POEZIE ZPÁTKY K LIDEM - "pásničky"
Kultura21.cz

POEZIE ZPÁTKY K LIDEM - "pásničky"

jarni poeticky vecer 200Dva odvážlivci chystají premiéru hudebně-poeticko-divadelního pořadu s cílem "rehabilitovat" poezii ve smyslu vrátit ji zpátky k lidem. Ve středu 18.5. zazní v klubu Vrátnice v Rožnově pod Radhoštěm básně a písně (nejen) o jaru, zhudebněná poezie, Seifert, Hrabě, Skácel, Merta... zrodí se možná nový hudební formát "pásnička". O to se postarají herečka Kristýna Podzimková kovaná v recitaci, klávesista a kytarista Ondřej Fencl zabydlený v muzice... a jako host se přidá básník, který svou poetiku celoživotně spojil s hudbou, Petr Fiala z Mňágy a Žďorp. Na chystaném podzimním poetickém pražském podvečeru pak přislíbil účast další milovník slova, Michal Malátný (Chinaski).

 

"Poezie je dnes cosi archaického, z časů našich babiček, případně z učebnic. Přitom vhodně zvolené básně Jaroslava Seiferta, Václava Hraběte nebo Jana Skácela si zamiluje každý vnímavý jedinec, pokud jsou mu předestřeny jinak než jako povinná literatura z pera dávno nežijících soch," přibližuje podstatu projektu jeho strůjce, čtyřicetiletý multiinstrumentalista a zpěvák Ondřej Fencl (m.j. spoluhráč Vladimíra Merty nebo Luboše Pospíšila). "Seifert zejména k stáru psal o lásce z podobných úhlů jako dnešní dělníci pop music, jen při vší úctě k nim poněkud vkusněji. Já básničky píšu odmalička a nepřestává mě překvapovat, že když pošlete smskou říkanku, která má duši, rezonuje to prakticky stoprocentně. A to není mnou, ale tím, že lidem prostě hezky podaná, zveršovaná emoce konvenuje, ba chybí a je jedno, jestli je člověku dvacet nebo šedesát," říká Fencl.

Páteří projektu je také všestranná herečka Kristýna Podzimková, rodačka z Rožnova, známá například z filmů Metanol, Guru, Bábovky, Absurdistán, Král Šumavy, ze seriálů Ochránce, Bez vědomí nebo Ulice. Recitaci si absolventka Janáčkovy konzervatoře vyzkoušela třeba v komponovaných pořadech s Hradišťanem. "Všechno začalo mailem, nejdelším, co mi kdy kdo poslal. Napsal ho Ondra, ve zkratce tam stálo, že prý spolu musíme oživit poezii, protože oba milujeme Beatles, tak si budeme rozumět... A pak mezi smskami a pár setkáními u piva se ukulo cosi nehmotného, ale přesto jasného natolik, abychom si řekli, že to stojí za konkrétní pokus. Teď už jenom doufáme, že dnešní divák má na poezii čas a výdrž."

jarni poeticky vecer

ONDŘEJ FENCL je klavírista, kytarista, zpěvák, hudební manažer a publicista (nar. 8.8. 1981), dvacet sedm let frontmanem folk-rockového Hromosvodu, od roku 2007 kapelník, klávesista a manažer 5P Luboše Pospíšila a také kytarista Schodiště aneb dřívějšího Nahoru po schodišti dolů bandu; textař (Lenka Dusilová, Olympic, L. Pospíšil…); novinář (FSV UK - mediální studia). Od jara 2011 spolupracuje s Vladimírem Mertou, později i s houslistou Janem Hrubým, participuje na nedávném comebacku Marsyas, od loňska vystupuje s Vaškem Koubkem. V roce 2018 vyšla u nakladatelství Galén kritikou ceněná sbírka Fenclových básní Všetečky. Více na www.ondrejfencl.cz

KRISTÝNA PODZIMKOVÁ pochází z Rožnova pod Radhoštěm, kde odmalička chodila do folklórních souborů a dalších kroužků, které přirozeně vyústily ve studium na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, obor hudebně-dramatický, pod vedením Marie Logojdové. Láska k folkloru se jí už nepustila.Po studiích nastoupila do angažmá v Těšínském divadle, kde dostala první velké herecké příležitosti (Maryša, Skřivánek, Slunce pro dva, Motýli) a také cenu ředitele divadla Karola Suzsky. V roce 2008 si ji z celoevropského castingu vybral německý režisér Veit Helmer do hlavní role filmu Absurdistan, který pak úspěšně brázdil světové festivaly, včetně legendárního Sundance Roberta Redforda. V Česku byla díky tomuto snímku pozvána na konkurz do seriálu Ulice a pět let pak strávila ve společnosti postavy They Nekonečné. Postupně začala hostovat v pražských divadlech, průběžně se objevuje v seriálech České televize. Za nejvýraznější postavy z poslední doby považuje roli Ivety ve dvoudílném filmu ČT Metanol a roli Miluše v šestidílné sérii HBO Bez Vědomí, v seriálech Ochránce či Guru. Hraje na klavír, cimbál, flétnu, za nejlepší hudbu považuje tu od Beatles, ráda jezdí do Itálie, miluje dorty, černý čaj, Valašsko, čte faktografickou literaturu, chtěla by si zahrát s Bradem Pittem, oblíbeným hercem je Belmondo, obdivuje hrdiny odboje jako třeba Václava Morávka.

jarni poeticky vecer kristyna

Více informací:

https://www.facebook.com/events/390259039380519

https://www.tka.cz/program/2022/05/jarni-poeticky-vecer


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Tapír

  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      
  • Rozhovory na e-tapírovi
    Na našem webu www.e-tapir.cz budeme celý letošní rok publikovat rozhovory s našimi kreslíři. Nyní si můžete přečíst rozhovory s Romanem...

Videorecenze knih

Rozhovor

Letní kočičí a pohádkové novinky z LIKA KLUBU

lika klub logoZatímco si leckde stěžují na „okurkovou“ sezonu, v nakladatelstvích je tomu během prázdnin právě naopak. Všichni finišují s přípravami knih, aby byly všechny včas hotovy pro tak toužebně očekávaný vánoční trh.

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Dokáže se žena na ulici vyhrabat ze dna? Podpořte vydaní knihy, která popisuje jeden smutný příběh

Cesta životaPomozte knize Cesta života na svět. Kristýna Kaňoková v ní představuje opravdu pozoruhodný příběh osmnáctileté ženy, která se ocitne na ulici a bojuje o možnost vrátit se zpět do normálního života. Vychází v nakladatelství Pointa.

...

Z archivu...


Literatura

Živí mrtví č. 21 – něco končí a něco jiného začíná

zm21 1cover perexKvěten nám díky komiksovému nakladatelství Crew přinesl závěrečný dvojdíl Totální válka z populární série Živí mrtví. Alexandrie s našimi hrdiny se nachází v troskách, neurvalý záporák Negan má vítězství na dosah. Nebo že by tomu ta...

Divadlo

„Pomozte svému divadlu“ - informační kampaň Asociace profesionálních divadel České republiky odstartovala

pomozte svemu divadluA proč kampaň?
Informační kampaň Asociace profesionálních divadel ČR se koná od 5. do 21. září 2012 ve městech po celé České republice. Cílem je upozornit nás, jako občany České republiky, na neřešený ...

Film

Terminátor 2: Zničí nás umělá inteligence?

terminator 2 schwarzeneggerV roce 1991 se Američani přestávají mazlit s filmovými efekty a i když na to nemají pořád to nejlepší vybavení, na film Terminátor 2: Den zúčtování se dá koukat dodnes. Leckomu ukápne nostalgická...