Nejkrásnější knihy roku: České publikace mají vysokou grafickou úroveň a přívlastek krásné si bezesporu zaslouží
Banner

Nejkrásnější knihy roku: České publikace mají vysokou grafickou úroveň a přívlastek krásné si bezesporu zaslouží

Tisk

knihovna perexSoutěž o Nejkrásnější knihy roku pravidelně vyhlašuje Památník Národního Písemnictví. O současnosti a budoucnosti této soutěže i trendech, které se ve vydávání knih objevují, si Kultura21 povídala s ředitelem Památníku Národního Písemnictví Mgr. Zdeňkem Freislebenem

 

 

Vnímáte v soutěži o Nejkrásnější knihy roku nějaké nové trendy například ve výtvarném zpracování knih, ilustracích apod.? 
Je zřejmé, že dochází především ke zkvalitnění knih v technologickém měřítku. Mám tím na mysli různé knihařské úpravy, neobvyklé formáty a pochopitelně polygrafické zpracování. To nakonec souvisí i s výtvarným zpracováním, které obsahuje řadu originálních a neobvyklých přístupů. 

Jak vysoký je zájem o účast v soutěži, která nakladatelství jsou stálicí a účastní se soutěže pravidelně? 
V současné době se dá říci, že zájem o soutěž je standardní v počtu přihlášených nakladatelství. Jsou to zcela jistě právě ti přední nakladatelé, mezi něž patří například nakladatelství Argo, Baobab, KANT, Arbor Vitae nebo Paseka. Nelze také opomenout velkou řadu institucí a muzeí, které se pravidelně této soutěže účastní se svými výtvarnými katalogy nebo odbornými publikacemi. V posledních letech jsou to právě ony, které přinášejí velmi zajímavě řešené publikace a zároveň spolupracují s celou řadou předních úpravců knih. 

knihovna katalogKatalog

Vyvíjí se v posledních letech nějak počet přihlášených knih, zvyšuje se nebo došlo v počtu přihlášených k nějakým výkyvům apod.? 
Zatímco počet nakladatelů, jak již jsem zmínil v předchozí otázce, se příliš nevychyluje, stoupá naopak počet přihlášených knih, to znamená, že nakladatelé vydají za knižní rok opravdu významné nebo kvalitně provedené knihy. 

Převládají mezi vítězi výpravné publikace, nebo naopak jde o spíš skromnější, ale výtvarně a technicky dokonale provedené knihy? 
Domnívám se, že trend je spíše k určitému minimalistickému pojetí knihy, což ale neznamená, že se neobjevují výpravné publikace, mezi něž patří především odborné katalogy z tematických výstav nebo některé publikace, které mají fotografický či obrazový charakter. Jako zajímavost lze uvést, že se objevují i některé firemní katalogy na velmi dobré grafické úrovni. 

knihovna katalog bKatalog

Zaznamenáváte nějaký posun v tiskařském a knihařském zpracování knih přihlášených do soutěže? 
Co se týká tiskařského a technického zpracování knih, je zde značný posun ke kvalitě. Zatímco v minulosti technická porota vyřazovala řadu publikací pro knihařské zpracování a různé technologické chyby, v současnosti lze konstatovat, že žádná z knih nebývá z této oblasti vyřazena. Je to dáno určitě tím, že současní nakladatelé si uvědomují, že kniha je celý komplet kvalitních prací od grafické úpravy k vytištění kvalitních obrazových reprodukcí až po zmiňované knihařské zpracování. Právě u něj se objevují již dříve zmiňované neobvyklé formy zpracování obálek či zajímavé možnosti vnější úpravy. 

Kam by podle vás měla soutěž v budoucnu směřovat? Měla by například porota vytipovávat publikace, které by si tento titul zasloužily a sama co nejaktivněji  oslovovat nakladatelství, aby přihlásila to nejlepší ze svého katalogu? Nebo se spoléhá na to, že nakladatelství sama budou mít zájem se špičkovou produkcí pochlubit?
Pochopitelně Památník národního písemnictví, který je pořadatelem soutěže ve spolupráci s Ministerstvem kultury, zajímá i otázka dalšího směřování této soutěže. Z těchto důvodů proběhlo několik jednání s členy porot a odborné veřejnosti již v minulých letech, které se věnovaly dalšímu vývoji této soutěže. Mezi ně patří například doplnění přihlášených publikací o další kategorie či hledání nových forem hodnocení soutěže, její prezentace a další možnosti a varianty, které souvisí s jejím zkvalitněním a pochopitelně i významem. 

knihovna expozice aKnižní expozice

Sledujete podobné soutěže v zahraničí a inspirujete se jimi? Pokud ano, jak si v kvalitě zpracování knih stojí Česká republika v porovnání se zahraničím? Nejkrásnější knihy se pravidelně vystavují na veletrhu Svět knihy. Putuje výstavní soubor knih ještě někam jinam, slouží někde například jako propagace české knihy v zahraničí? Pokud ano, kde, při jakých příležitostech? 
Máme možnost porovnat podobné soutěže v zahraničí, například s německou, švýcarskou, norskou produkcí a pochopitelně jsou pro nás i určitou inspirací. V případě prezentace kvality české knihy se kolekce nejkrásnějších knih roku pravidelně představuje na zahraničních knižních veletrzích, jako je Frankfurt nad Mohanem, Lipsko, Paříž, ale i další místa po celé Evropě. Naše instituce navíc velmi úzce spolupracuje se slovenskou soutěží Najkrajšie knihy Slovenska, kde zároveň tyto kolekce knih pravidelně představujeme. O tom, že česká kniha má své kvality svědčí i řada mezinárodních ocenění právě pro svou grafickou úroveň. 

knihovna expozice cKnižní expozice

Slouží ocenění Nejkrásnější kniha také jako určitá značka kvality? Například stalo se někdy, že by ocenění pomohlo prodeji knihy nebo třeba propagaci do zahraničí ve formě překladu a následného vydání? 
Ocenění Nejkrásnější kniha roku je určitě velmi pozitivní pro nakladatele, ale myslím, že slouží i k jistému vzestupu kvality vydávaných knih. Usilujeme také o to, aby oceněné knihy byly prezentovány s označením jako Nejkrásnější české knihy roku v knihkupectví. Jednou z možností bylo vydání plakátu s oceněnými nejkrásnějšími knihami. Nakonec o tom, že česká kniha má dobrý zvuk, svědčí i to, že v minulých letech si jedno z japonských muzeí věnovaných knize vyžádalo a prezentovalo několik kolekcí knih ze soutěží včetně poskytnutí katalogu nejkrásnějších českých knih, který byl přeložen do japonštiny. 

knihovna vyhlaseni 2012Vyhlášení výsledků 2012

Co byste soutěži popřál do dalších let její existence? 
Určitě bych si přál, aby kvalita české knihy, jak po obsahové, tak vizuální podobě byla produktem, který bereme do rukou s pocitem něčeho mimořádného a krásného.

Děkujeme za rozhovor!

knihovna portret 063Mgr. Zdeněk Freisleben

Zdroj foto: s laskavým přispěním pana Mgr. Zdeňka Freislebena


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s Honzou Vedralem o crowdfundingové kampani Headlineru

1 titulka-marpo-300x400Hudební magazín Headliner je na české scéně určitým unikátem. Navazuje totiž na kvalitní tištěné časopisy, ale v jeho stránkách si můžete listovat digitálně. Navíc velice často nabízí exklusivní obsah, který nik...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Sto zvířat: „Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách bude naše nejroztomilejší deska“

200rozSka kapela Sto zvířat, kterou původně založila partička nadšených pedagogů, vystupuje už od roku 1990. Při příležitosti koncertu skupiny v brněnském klubu Fléda jsme vyzpovídali frontmana a spoluzakladatele Jana Kalinu. Zaujal především svou pohotovostí a ...


Divadlo

Ve Vršovickém divadle MANA ožívá bytové divadlo. Herci zvou na komedie ve věži i v suterénu

divadlo mana200Pech pod střechou a Požár v suterénu. To jsou dvě nové brilantní komedie, které v premiéře nabízí Vršovické divadlo MANA. Evokují atmosféru bytových divadel, takže se hrají v netradičních prostorách divadelní budovy, jako je třeba podkroví n...

Film

Americký sniper: Nejúspěšnější film kariéry Clinta Eastwooda vychází na DVD

sniper 200Dožít se více než osmdesáti let je samo o sobě umění. Představte si ale, že byste v té době byli ještě aktivní a místo sezení doma a krmení ptáčků na lavičce byste pracovali a zdolávali nové výzvy. Přesně to dělá žijící hollywoodská legenda Clint Ea...