Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Tisk

Lucie Hlavinkova pesLucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.


Kdy jste začala psát? Vždycky jste věděla, že chcete být spisovatelkou?

Začala jsem psát už jako dítě a celý život jsem v tom pokračovala, ale kromě mojí rodiny tyto texty nikdo jiný nečetl. Velmi jsem si přála být spisovatelkou, ovšem nedávala jsem tomu velké naděje. Bylo to jen přání z kategorie nesplnitelných, protože jsem věděla, že pouze snaha nestačí.

Naše literární soutěž: Pohádka nebo příběh pro děti 

Jaké pro vás bylo umístění v literární soutěži, kdy jste se proslavila se svou první knížkou? Myslíte, že takové soutěže mají smysl?

Výhra v literární soutěži Albatrosu pro mě byla skutečným životním mezníkem. To, že moje první kniha Projekt pes se navíc dostala do katalogu Nejlepší knihy dětem, proměnilo moje snahy ve skutečnost. Jsem přesvědčená, že literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět, i pro lidi, kteří by se jinak styděli dát svoje texty přečíst cizím lidem. Přesně to byl můj případ. Bála jsem se, že někdo bude moji tvorbu posuzovat, ale zároveň je to první krok, bez kterého se to prostě neobejde.

Lucie Hlavinkovaa

Recenze: Kdo šije u Podolské? 

Co bylo dál? Jak dále pokračovala vaše spisovatelská kariéra?

Po vydání první knihy bylo všechno rázem jinak. Měla jsem svoji literární redaktorku, konal se slavnostní křest, Projekt pes byl na prvních příčkách v prodejnosti. Sen se stal skutečností. Začala jsem si víc věřit, a přestože o své tvorbě stále pochybuji a jsem nervózní, kdykoli ji dávám někomu přečíst, přece jenom už je to jiné.

Jak si vybíráte témata a co vás ovlivňuje?

Témata ke mně přicházejí sama, mám jich v hlavě vždy několik. Zásadně mě ovlivňuje moje dětství, které bylo krásné, můj vztah ke zvířatům a moje porozumění historii, které se snažím předávat dál jak v knihách pro děti, tak pro dospělé.

Recenze: Apatykář 

Co připravujete do budoucna? Teď vyšel Mnohokluk. O čem je a jak se vám psal?

Mnohokluk, sci-fi dobrodružná kniha pro děti, odehrávající se v paralelních vesmírech, vyšla před několika týdny. Psala se mi hodně dobře, chtěla jsem vytvořit zase něco jiného, než byla pětidílná série Sesterstvo pro dívky. Mnohokluk je velmi akční, sama ráda čtu sci-fi, takže jsem se snažila napsat jeho dětskou verzi. Do budoucna mám v plánu napsat jeho druhý díl, ale momentálně píšu knihu pro dospělé, bude to opět historický román založený na vyprávění pamětníků. Odehrává se před a během druhé světové války, takže to pro mě znamená hodně studia reálií a dobových zpráv.

Mnohokluk

Recenze: Pravda nebyla k dostání 

Jaké máte koníčky, zájmy, cíle? Zvládáte jiné zaměstnání nebo už se živíte jen výhradně psaním svých knih?

Mým největším koníčkem je můj pes, desetiletá fena československého vlčáka Mia. Chodím s ní na dlouhé procházky do lesa, to mě moc baví. Moc ráda se také scházím s kamarádkami, abychom všechno probraly, ale zatím se nám nikdy nepodařilo probrat všechno. Miluji čtení, chození do knihovny a po knihkupectvích. Dělám ještě drobnější překlady, živit se výhradně psaním je v České republice výsadou jen pár spisovatelů, je tu moc malý trh.

Lucie Hlavinkova pes

Foto: archiv Lucie Hlavinkové


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Herec Tomáš David: „Vedu dialog s pánví, kastrólem nebo vidličkou“

200divvvMěstské divadlo Zlín si na novou sezonu sehnalo posily – dva Tomáše. Kromě Tomáše Červinky jde o Tomáše Davida, kterého jsme nyní pořádně vyzpovídali. Na prknech ho můžete vidět jako Pejska v pohádce O pejskovi a kočičce.

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Hanka Křížková: „Mám ráda vlastně každé jídlo, když je dobře uvařené a dobře ochucené.“

hanka krizkova 200Hanka Křížková (*1957) je česká zpěvačka, herečka a rodačka ze Strakonic, která se na profesionální scéně poprvé objevila ve skupině Metronom (1982). Předtím ale zpívala v jazzrockové skupině Rotor v rodných Stra-konicích. V letech 19...


Literatura

Pečeme bez mouky

peceme bez mouky perexV květnu vyšla v nakladatelství Esence moderní kuchařka Anji Donnermeyerové Pečeme bez mouky. Nabízí nám přes 90 inspirativních receptů na nejrůznější dezertíky, moučníky a další sladké pochutiny v bezlepkové formě. Pok...

Divadlo

Záhada Jablůňkov witch

altČarodějnici, která stojí za ztrácením dětí, nemají jen v Blair. Jedna jí podobná řádí i ve vesnici Jablůňkov. Tu z Blair “jen” mapovali studenti s kamerou v ruce, proti čarodějnici od Jablůňkova byl nasazen detektiv Lupa. Její záhadu rozpl...

Film

Dokumentární tragikomedie Dagmar Smržové CHCI TĚ, JESTLI TO DOKÁŽEŠ míří do kin

Chci Te 200Osobitá dokumentární tragikomedie Dagmar Smržové o tom, že každý člověk potřebuje lásku a o tom, že nemožnost hýbat se nezamezuje člověku ve svobodném rozletu.

...