Melos – Étos sa stal hostiteľom Svetových dní novej hudby ISCM

Melos – Étos sa stal hostiteľom Svetových dní novej hudby ISCM

Tisk

2000hudDvanásty ročník Medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos – Étos sa začal 8. novembra koncertom Melos Ethos Ensemble v malej sále v Slovenskej filharmónii v Bratislave. Celý program slávností novej hudby potrvá až do 14. novembra. Organizuje ho Hudobné centrum pod sloganom "Hudba je všade". Tento rok je významný aj tým, že je súčasťou Svetových dní novej hudby ISCM, čo ovplyvnilo aj dramaturgiu festivalu. Privítajú na ňom delegátov ISCM a medzinárodných manažérov IAMIC z celého sveta. Predstavia sa hudobníci zo Spojených štátov Amerických, Ukrajiny, Ruska, Nemecka, ale mnohí iní. Na návštevníkov čaká hudobný program, na ktorý by ich rada pozvala aj riaditeľka Hudobného centra Oľga Smetanová. „Všetkých povzbudzujem, aby prišli. Ponúkame aj niekoľko koncertov grátis - organové koncerty v obedňajších hodinách, podobne ako zvukovú inštaláciu Kolokoly na hodinách obchodného domu Tesco. Voľný vstup je aj na Nox Borealis - inštaláciu polárnej žiary na nádvorí Slovenskej filharmónie, ktorá bude trvať počas celého festivalu,“ uzavrela riaditeľka Oľga Smetanová, ktorú sme zastihli na otváracom koncerte a položili jej niekoľko otázok.

 

 

Ktorý štýl vám je k srdu najbližší?

Zaujímavé je pre mňa počúvať niečo nové. Podobne ako nechodím stále do rovnakej reštaurácie a nejem stále rovnaké jedlá, aj v hudbe rada skúšam niečo nové a tento festival je príležitosťou pre objavovanie nových myšlienok, koncepcií, hudby z iných krajín z celého sveta, a to je na tomto festivale najvzrušujúcejšie.

huu

Na koho sa najviac tešíte?

Veľmi sa teším na premiéru opery Ľubice Čekovskej, pretože opera nevzniká každý deň. Takúto veľkú operu na Slovensku posledných 10 rokov nikto nenapísal. Teším sa na hosťa festivalu, slávnu fínsku skladateľku Kaiju Saariaho. Je to milá dáma, píše nádhernú hudbu a na Slovensku je prvýkrát. Patrí medzi najúspešnejších skladateľov súčasnosti.

Máte aj trému z celkového festivalu?

Skôr ako trému mám očakávanie. Som rada, že to už začalo a opadla nervozita. Najhoršie napätie je vždy tesne pred začiatkom. Ale všetko je nachystané, umelci pripravení, tešíme sa na publikum.

 

 

 

Keby ste mali návštevníkom niečo z programu odporučiť, čo by si nemali nechať ujsť?

Mali by prísť na svetovú premiéru "La Passion de Simone" od Kaije Saariaho. Týmto predstavením píšeme históriu hudby na Slovensku. Oratórium je o filozofke a mystičke Simone Weilovej. Je to veľmi zaujímavá postava z histórie, ktorá u nás nie je veľmi známa. Príbeh o jej živote a utrpení spracoval Amin Maloof. Na pozadí jej života odzrkadľuje ďalšie utrpenie a životné osudy mnohých anonymných ľudí v Európe. Simon Weilová kládla na prvé miesto súcit s trpiacimi ľuďmi. Zaujímavé bude hudobné a vizuálne spracovanie príbehu v podaní vynikajúcich sólistov a hudobníkov. Toto predstavenie sa oplatí vidieť.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Rád by som hral na najväčšom hudobnom festivale na Slovensku“ Legendárny saxofonista Bill Evans

jazz 200Na Gypsy Jazz festivale sa predstavil legendárny saxofonista Bill Evans. Zveril sa nám, že by rád zahral aj na Pohode. Celý článok o akcii nájdete ZDE

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Eseje Václava Cílka: Věci, které září

Věci, které záříNakladatelství Dokořán představuje novou knihu Václava Cílka, který se tentokrát netradičním způsobem zaměřil na umění v pravém slova smyslu. Ve spolupráci s fotografem a sběratelem umění Ivanem Zubaľem a dalšími umělci a výtvarníky vytvoř...

Z archivu...


Literatura

Ozvěna Zory Berákové jako dobře namíchaný koktejl

kniha perexNamíchat koktejl tak, aby všechny ingredience byly v souladu a žádná nepřehlušovala svou chutí konečný výsledek, není jednoduché. Napsat dílo o životě známé osobnosti z minulosti, aby výsledkem byl čtivý román, je stejnou alchymií, která se ne ...

Divadlo

Na podzim do divadla: Listopad

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme hru s příznačným názvem Listopad v podání Šaldova divadla.

...

Film

VŠEMI SMĚRY – cestou necestou za publicistikou

altNašim pravidelným čtenářům nemohla uniknout pozvánka na festival nezávislé publicistiky Všemi směry, který roztočil kolotoč otázek, diskuzí a workshopů na téma reportérství. Že jde o výjimečnou událost, sliboval i rozhovor s manažerkou projek...