Pestré záhony pro krásu i užitek

Pestré záhony pro krásu i užitek

pestre zahony 200V květnu jsme se my zahrádkáři dočkali zajímavé knihy z nakladatelství Esence o pěstování smíšených kultur Pestré záhony pro krásu i užitek německé autorky Agnes Pahlerové. Dozvíte se odpověď na otázku, které rostliny jsou dobří sousedé?

 


O autorce

Agnes Pahlerová vystudovala zahradnické vědy na Technické univerzitě Mnichov. Pracuje na volné noze jako autorka a věnuje se tématům zahradničení a životního prostředí. Ráda cestuje a navštěvuje zahrady po celém světě.

Co v knize najdete

Kniha je přehledně rozdělena do několika větších celků a ty vám poskytnou náhled do toho, o čem kniha pojednává: Chytré spojení – pro žaludek i oči, Zelenina – chutně zkombinovaná, Bylinky – květy a aroma, Ovocné plodiny – hlavní druhy, Smíšená kultura na malém prostoru – bedny, truhlíky, pěstební tašky, Květiny – pěkné a užitečné, zahradní praxe – příprava, péče, sklizeň, Přehledná tabulka, Netradiční druhy zeleniny, Dodatky. Barevný fotografický doprovod s popisky je nedělitelnou součástí knihy a působí velmi úhledně.

Celkový pocit

Pestré záhony jsou napsány přehledně a celkem fikaně – autorka vždy rozebere jednu rostliny, napíše něco málo i o jejím stanovišti, péči či sklizni a v samostatném rámečku se dovíme o vhodném doprovodu pro artyčok. V závěru knihy dokonce nachystala tabulku, kde si stačí vyhledat námi požadovanou plodinu a hned vidíme, jaké rostliny jsou dobrými sousedy a které naopak špatnými (+ je zde zaznamenán odstup mezi řádkami a odstup v rámci řádků). Trochu mě zklamal oddíl Netradiční druhy zeleniny – řekla bych, že když už něco takového autorka zařadí do knihy, měla by tomu věnovat víc, než jen stránku s krátkým popisem a fotkami pěti druhů rostlin.

Pestré záhony pro všechny!

Pěstování smíšených kultur má předobraz v minulosti, kdy historické zahrady spojovaly užitečné s krásným a kombinovaly okrasné rostliny s těmi jedlými. Pokud se chcete o tomto druhu pěstování rostlin dovědět víc, doporučuji vám právě tuto knihu, určitě nebudete zklamáni! 

pestre zahony pro krasu i uzitek

Název: Pestré záhony pro krásu i užitek
Autor: Agnes Pahlerová
Originální název: Die Mischung macht´s! (2019)
Žánr: naučná literatura, příroda
Nakladatelství: Esence
Rok vydání: 2021, brožovaná vazba
Počet stran: 128
Hodnocení: 75 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/pestre-zahony-pro-krasu-i-uzitek/kniha/13691/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Od dětství mě lákal svět filmu. To není klišé, tvrdí maskér Bobo Sobotka

bobo sobotka 200Už před lety si zvolil profesi maskéra, díky čemuž se podílel na řadě nezapomenutelných filmů a poznal přitom fůru osobností. Bobo Sobotka spolupracoval nejen s Karlem Kachyňou, ale také třeba s Milošem Formanem, když tady točil oscarovéh...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Staří lidé si pořád myslí o malování na zeď svoje, povzdechla si ostravská umělkyně Sasanca

vytaPetra „Sasanca“ Gherbetz (1976) je ostravská malířka a ilustrátorka, která vystudovala Ostravskou univerzitu. Ateliér malby navštěvovala u Ivana Titora. Sama sebe označuje za city folklore artist, což vystihuje její výtvarné tendence, v nichž lze vystopovat...

Z archivu...


Literatura

Říkanky a povídačky

rikanky 4Máme malé dítě a chceme ho něco naučit. Všechny babičky a sousedky bedlivě sledují, co ta naše ratolest už umí. Koukají, jestli má ještě dudlík, jestli udělá „pápá“ nebo co už umí říct. A my, matky prvních dětí, zcela nepřipravené, improvizujeme.

Divadlo

Richard III. vládne Hradci

richard III 200S nejslavnějším Shakespearovým padouchem se roztrhl pytel nad českými jevišti. Vedle Prahy, Brna a Pardubic splétá Richard III. síť krvelačných intrik i na scéně Klicperova divadla v Hradci Králové. A i k...

Film

Hibernatus: Louis de Funes bojuje s dědečkem

hibernatus lois de funesFilm Hibernatus (1969) přišel ve své době velmi vhod. Z rozmachu techniky a civilizace se už všem pomalu točila hlava a na scénu přichází člověk, který nic podobného nikdy nezažil. Příběh o rozmražen...