Rodinný klan průmyslníků Schichtů se nesmazatelně zapsal do historie města Ústí nad Labem. Jejich továrna poskytovala práci nejen lidem ze širokého okolí, ale sponzorovali i různá kulturní a společenská dění v té době. Také se velmi zajímali o nové technické vymoženosti a jedna z jejich podporových akcí se týkala i počátku letectví. Jejich vzdušný balon právě v těchto dnech před sto lety dolétal, kdy jako nepřátelský objekt u pevnosti Přemyšl, byl zničen.
Na jaře 1914 se uvažovalo v rámci podpory novému oboru letectví o leteckém závodě a Schichtovi se rozhodli tento let sponzorovat. Pro vítěze věnovali stotisícovou odměnu, a protože byli zdatní v reklamě, brzy se tomuto závodu Vídeň-Praha-Terezín-Brno-Budapešt – Vídeň, vžilo označení Schichtův let. V loňském roce při stém výročí se uskutečnilo na toto téma mnoho přednášek, ale ústeckým muzejníkům to nestačilo. Chtěli přiblížit atmosféru doby, ukázat dobové materiály, letadla, která se tehdy závodů zúčastnila i podoby odvážlivých pilotů. Ale ve svých sbírkách nic nenašli a proto se obrátili na své kolegy, nechtěli uvěřit, že by se na tuto akci, která vzbudila velkou pozornost mezi obyvatelstvem, nic nedochovalo a nenašlo. Pátrání přineslo úspěch v litoměřickém muzeu, nalezly se unikátní fotografie, které nikdy nebyly publikované a týkaly se právě této akce. Také Technické národní muzeum Praha jim vyšlo vstříc a zapůjčilo své exponáty na výstavu.
První co návštěvníka na výstavě naproti vchodu upoutá, je velkoformátová fotografie vzdušného balonu Schicht, který na začátku války armáda zrekvírovala a využívala na třetí největší pevnosti v Evropě v Přemyšli (dnes v Polsku) u ruských hranic.
Trasa Schichtova letu je umístěná na podlaze, speciální fólie umožňuje návštěvníkům se po ní „proletět“. Nad ní poletují letadélka s označením na stěně pak je umístěno vysvětlení k letu i se jmény pilotů a jejich letadel. Spojení, mezi jednotlivými úseky, bylo jen pomocí telefonů a jejich tehdejší čísla tam nezapomněli muzejníci uvést.
Ve vitrínách i mimo ně, pak může návštěvník obdivovat zapůjčené skvosty z tehdejší doby. Žádné celé letadlo se sice nedochovalo, ale dřevěné vrtule, motory tam uvidíte. Také další drobné předměty, které se v letadlech využívaly, dokonce z leteckého motoru Hiero, který používali ve svých letadlech někteří piloti, uvidíte, jak vypadal olejový čistič.
Oblečená figurína má na sobě leteckou kombinézu, i když vypadá mohutně, tam nahoře v ní musela být zima. Na stěnách pak jsou velkoformátové fotografie ze závodu i Vídeňské noviny z 26. 4. 1914 s články a fotografiemi z této události, protože velká událost to tehdy byla. Diváci po celé trase trpělivě čekali hodiny, až v dálce uvidí malou tečku, většinou víc z letadla neviděli a to se vybíralo vstupné. Pokud si chcete připomenout článek o tomto závodě prosím zde je link http://www.kultura21.cz/historie/9591-muzeum-usti-letecke-akce-za-rakouska-uherska
Ale protože firma Schicht vždy vše dělala s přihlédnutím k reklamě svých výrobků, muzejníci i tohoto jejich ducha do výstavy citlivě zakomponovali, včetně obřího obrazu Schichtových závodů z roku 1907.
Ovšem jen výstavou celou akci nechtějí zakončit. Vážně uvažují zdokumentovat a rekonstruovat tento historický let. Cílem je ukázat jak pokročila letecká technika a chtějí na start postavit továrně vyráběné ultralight i amatérsky postavené letadlo, repliku historického letadla i motorové rogalo. Věří, že se zapojí ještě další nadšenci se svými „létajícími stroji“. Také doufají, že se jim podaří sehnat potřebné finanční prostředky. Vzhledem k jejich vytrvalosti věřím, že toho dosáhnou.
Přispět můžete i Vy na https://www.startovac.cz/search/?query=schicht%C5%AFv+let
Foto z výstavy autorka
< Předchozí | Další > |
---|