Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Zádveřice

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Zádveřice

Tisk

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlouvají s pracovníky, radí se s dalšími čtenáři. Tvůrčí atmosféra, dá se říci. Knihovnice a knihovníci se dostanou téměř ke všem titulům, které vychrlí nakladatelé, mají možnost je alespoň prolistovat. Také vidí, jak jde který příběh na dračku, jak se o něj jejich čtenáři „perou“ či nikoli. A tak jsme oslovili pracovníky knihoven, aby nám prozradili, které knížky s chutí přečetli sami, které se nejvíc líbily jejich čtenářům a jak se vůbec rok 2012 v knihovně vyvedl. Zde jsou jejich odpovědi.

Jméno odpovídajícího:Svatava Kučíková

Preferují čtenáři díla českých nebo zahraničních autorů?

Je to individuální. Pro část čtenářů není rozhodující, jestli se jedná o českého nebo zahraničního autora, jiní preferují spisovatele domácí, respektive chtějí, aby v knihách byly české reálie a aby postavy měly česká jména.

Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější? Je pravda, že to jsou detektivky?

Detektivky jsou hodně žádané, hlavně ty nově vycházející, ale také se dost půjčují romány pro ženy, oddechové čtení. U dětí vede naučná literatura s tematikou zvířat (psi, koně, kočky, hlodavci...)

Každá knihovna připravuje spoustu akcí kolem čtení a čtenářství – pro děti i dospělé – kterými akcemi byste se rádi pochlubili?

V měsíci březnu naše knihovna chystá besedu s naším místním spisovatelem Janem Zeťkem u příležitosti vydání jeho nové knihy.

Knihovny-zadverice1

Vítáte celostátní kampaně na podporu čtení u mládeže, jakou je např. projekt Čtení pomáhá?

Projekt čtení pomáhá je jedinečný a úžasný v tom, že motivuje děti ke čtení spoluúčastí na charitativních projektech.

Zaznamenali jste nové výtvarníky, kteří by se kvalitou ilustrací přiblížili uznávaným autoritám takového formátu, jako byli Helena Zmatlíková, Adolf Born či Zdeněk Burian?

Pozoruhodná jsou např. prostorová leporela Lucie Seifertové.

Mají rádi čtenáři v knížce obrázky? Vybírají si knížky podle toho, zda jsou ilustrované nebo ne? Jakou úlohu podle vás hrají ilustrace v knize?

U dětských čtenářů hrají ilustrace a fotografie velkou roli v atraktivnosti knihy, u dospělých je motivace při výběru knih jiná (autor, předchozí čtenářská zkušenost, téma, reference...).

Myslíte, že je důležitá vnější podoba knih – vzhled obálky, vazba, písmo, formát?

Čtenáři preferují knihy nově vyhlížející, nepoškozené, s atraktivní obálkou. Setkávám se s požadavkem, aby kniha nebyla tlustá a dobře se držela vleže.

Knihovny-zadverice3

Nabízíte nějaké typy elektronických čteček? Je o ně mezi čtenáři zájem? Jakou budoucnost podle vás mají elektronické knihy – pozorujete v té souvislosti úbytek čtenářů? Nebojíte se, že za pár let elektronické knihy ty papírové zcela vytlačí? Čtete je i vy sami nebo stále dáváte přednost klasické tištěné knize? Vidíte nějaký přínos tištěných knih oproti e-bookům (a naopak)?

Elektronické čtečky už vkročily i do obecních knihoven. Jakmile klesne jejich prodejní cena i cena e-knih, domnívám se, že dojde k masivnějšímu rozšíření, ale vytlačení papírových knih bych se nebála. Je škoda, že trochu stranou pozornosti zůstávají audioknihy, které přinášejí literaturu formou krásného mluveného slova v podání známých interpretů.

Co si myslíte o vztahu mládeže ke čtení? Setkáváte se s mnoha dětskými či dospívajícími čtenáři, nebo se vám naopak zdá, že mladí o čtení ztrácí zájem? Co je, podle vás, příčinou tohoto stavu? (například souvislost s rozmachem internetu)

Děti do 15 let tvoří v naší knihovně 67 % čtenářů. Za zlomový bodokamžik pro čtenářství a návštěvu knihovny považuji ukončení střední školy. Maturitou se uzavírá období doporučené či povinné školní četby, ubývá volného času, mladý člověk se noří do povinností pracovních a do řešení složitostí každodenního dospěláckého života.

Jaká věková vrstva je nejpočetnější mezi vašimi čtenáři všeobecně? Můžete nám prozradit věk nejmladšího a nejstaršího čtenáře vaší knihovny?

Dětští čtenáři převažují nad dospělými. Nejmladší registrovaná čtenářka naší knihovny je čtyřletá, zaregistrována byla maminkou ve 3 letech. Nejstarší návštěvnici je 83 let.

Má u vás čtenář přístup k cennějším, historicky významným knihám? Jakým způsobem probíhá jejich rezervace a zápůjční proces pro studium?

Díky meziknihovní výpůjční službě se mohou čtenáři dostat i ke knihám, které nejsou ve fondu naší knihovny.

Kolik svazků vaše knihovna ročně vyřazuje? Jaký je jejich další osud?

Dle doporučení Ministerstva kultury ČR by se každoročně mělo obnovit 10 % knihovního fondu. Vyřazujeme knihy poškozené a opotřebené. Dávají se do sběru.

Knihovny-zadverice

Děkujeme Vám za Váš čas a za Vaši záslužnou činnost na literárním poli!
Redakce Kultury21.

Adresa knihovny (případně webové stránky): Obecní knihovna Zádveřice, www.knihovnazadverice.wz.cz


 

Přihlášení



Sesterské domino Veroniky Valíkové

Povídky, které mrazí i zahřejí na duši; a vaše starosti se najednou zdají malicherné. A rozhovor s autorkou.

Dovolená podle předlohy pro nenáročné čtenářky

Nový román britské autorky Hedi Swain vydaný pod nakladatelstvím Cosmopolis slibuje báječně strávenou dovolenou. Kniha už nyní navnadí čtenářky na léto a chvíle pohody. Zkuste si představit, že se rozhodnete strávit dovolenou na místě, kde se natáčela filmová adaptace vaší oblíbené knížky a vezmete s sebou své nejlepší dvě kamarádky. Útulný romantický domek na překrásném místě opravdu slibuje netradiční chvíle s blízkými lidmi, kniha odhaluje jejích osobní příběhy a nabízí nové příležitosti.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jana Boušková: Já hudbu miluji a stejný vztah mám i ke všem skladbám, které si do svého repertoáru převezmu

Jana Boušková - foto Vojtěch Havlík Hudba ji provází od dětství. A osudem se jí stala harfa, na kterou hraje od svých sedmi let. Díky koncertování procestovala celý svět a stala se mezinárodně uznávanou harfistkou vystupující s předními orc...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

Pokud jste milující matkou vymodleného dítěte, která by pro své děti udělala cokoliv na světě, včetně obětování vlastního života, pak raději knížku Křehká příměří od Michaely Štěchové nečtěte. Zřejmě vás bude poněkud rozčilovat. Autorka bourá mýty o rodičovství, namísto radostí popisuje spíše strasti a poukazuje na odvrácenou stránku mateřství, o níž se doposud jen mlčelo.

Čtěte také...

Kryštof Šafer: „Film Váňa vás pobaví a ukáže, že není čeho se bát.”

krystof saferDo kin nedávno vstoupil film o populárním českém žokejovi Váňa – největší závod je život sám. Při této příležitosti jsme položili pár slov producentovi tohoto snímku, Kryštofu Šaferovi, který nám přiblíží film i je...


Divadlo

Vinohradská inscenace Já třeba zabít Sekala se podobá šílené realitě dnešního světa

sekal 200Velké téma, které vymyslel špičkový scenárista a které se dočkalo adekvátní divadelní adaptace na velkém jevišti, se odehrává ve skvělé režii Pavla Kheka. Tak hodnotím jednu z posledních inscenací Je třeba zabít Sekala v Divadle na Vinohradech. Syrové ...

Film

Dvě knížky o známých osobnostech slovenského kulturního života

sfu perexS publikacemi o pozoruhodných, něčím výjimečných osobnostech – zvláště těch takříkajíc současných - bývá potíž. Buď bezvýhradně poklonkují a velebí, nebo se naopak zaujatě vyžívají v odsudcích, jako kdyby chtěly skácet dosavadní modly, jak jsme se mohl...