Alzheimercentrum Černošice má novou ředitelku
Banner

Alzheimercentrum Černošice má novou ředitelku

alzheimercentrum perex„Pandemie covidu nám dala všem zabrat. V důsledku zákazů návštěv a nařízených karantén jsme museli hledat nové cesty, jak naše klienty zcela neizolovat od okolního světa a udržet kontakt s rodinami“, říká nová ředitelka Alzheimercentra Černošice Lucie Cíglerová.


Novou ředitelkou v Černošicích jste se stala nedávno. Navíc v době poznamenané již přes rok trvající pandemií covidu…
Ano. Ale v oboru zdravotnictví a sociální péče pracuji celý život. Po studiu na střední a vysoké zdravotnické škole jsem chtěla získat zkušenosti. Deset let jsem proto pracovala v zahraničí, a to jak ve zdravotnických zařízení, tak i v oblasti domácí zdravotní péče. Dalo mi to možnost srovnání. Viděla jsem, jak se pracuje za našimi hranicemi. Od svého návratu před dvěma lety pracuji ve společnosti Alzheimercentrum. Tyto dva roky mi umožnily poznat společnost a řízení detailně, včetně fungování všech našich 14 center po celé republice. Ze zkušeností čerpám nyní na nové pozici.

alzheimercentrum ciglerova


Proč jste zvolila Alzheimercentrum?
K práci s lidmi s demencí jsem asi směřovala vždy. I téma bakalářské práce se týkalo právě Alzheimerovy nemoci. Díky možnosti srovnání se zahraničím vidím, že u nás se o této nemoci málo ví. Rodiny často neví, co dělat a vlastně ani nedokáží odhadnout, že stav jejich příbuzného nesouvisí pouze s věkem, ale může být příčinou počínající nemoci. Jsem ráda, že jsou u nás zařízení specializovaná na péči o osoby s touto nemocí a že i s jejich pomocí se podaří zvýšit informovanost. Jsem ráda, že toho mohu být součástí.


Vraťme se ale k pandemii covidu, která poznamenala celý svět. Na pozici ředitelky Alzheimercentra Černošice přicházíte v době, kdy pandemie snad pomalu končí…
To ano. Uplynulý rok nebyl jednoduchý pro nikoho. Byť jsem v Černošicích krátce, ve společnosti Alzheimercentrum jsem již dva roky a jako specialista metodického týmu jsem se spolupodílela na nastavování všech opatření od počátku pandemie. V centrech se musela měnit zaběhlá pravidla. Učili jsme se společně nové věci a museli jsme flexibilně reagovat na přicházející změny. Naším cílem bylo ochránit ty, kteří jsou nejvíce ohroženi a patří mezi vysoce rizikové skupiny – jsou to právě nemocní s Alzheimerovou chorobou. Klientům u nás je v průměru více než 80 let.

alzheimercentrum


Černošické Alzheimercentrum je na vysoké úrovni poskytované péče. Odborný personál přistupuje ke každému klientovi individuálně a snaží se mu nahradit to, že nemůže vidět svoje nejbližší kvůli přísným vládním nařízením tak často, jak bylo ještě před více než rokem možné. Jak bylo zvykem. Často pomůže vlídné slovo, dotyk, pohlazení. Tím rozhodně nešetříme. Snažíme se také vymýšlet aktivizační program uzpůsobený novým podmínkám a budeme v tom pokračovat.


Máte něco konkrétně na mysli?
Více si povídáme o rodině, rodinných vazbách, připomínáme si povolání, která klienti vykonávali, sdílíme vzpomínky a zážitky. Pracujeme s fotografiemi, dobovými předměty, zaměřujeme se na procvičování kognitivních funkcí. Samozřejmostí se staly skypové hovory.


Navíc vidíme již konečně světlo na konci tunelu. A to je pokračující vakcinace. U poloviny klientů již bylo plně dokončeno, u druhé části a většiny zaměstnanců proběhla aplikace první dávky vakcíny. Pokud bude zachována dosavadní očkovací strategie, tedy časový odstup 6 týdnů mezi oběma dávkami vakcín, klienti čekající na druhou dávku by měli být naočkování 27. května a my se tak doufejme budeme moci znovu otevřít světu.

Zdroj foto: archiv 


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Tapír


Rozhovor

Recyklované pohádky naučí novou generaci recyklaci

200 rozDo Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět je zapojeno téměř 3100 škol z celé České republiky, které vedou své svěřence k šetrnějšímu přístupu k okolí. Jedním z jejich projektů jsou Recyklované pohádky, které nám podrobně představila ředitelka paní Ilona Johno...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Muzejní noc v Ostravě bude plná překvapení

ostravska muzejni noc 200Ostravská Muzejní noc se blíží. Vypukne už tuto sobotu, 25. května v 17 hodin. Nudit se během ní rozhodně nebudete! Do festivalu se totiž letos zapojí 33 kulturních institucí, což je historicky nejvyšš...


Literatura

Zásnuby nejsou červená knihovna

ZASNUBY 200Zásnuby bývají úžasným romantickým zážitkem. Člověk by tentýž romantický zážitek čekal i u románu Zásnuby od J. Courtney Sullivanové. Ale chyba lávky. Tento mnohovrstevný román v sobě skrývá totiž mnohem mnohem víc než jen červenou knihovnu.

...

Divadlo

Kdo miluje, nespí

bratr spanku perexMožná byl talentovanější než Mozart. Narodil se ale na špatném míste. Johanes Elias Alder (Jacob Erftemeijer) je obdařený fenomenálním hudebním sluchem. Naneštěstí pro něj ale žije v zapadlé alpské vesnici mezi...

Film

Čtvrtý ročník přehlídky 3Kino záhy započne

3dBěhem prvních pěti listopadových dnů (1.-5.11.2017) se v pražských kinech Atlas a Evald pořádá již počtvrté přehlídka 3Kino – spatříme na čtyřicet převážně nových až nejnovějších filmů, zpravidla u nás dosud neznámých, natočených v tuzemsku  i u našich nejbližších sousedů,  na Slovensk...