Tatiana Dyková načetla audioknihu o Boženě Němcové
Banner

Tatiana Dyková načetla audioknihu o Boženě Němcové

Tisk

BOZENA audiokniha200Vydavatelství SUPRAPHON vydává v koprodukci s nakladatelstvím PROSTOR audiopodobu románu Božena Hany Wlodarczykové, která se podílela s Martinou Komárkovou na scénáři úspěšné televizní minisérie oceněné Českým lvem. Audioknihu načetla Tatiana Dyková, prolog načetl Vojtěch Dyk. Nahrávka v celkové stopáži přes třináct a půl hodiny vyjde již v pátek 1. prosince 2023 na 2CD-mp3 i v digitálních formátech.

 

 

Životní příběh Boženy Němcové byl nejprve zpracován v úspěšné televizní minisérii Božena a potom ve stejnojmenné knize Hany Wlodarczykové. Všechny události zaznamenané v románu vycházejí z reálných záznamů, korespondence i dostupných vzpomínek pamětníků. Poznáváme v něm skutečně bystrou, inteligentní a nadanou krásnou ženu, která naplno snila a naplno žila, a svými názory i jednáním jako by předběhla dvě století a byla naší současnicí.

„Vždycky mě fascinoval mýtus, který se kolem osobnosti Boženy Němcové vytvořil. To, že málokdo přečetl její knihy, ale každý měl na ni názor. Práce na scénářích nás spolu se scenáristkou Martinou Komárkovou dostala hlouběji k porozumění, kým Božena byla a kým se stala, jak se ona sama a její okolí spolupodílely na vytvoření mýtu o ní. To bylo opravdové dobrodružství. A televize nám umožnila o ní vyprávět otevřeně, bez předsudků a dobového idealizování. Kniha pak vznikla z mé potřeby dovysvětlit a doříct, co se do televizní minisérie nedostalo. Udělat za těmi roky práce tečku,“ uvedla autorka Hana Wlodarczyková.

Audiokniha Božena vznikala letos v září v pražském Studiu Khapka, kde román načetla herečka Tatiana Dyková, která se do května objevovala v úspěšné inscenaci, věnující se osudům Boženy Němcové Neumím jinak než láskou, v divadle Viola. Prolog načetl Vojtěch Dyk a režii měla producentka Supraphonu Naďa Dvorská. Autorka Hana Wlodarczyková k tomu poznamenala: „Z toho, že román načetla Táňa Dyková, mám velkou radost. Ona je báječná, inteligentní a empatická herečka. Už nevím, kdo moudrý řekl, že každý román se píše dvakrát: poprvé ho píše autor, podruhé čtenář, když si ho čte. A když do toho vstupuje herec se svou interpretací, tak román vlastně píše potřetí. Interpretace textu je velké dobrodružství, a na to dobrodružství s Táňou jsem se moc těšila.“

Bozena2

Audiokniha vychází 1. prosince na 2CD-mp3 a v digitálních formátech v celkové stopáži třináct hodin třicet sedm minut v koprodukci nakladatelství PROSTOR a vydavatelství SUPRAPHON.

BOZENA audiokniha


MULTILINK: https://www.supraphonline.cz/album/772832-wlodarczykova-bozena

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Rozhovor

Psaní bylo v mém životě odjakživa, ale nikdy jsem to příliš neformulovala a neřešila.

archiv Lucie Brejšová„Vždycky jsem ráda objevovala nové věci a místa, kreslila a malovala, četla a vše si zapisovala, učila se jazyky, kutila, vařila,“ přiznává Lucie Brejšová, která letos debutovala knihou Město na...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Velký Gatsby: Příběh velké lásky, oslnivého společenského vzestupu i tragické deziluze

velky gatsby 200Francis Scott Fitzgerald (1896–1940), „autor jazzového věku“, dokázal jedinečným způsobem zvěčnit atmosféru prvního poválečného desetiletí v USA. Ve svém nejznámějším románu Velký Gatsby vypráví příběh velké lásky, oslnivého společenské...


Literatura

Nechte se pozvat na Bál šílených žen

bal silenych zen 200V květnu vydalo nakladatelství Odeon debutový román Francouzsky Victorie Mas Bál šílených žen, který nás pozve na prohlídku společnosti Paříže konce 19. století a ukáže nám jak na tu dobu moderní neurologii, tak hlavně postaven...

Divadlo

Herec Lukáš Janota slaví významné životní jubileum

Lukas Janota200Ve středu 4. října 2023 oslavil své 40. narozeniny dlouholetá herecká opora muzikálového souboru Městského divadla Brno Lukáš Janota.

...

Film

Kráčející skála se vrací domů

kracejici skala200Kráčející skála (2004) je film jako vystřižený ze staré akční školy. Kdysi dávno nebyly třeba lasery, umělá inteligence ani vesmírné bitvy s mimozemšťany. Akční zážitek uměl zprostředkovat i obyčejný mezilidský problé...