Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Zádveřice

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Zádveřice

Tisk

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlouvají s pracovníky, radí se s dalšími čtenáři. Tvůrčí atmosféra, dá se říci. Knihovnice a knihovníci se dostanou téměř ke všem titulům, které vychrlí nakladatelé, mají možnost je alespoň prolistovat. Také vidí, jak jde který příběh na dračku, jak se o něj jejich čtenáři „perou“ či nikoli. A tak jsme oslovili pracovníky knihoven, aby nám prozradili, které knížky s chutí přečetli sami, které se nejvíc líbily jejich čtenářům a jak se vůbec rok 2012 v knihovně vyvedl. Zde jsou jejich odpovědi.

Jméno odpovídajícího:Svatava Kučíková

Preferují čtenáři díla českých nebo zahraničních autorů?

Je to individuální. Pro část čtenářů není rozhodující, jestli se jedná o českého nebo zahraničního autora, jiní preferují spisovatele domácí, respektive chtějí, aby v knihách byly české reálie a aby postavy měly česká jména.

Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější? Je pravda, že to jsou detektivky?

Detektivky jsou hodně žádané, hlavně ty nově vycházející, ale také se dost půjčují romány pro ženy, oddechové čtení. U dětí vede naučná literatura s tematikou zvířat (psi, koně, kočky, hlodavci...)

Každá knihovna připravuje spoustu akcí kolem čtení a čtenářství – pro děti i dospělé – kterými akcemi byste se rádi pochlubili?

V měsíci březnu naše knihovna chystá besedu s naším místním spisovatelem Janem Zeťkem u příležitosti vydání jeho nové knihy.

Knihovny-zadverice1

Vítáte celostátní kampaně na podporu čtení u mládeže, jakou je např. projekt Čtení pomáhá?

Projekt čtení pomáhá je jedinečný a úžasný v tom, že motivuje děti ke čtení spoluúčastí na charitativních projektech.

Zaznamenali jste nové výtvarníky, kteří by se kvalitou ilustrací přiblížili uznávaným autoritám takového formátu, jako byli Helena Zmatlíková, Adolf Born či Zdeněk Burian?

Pozoruhodná jsou např. prostorová leporela Lucie Seifertové.

Mají rádi čtenáři v knížce obrázky? Vybírají si knížky podle toho, zda jsou ilustrované nebo ne? Jakou úlohu podle vás hrají ilustrace v knize?

U dětských čtenářů hrají ilustrace a fotografie velkou roli v atraktivnosti knihy, u dospělých je motivace při výběru knih jiná (autor, předchozí čtenářská zkušenost, téma, reference...).

Myslíte, že je důležitá vnější podoba knih – vzhled obálky, vazba, písmo, formát?

Čtenáři preferují knihy nově vyhlížející, nepoškozené, s atraktivní obálkou. Setkávám se s požadavkem, aby kniha nebyla tlustá a dobře se držela vleže.

Knihovny-zadverice3

Nabízíte nějaké typy elektronických čteček? Je o ně mezi čtenáři zájem? Jakou budoucnost podle vás mají elektronické knihy – pozorujete v té souvislosti úbytek čtenářů? Nebojíte se, že za pár let elektronické knihy ty papírové zcela vytlačí? Čtete je i vy sami nebo stále dáváte přednost klasické tištěné knize? Vidíte nějaký přínos tištěných knih oproti e-bookům (a naopak)?

Elektronické čtečky už vkročily i do obecních knihoven. Jakmile klesne jejich prodejní cena i cena e-knih, domnívám se, že dojde k masivnějšímu rozšíření, ale vytlačení papírových knih bych se nebála. Je škoda, že trochu stranou pozornosti zůstávají audioknihy, které přinášejí literaturu formou krásného mluveného slova v podání známých interpretů.

Co si myslíte o vztahu mládeže ke čtení? Setkáváte se s mnoha dětskými či dospívajícími čtenáři, nebo se vám naopak zdá, že mladí o čtení ztrácí zájem? Co je, podle vás, příčinou tohoto stavu? (například souvislost s rozmachem internetu)

Děti do 15 let tvoří v naší knihovně 67 % čtenářů. Za zlomový bodokamžik pro čtenářství a návštěvu knihovny považuji ukončení střední školy. Maturitou se uzavírá období doporučené či povinné školní četby, ubývá volného času, mladý člověk se noří do povinností pracovních a do řešení složitostí každodenního dospěláckého života.

Jaká věková vrstva je nejpočetnější mezi vašimi čtenáři všeobecně? Můžete nám prozradit věk nejmladšího a nejstaršího čtenáře vaší knihovny?

Dětští čtenáři převažují nad dospělými. Nejmladší registrovaná čtenářka naší knihovny je čtyřletá, zaregistrována byla maminkou ve 3 letech. Nejstarší návštěvnici je 83 let.

Má u vás čtenář přístup k cennějším, historicky významným knihám? Jakým způsobem probíhá jejich rezervace a zápůjční proces pro studium?

Díky meziknihovní výpůjční službě se mohou čtenáři dostat i ke knihám, které nejsou ve fondu naší knihovny.

Kolik svazků vaše knihovna ročně vyřazuje? Jaký je jejich další osud?

Dle doporučení Ministerstva kultury ČR by se každoročně mělo obnovit 10 % knihovního fondu. Vyřazujeme knihy poškozené a opotřebené. Dávají se do sběru.

Knihovny-zadverice

Děkujeme Vám za Váš čas a za Vaši záslužnou činnost na literárním poli!
Redakce Kultury21.

Adresa knihovny (případně webové stránky): Obecní knihovna Zádveřice, www.knihovnazadverice.wz.cz


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Benjamin Kuras: Spisovatel musí umět pátrat a dávat věci do souvislostí!

kuras200Jeho knihy vynikají nesmírnou precizností a mohly by být učebnicí toho, jak má publicista pracovat s informacemi. A právě tomuto tématu jsem se s Benjaminem Kurasem věnovala a vyptala se ho na zákulisí takové práce. Jeho nová kniha Poslední naděje ci...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Rozhovor s Jiřím Macháčkem u příležitosti podzimního turné MIG 21 s názvem „Šňůra Tour“

200rozMIG 21 vyráží na tradiční podzimní turné. Rozhovor s Jiřím Macháčkem Vám přinášíme i na našich stránkách.

...

Literatura

Markus Zusak: Roky pod psa

Roky pod psa 200Na úplnou prvotinu Roky pod psa autora Marka Zusaka jsme byli všichni jistě velmi zvědaví. Jeho Zlodějka knih se u nás těší velké oblibě, ale dosáhnou i Roky pod psa stejného úspěchu nebo skončí, jak se ř...

Divadlo

Vydejme se s Hurvínkem mezi osly

hurvinek mezi osly 200Děti mají docela dlouhé vánoční prázdniny, během kterých asi moc na školu myslet nebudou. Některé z nich si, stejně jako Hurvínek, možná říkají: „Škola???!!! Brrrr!!!“ Ale co se s nimi zajít podívat do div...

Film

Knick - doktoři bez hranic

knick 200Newyorská nemocnice Knickerbocker, v níž se desetidílný seriál Knick - Doktoři bez hranic odehrává, skutečně existovala (na rohu 131. ulice a Convent Street) už od dob občanské války, svému účelu sloužila do 60. let m...