexotičtější oblastí planety. Skrývá neznámá útočiště lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Za největší vymoženosti považují kostěný nůž, teslici, ratan k rozdělání ohně, lu...


Literatura

Bratříček

bratricek200Bratříček je první tištěná kniha mladého autora Marka Hnily, na základě které si založil i své stejnojmenné nakladatelství s plánem vydávat novinku ročně. Jaká je tato prvotina?

 

Divadlo

Prokleté a dokonalé Úplné zatmění

uplne zatmeni 200Na zlínském jevišti se v sobotu 24. října 2015 představili herci z Městského divadla Mladá Boleslav v proklatém dramatu Úplné zatmění o Paulu Verlainovi a Arthuru Rimbaudovi. Představení režíroval Pavel Khek, ve Zlíně známý díky ins...

Film

Přísloví praví: když se kácí les, létají třísky

ruzena polsky filmPolský režisér Wojciech Smarzowski na sebe upozornil již ponurým dramatem Dům zla, kde uhrančivě rozehrál až ke zločinu vedoucí patologické vztahy jak mezi lidmi, tak ve společnosti, a ...