Dokázali změnit svět – aspoň některým dětem

Dokázali změnit svět – aspoň některým dětem

Tisk

Plakát Den rodin 23.9Dokázali byste změnit svět? Zní to neskutečně a přitom je to možné. Přemýšleli jste, co znamená „svět“ pro vás? Je to možná dobré místo pro život, zdravá příroda, dobré vztahy mezi lidmi, mír…Jak vnímáme svět je individuální. Pro malé dítě znamená máma a táta celý jeho svět. Rodiče pomohou, pohladí, podpoří, ukáží dětem, jak vykročit do světa, jak bezpečně poznávat své okolí, jak se v životě neztratit… Některé děti se však „ztratily“ úplně na začátku. Z různých důvodů nemají svou mámu, tátu ani nikoho blízkého jen pro sebe a napořád. Jsou však mezi námi lidé, kteří těmto dětem dokázali změnit svět - stali se jejich náhradní rodinou, stali se pěstouny.


Možná víte, že od 01.01.2022 je platná novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, která počítá s tím, že od roku 2025 nebudeme v České republice umísťovat do ústavní péče děti do tří let (s výjimkou dětí, jejichž zdravotní stav pobyt v zařízení vyžaduje).
Kdo by proti tomu protestoval? Jednoduše řečeno: Děti patří do rodin! Ale do jakých, když jejich biologická rodina z různých důvodů selhala? Přece do náhradních!

Orgány sociálně-právní ochrany dětí na úřadech s rozšířenou působností evidují v rámci svého obvodu nejen děti, jimž je potřeba zprostředkovat náhradní rodinu, ale také osoby, které jsou ochotny tyto děti přijmout – pěstouny, budoucí osvojitele a pěstouny na přechodnou dobu. Vše je řízeno krajskými úřady, které koordinují náhradní rodinnou péči ve svých krajích, ale také spolupracují mezi sebou a není tedy výjimkou, že dítě z jednoho kraje nalezne náhradní rodinu v kraji jiném a naopak.

Zájemci o náhradní rodičovství si mohou podávat žádost u svého místně příslušného úřadu s rozšířenou působností a po splnění předepsaných podmínek a odborném posouzení mohou být zařazeni do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli, pěstouny nebo pěstouny na přechodnou dobu vedené na krajském úřadu. Pak stačí jen počkat, až budou žadatelé vytipováni jako vhodná rodina pro přijetí konkrétního dítěte, a cesta k náhradnímu rodičovství a novému domovu pro dítě je otevřena.

Potíž je však v tom, že osob ochotných stát se žadateli o náhradní rodinnou péči je stále málo. V republice tedy máme hodně dětí v ústavní péči a nedostatek náhradních rodin. Do roku 2025 musíme tento nepoměr změnit.

Odbor sociálních věcí Městského úřadu ve Frýdlantu nad Ostravicí se rozhodl, že je třeba co nejdříve podniknout zásadní kroky pro vyhledávání pěstounů. Již dlouhodobě se snažíme aktivně vyhledávat zájemce o náhradní rodinnou péči. Oslovuje své občany prostřednictvím obecního a regionálního tisku, na svých akcích propagujeme myšlenku pěstounství, pořádáme besedy a pořady s touto tématikou a spolupracujeme v rámci kampaně Krajského úřadu Moravskoslezského „Dejme dětem rodinu“. A přesto se zdá, že to nestačí! Počet zájemců o náhradní rodičovství nestoupá.

Proto jsme neváhali ani chvilku, když se nám naskytla příležitost, jak všem ještě více pěstounství přiblížit. S nabídkou bezplatně natočit sérii osmi videospotů s tématikou pěstounské péče přišel na odbor sociálních věcí pan Petr Rehanek, režisér, scenárista, kameraman, střihač a občasný fotograf, který již dříve s Městským úřadem Frýdlant nad Ostravicí spolupracoval a věděl, že stále hledáme pěstouny. Patří mu proto veliký dík. Oslovili jsme „naše“ pěstouny, kteří souhlasili s tím, že se v osmi dílech natočených videospotů podělí s občany o své pocity, motivace a zkušenosti. Těmto „našim“ pěstounům děkujeme nejen za to, že otevřeli svou náruč dětem jiných rodičů, ale také, že svým účinkováním ve videospotech předali poselství dalším lidem: Stát se pěstounem stojí za to! Máme dotočeno! Považujeme za velký úspěch, že se nám, odboru sociálních věcí z malého města, podařilo natočit osm videospotů k propagaci pěstounské péče.

Nyní tedy představujeme první video z osmidílné série videospotů s názvem Dokázali změnit svět – aspoň některým dětem.

Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí, odbor sociálních věcí, se natočením videospotů a jejich zpřístupněním široké veřejnosti snaží podnítit zájem o pěstounskou péči nejen ve svém správním obvodu, ale chce přispět k podpoře náhradní rodinné péče napříč celou republikou. Všude jsou totiž děti, které potřebují náhradní domov!
Prosíme proto o další šíření informací a odkazu na videospot. Přejeme si, aby videospoty měly velkou sledovanost, aby oslovily širokou veřejnost, aby se našli další zájemci o pěstounskou péči. Aby děti nemusely vyrůstat v ústavní péči. Děti patří do rodiny!

Pokud uvažujete, že byste se chtěli stát náhradními rodiči (pěstouny, osvojiteli či pěstouny na přechodnou dobu) nebo se jen chcete dozvědět o náhradním rodičovství něco více, pak neváhejte a obraťte se na nejbližší orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Rovněž zveme na akci DEN RODIN S OTEVŘENÝM SRDCEM ANEB SPOLU RUKU V RUCE do Ostravy, kde vystoupí i Ewa Farna. 

Plakát Den rodin 23.9

Informace k náhradní rodinné péči i ke konané akci najdete také v odkazu dejmedetemrodinu.msk.cz

 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pořád zpíváme a pořád zažíváme zaplněné koncerty, říká o současnosti sesterského dua Martha Elefteriadu

martha a tena perexI když se Martha a Tena Elefteriadu těší z retrospektivního trojalba Zlatá kolekce, které koncem října vydal Supraphon, zdaleka nežijí jen minulostí. Dokládá to spousta jiných aktivit obou zpívajících sester řeckého původu...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Moderní technologie talent nahradit neumí. Pro mladé tvůrce ale mohou být vítaným pomocníkem

menart perexPraha, 2. 3. 2023 – Upravovat nebo skládat hudbu umožňují budoucím muzikantům nové technologie, které vtrhly jak divoká voda do všech uměleckých oborů. Přesto ale neumí vše a talent je stále to, co činí člověka jedinečným. Své by o tom mohla ří...

Z archivu...


Literatura

Míjejí se, milují se…

200recKdyž do názvu knihy vložíte známé místo, zavání to marketingovým kalkulem. Příkladem může být literární počin Heslo: Jazz Dock. Ale tak to autoři Monika Petráková (*1983) a Filip Čenžák (*1984) jistě nemys...

Divadlo

Mystifikační balábile s velkým orchestrem

Krokodyl ze Svratky200Wolfgang Amadeus Mozart, asi nejnespornější génius evropské hudby. Pro mnohé dokonce symbol geniality jako takové, tolik úchvatné hudby stihl za pouhých pětatřicet let svého života vytvořit. Ze všech oslavných citátů na té...

Film

Někdy smrt není tím nejhorším, co nás může potkat

hrbitov 200Román Řbitov zviřátek (název je skutečně gramaticky špatně, protože je odvozen z nápisu na hřbitově, který napsaly malé děti, které ještě neumí pravopis) patří k tomu nejlepšímu a zároveň nejděsivějšímu, co kdy nap...