Inspirujte se tipy na Pěstování ve městě

Inspirujte se tipy na Pěstování ve městě

Tisk

pestujeme ve meste 200Vydavatelství Smart Press s týmem KOKOZA, o.p.s., před časem vydalo knihu Pěstování ve městě – Zelené balkony, sousedské záhonky a komunitní zahrady. Obsah knihy je zaměřen převážně na městskou veřejnost, ale přináší informace i pro městské úřady, které mají udržování zeleně ve své kompetenci.

 

 

Knížka Vás provede celým procesem zakládání komunitních zahrad - od pořizování pozemku až po uspořádání sousedské slavnosti. Netvořili jsme ji jen pro zakladatele a koordinátory, ale pro každého městského člověka, který touží po tom, vypěstovat si vlastní úrodu, a pouhý květináč mu k tomu nestačí. Najdete tam i podrobné rady a návody na všechno kolem zahrádek, napřílklad na kompostování.

Jedná se o takovou pravou ruku městského a (nejen komunitního) zahradníka, ve níž najde mimo jiné i celoroční osazovací plány vyvýšených záhonů. Máte díky ní možnost prospět svému fyzickému i duševnímu zdraví a ještě si vypěstovat vlastníma rukama kvalitní zeleninu.

 

Pestujeme ve meste1

Návody i pro města

V roce 2011 vznikly v ČR první komunitní zahrady (KZ) a od té doby po nich poptávka stále roste, v posledních letech exponenciálně. Současné zahrady většinou praskají ve švech a ty nové přibývají jako houby po dešti. Proto jsme s Kokozou vydali manuál, který shrnuje osmileté zkušenosti s jejich zakládáním a provozováním. KZ vznikají především ve větších městech, ale touha po pěstování kvalitních potravin a sousedských vztahů klíčí i v těch menších.

A proč nastala taková poptávka? 

 • Klimatickou změnu si začíná uvědomovat stále více lidí - už netouží jen po pěstování, ale řeší i to, kam s organickým odpadem. A není komunitní zahrady bez kompostéru!
 • I výzkumy z léta 2020 ukazují, že lidé mají větší zájem o pěstování - ať kvůli růstu cen potravin, nebo jejich kvalitě (i v minulosti vznikaly komunitní zahrady právě kvůli soběstačnosti). Dalším důvodem je i to, že si lidé uvědomují, jak pozitivní vliv má pěstování na jejich zdraví - duševní i fyzické (např. 30 minut denní práce na zahradě významně snižuje stres).

A mimo jiné jde o krásné naplňování Místní agendy 21.

 

Pestujeme ve meste2

Více informací: https://www.smartpress.cz/kokoza-pestujeme-ve-meste


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

 • Tapír 6/2023
  Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
 • Tapír 5/2023
  Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
 • Tapír 4/2023
  Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Češtinářka měla pro moje básničky velké pochopení, říká Jaromír Šlosar

jaromir slosar2Básník a dramaturg České televize Jaromír Šlosar miluje Beskydy. Právě on je tím správným člověkem, který přijal ochrannou ruku nad naší soutěží Povídky z lesa. Popovídala jsem si s ním o jeho začátcích, básnic...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Havran k úmrtí jesenické legendy Zdeňka Zerzáně

havran200Přinášíme vám fotoesej z knihy Ivana Fíly Jeseníky - Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti z roku 2021.

...

Literatura

Banda 1: Karty jsou rozdaný

banda karty jsou rozdany200Jméno světového komiksu Garth Ennis (Hitman, Punisher, Preacher) spolu s Darickem Robertsonem (Transmetropolitan, Fury) nám přináší příběhy jednoho uskupení, které nemá obdoby.

...

Divadlo

Kašpaři budou hrát opět u Bezručů

kaspari200Pražský Divadelní spolek Kašpar již tradičně přiváží do Ostravy k Bezručům výběr ze svého repertoáru. Letos Kašpaři přivezou čtyři tituly, které představí na jevišti Divadla Petra Bezruče od 19. do 24. března 2022.

...

Film

Kouzlo osobnosti aneb love story po Řecku

altDny evropského filmu je úspěšný festivalový projekt plný snímků s označením 100% made in EU. Kinosály se plní nejen v Praze, ale i v dalších šesti českých městech. Ve čtvrtek 19. dubna se ty pražské v rámci filmového maratonu naplnily naposled. A jedním z těch posledních sní...