I když paní Libuše Márová oslaví právě 24. prosince kulatiny, rozhovor byl nakonec o něčem jiném. Třeba o tom, jak jednou „oslavila“ Štědrý den v Amsterdamu či jak strávila silvestrovské „veselí“ v Oslo. V obou případech tam byla pracovně, protože i když působila roky v opeře Národního divadla Praha a je držitelkou ceny Thálie v oboru Opera za celoživotní mistrovství, jako slavná a ceněná mezzosopranistka hostovala hojně v zahraničí.
Jak jste vnímala coby dítě, že jste měla narozeniny zrovna na Štědrý den? Nebylo vám to líto, anebo jste dostávala těch dárků o něco více?
Narozeniny ve válečné době byly skromné, přesto krásné, většinou na té Šumavě plné sněhu, půvabné. Proto mi nevadilo spojení těchto dvou událostí.
Vraťme se ještě k vašemu dětství: Co vám vždycky udělalo pod stromečkem největší radost?
Nesměla chybět kniha, oba moji vzdělaní rodiče na to dbali a od té doby jsem vášnivou čtenářkou.
Co nesmělo a nesmí chybět u vás doma, když jsou Vánoce?
Klid a ticho, útulno, to vždy obstarala maminka, ale od její smrti před padesáti lety už to není ono a Vánoce nejsou pro mne tak lákavé.

Když už jste byla slavná zpěvačka, stalo se, že jste byla během Vánoc díky práci mimo domov?
Jednou jsem musela trávit Vánoce v Amsterdamu, protože na jeden den letět do Prahy nebylo možné, mohla bych třeba kvůli počasí zmeškat představení. Tak jsem seděla s jedním anglickým kolegou v restauraci, on mi dal knížku, já jemu nic, připili jsme si na ten Štědrý večer a pak každý po svém ve vzpomínkách na domov.
Máte ráda Silvestr? Jak jste ho obvykle trávila a jak ho budete trávit letos?
Jednoho Silvestra jsem trávila v Oslo, ten den se hrála Carmen, kterou jsem já zpívala. Poté se konala oslava v domě šéfa opery dost daleko od centra. Při vzpomínce na naše české zvyky opulentní silvestrovské hostiny jsem se též těšila, vyhladovělá z představení, ale náš zvyk Norové příliš nesdíleli krom alkoholu, který se brzy na hostech projevil. A tak se společnost různě rozptýlila po domě, a mně nezbylo než při oříškách očekávat, kdo mě zase odveze do mého hotelu. Tedy nepříliš milý zážitek. Tentokrát ještě nevím, kde budu, virózy a covid ohrožuje i oslavy.
Dáváte si na Nový rok nějaká předsevzetí?
Předsevzetí nikdy nedělám.
Co vám udělá na Vánoce – ať už jde o dárky nebo o setkání – největší radost?
Největší radost o Vánocích jsem vždy měla z pospolitosti rodiny.
Jaká hudba vám vyhovuje, když jsou vánoční svátky?
Hudbu neposlouchám tak často a koledy i další vánoční repertoár také dost málo. Emoce a vzpomínky na minulé krásné dávné časy mě i víc dojímají, a to si nemohu dovolit. Obyčejný den v činnosti mám raději.

Zdroj foto: autor, Tomáš Maceška a archiv Libuše Márová
| < Předchozí | Další > |
|---|





Mladou herečku Marii Doležalovou hodně proslavila role Saši v sitcomu televize Nova Comeback. Jak na něj vzpomíná? Kromě televizních rolí a moderování hraje také v divadle a skupině Olat...
Na jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranou… V ...
Otázku aplikace svobodné vůle najdeme v religionistice, etice, biologii i v tvorbě Ivany Šátekové. Její výstava, která bude zahájena 17. července 2024 v Karpuchina Gallery, je pojednání o modřinách které k létu neodmyslitelně patří.
Inscenace Blbec k večeři má podtitul gurmánská komedie na cizí účet a v minulé sezóně ji uvedlo Městské divadlo Zlín. Režie se ujala Hana Mikolášková a život ji vdechli především Marek Příkazký a Josef Koller.
Mezinárodní festival Film a architektura představí ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 v Praze, Brně a v dalších 26 městech po celé České republice i na Slovensku téměř čtyřicítku dokumentárních i hraných snímků s tématem architektury, t...