„Pandemie covidu nám dala všem zabrat. V důsledku zákazů návštěv a nařízených karantén jsme museli hledat nové cesty, jak naše klienty zcela neizolovat od okolního světa a udržet kontakt s rodinami“, říká nová ředitelka Alzheimercentra Černošice Lucie Cíglerová.
Novou ředitelkou v Černošicích jste se stala nedávno. Navíc v době poznamenané již přes rok trvající pandemií covidu…
Ano. Ale v oboru zdravotnictví a sociální péče pracuji celý život. Po studiu na střední a vysoké zdravotnické škole jsem chtěla získat zkušenosti. Deset let jsem proto pracovala v zahraničí, a to jak ve zdravotnických zařízení, tak i v oblasti domácí zdravotní péče. Dalo mi to možnost srovnání. Viděla jsem, jak se pracuje za našimi hranicemi. Od svého návratu před dvěma lety pracuji ve společnosti Alzheimercentrum. Tyto dva roky mi umožnily poznat společnost a řízení detailně, včetně fungování všech našich 14 center po celé republice. Ze zkušeností čerpám nyní na nové pozici.
Proč jste zvolila Alzheimercentrum?
K práci s lidmi s demencí jsem asi směřovala vždy. I téma bakalářské práce se týkalo právě Alzheimerovy nemoci. Díky možnosti srovnání se zahraničím vidím, že u nás se o této nemoci málo ví. Rodiny často neví, co dělat a vlastně ani nedokáží odhadnout, že stav jejich příbuzného nesouvisí pouze s věkem, ale může být příčinou počínající nemoci. Jsem ráda, že jsou u nás zařízení specializovaná na péči o osoby s touto nemocí a že i s jejich pomocí se podaří zvýšit informovanost. Jsem ráda, že toho mohu být součástí.
Vraťme se ale k pandemii covidu, která poznamenala celý svět. Na pozici ředitelky Alzheimercentra Černošice přicházíte v době, kdy pandemie snad pomalu končí…
To ano. Uplynulý rok nebyl jednoduchý pro nikoho. Byť jsem v Černošicích krátce, ve společnosti Alzheimercentrum jsem již dva roky a jako specialista metodického týmu jsem se spolupodílela na nastavování všech opatření od počátku pandemie. V centrech se musela měnit zaběhlá pravidla. Učili jsme se společně nové věci a museli jsme flexibilně reagovat na přicházející změny. Naším cílem bylo ochránit ty, kteří jsou nejvíce ohroženi a patří mezi vysoce rizikové skupiny – jsou to právě nemocní s Alzheimerovou chorobou. Klientům u nás je v průměru více než 80 let.
Černošické Alzheimercentrum je na vysoké úrovni poskytované péče. Odborný personál přistupuje ke každému klientovi individuálně a snaží se mu nahradit to, že nemůže vidět svoje nejbližší kvůli přísným vládním nařízením tak často, jak bylo ještě před více než rokem možné. Jak bylo zvykem. Často pomůže vlídné slovo, dotyk, pohlazení. Tím rozhodně nešetříme. Snažíme se také vymýšlet aktivizační program uzpůsobený novým podmínkám a budeme v tom pokračovat.
Máte něco konkrétně na mysli?
Více si povídáme o rodině, rodinných vazbách, připomínáme si povolání, která klienti vykonávali, sdílíme vzpomínky a zážitky. Pracujeme s fotografiemi, dobovými předměty, zaměřujeme se na procvičování kognitivních funkcí. Samozřejmostí se staly skypové hovory.
Navíc vidíme již konečně světlo na konci tunelu. A to je pokračující vakcinace. U poloviny klientů již bylo plně dokončeno, u druhé části a většiny zaměstnanců proběhla aplikace první dávky vakcíny. Pokud bude zachována dosavadní očkovací strategie, tedy časový odstup 6 týdnů mezi oběma dávkami vakcín, klienti čekající na druhou dávku by měli být naočkování 27. května a my se tak doufejme budeme moci znovu otevřít světu.
Zdroj foto: archiv
< Předchozí | Další > |
---|