Designblok – méně známý společník Prague Fashion Week

Designblok – méně známý společník Prague Fashion Week

Tisk

designblok200Designblok, Prague Design and Fashion Week je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Historie festivalu sahá do roku 1999, kdy jej založila Jana Zielinski a Jiří Macek, ředitelé pořádající agentury Profil Media. Designblok tradičně uvádí tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studiíPražského týdne designu se každoročně účastní přes 200 vystavovatelů v hlavním prostoru Designbloku, Výstavišti Holešovice. Designblok každoročně přiláká více než 50 000 návštěvníků všech věkových skupin z České republiky i zahraničí. 

Nejedná se však jen o přehlídku známých a na českém i zahraničním trhu již zavedených značek. Velkou část vystavovatelů tvoří také mladí umělci, jejichž výrobky vnáší do světa designu mladistvého ducha a spoustu nových nápadů. Designové výrobky se neomezují pouze na výrobky denní potřeby, ale zahrnují i automobily, oděvní průmysl, svítidla, kávu, interiéry a nábytek, koupelnové zařízení, porcelán, šperky a mnoho dalšího. Zasvěcují veřejnost do technologických pokroků a mimo jiné zde představují práce svých studentů také umělecké vysoké školy, které zároveň nabízí odborné konzultace v případě zájmu o studium.

Obsáhlý program nabízí kromě nesčetného množství produktů také přednášky či módní přehlídky. V rámci letošního ročníku se představila Liběna Rochová se svou kolekcí nazvanou StainSoulSteal. Liběna Rochová v nové nadčasové kolekci transformuje umění do oděvu. Je známá nejen svými zajímavými sezónními kolekcemi, ale také vytříbeným citem pro uměleckou stránku oděvní tvorby. Kromě klasických modelů, solitérní tvorby, tak v jejím ateliéru vznikají i inspirativní kolekce na hraně oděvní tvorby. Umělecké objekty na tělo. Impulsy k novým modelům čerpá renomovaná módní návrhářka z běžného života i z originálních uměleckých děl.

designblok1

Mnoho vystavovatelů se v letošním ročníku zabývalo také otázkou přírody a to především přírodních materiálů. Ateliér SAD představil svůj projekt nazvaný „Šiška.“  Zahradní altán, venkovní učebna pro 26 dětí, kryté ohniště nebo pískoviště. Současná mikroarchitektura, která demonstruje výtvarný a zároveň progresivní přístup ateliéru SAD. Návrh vznikl jako součást projektu kreativní školní zahrady "Kde zpívají kosi". Tento projekt vzniká podle návrhu a pod vedením Anny Kozové na pozemku ZŠ Praha-Kbely. Rodiče zde budují svépomocí zahradu, kde se mohou děti učit, tvořit, řádit a užívat si kreativní prostředí.

Pohled do samotného srdce stromu. Krása a divokost přírody zkrocená kolmým řezem. To nabízí firma Silveko, zabývající se výhradně dřevěným nábytkem, interiérovými doplňky a obklady. Díky individuální kusové výrobě vytváří firma opravdu jedinečné kousky, které dodají vašemu domovu či kanceláři neobyčejný a neokoukaný vzhled.Dřevěný obklad  vpustí přírodu, teplo a neotřelý design přímo do vašeho interiéru.

Na letošním ročníku se také objevilo několik zajímavých projektů mladých umělců, z nichž stojí za zmínku Maxim Velčovský. Český designér a pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Vystavoval v Česku i ve světě a jeho práce jsou zařazeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Viktoriina a Albertova muzea v Londýně, v Nové Pinakotéce v Mnichově a v muzeu designu a užitého umění Mudac v Lausanne. Věnuje se především tvorbě ze skla a porcelánu. Navrhuje designové výrobky ve vlastním studiu Qubus a  křišťálové výrobky pro firmu Bohemia Machine.
Pro letošní ročník Designbloku vytvořil
návrh Slunečnic, které zavěsil v hlavní hale holešovického výstaviště jako parafrázi na lustry. Jako základní pro ně formu zvolil již existující kýble na vodu.

designblok2

Dalším velice zajímavým kouskem se představila Helena Lukášová se svým projektem Naruby, který vychází z pokovovaných 3D tisků manipulovaného CT skenu lidské páteře, jejiž jednotlivé elementy tvoří kolekci šperků. Sestava elementů - obratlů, která určuje pohyb lidského těla, je zviditelněna na jeho povrchu. Je duplikací vnitřní stavby těla. Jednotlivé obratle jsou realizované pomocí 3D tisku. Objekt může fungovat jako celek nebo jako šperk, navlečený na hedvábnou stužku či řetízek. Je jen na nositeli, aby si určil, v jakém vztahu k němu chce být.

 V neposlední řadě stojí za zmínku také nová značka URNYY zabývající se designem schránek na zpopelněné lidské ostatky. Projekt vzešel z diplomové práce Romana Kvity na UMPRUM. Celá značka je však společnou myšlenkou Pavlíny a Romana Kvitových. Firma se zabývá různými materiály a technologickými postupy a nabízejí tak celou řadu variant, které vytváří kompletní řadu produktů. Produkty by měly konkurovat běžným urnám, jsou však ale k dispozici za přijatelné ceny. Měly by zvýšit estetickou úroveň, ale zároveň dostatečné zachovat pietní výraz.

designblok3

Designblok není pouze událostí pro designéry, ale i pro širokou veřejnost a pro každého, koho zajímají nové trendy ve všech oblastech života. Spojuje v sobě krásu, dynamičnost a nezadržitelný vývoj kupředu. Přináší inovativní náhled na předměty denního použití i zajímavé projekty umělců, které vás alespoň na chvilku ohromí nebo přimějí k zamyšlení. Týden plný inspirace, který stojí za to návštívit. To je Designblok.


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Božská Markéta Krajčovičová: „Příprava složitých dortů zabere i desítky hodin.“

bozska marketa200Markétu Krajčovičovou mohou diváci Prima Love vídávat každý pondělní večer v pořadu Božské dorty od Markéty. Jaká byla její cesta na obrazovku? Jak dlouho připravuje jeden dort? A má ...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Rozhovory na hraně zítřka varují a znepokojují

obalka-rozhovory-3D-222x296Za výborný počin nakladatelství 65. pole považuji vydání knihy s názvem Rozhovory na hraně zítřka, která představuje názory 18 známých mužských osobností. A nebojte se, ženy dostanou svůj prostor v připravovaném pokrač...


Literatura

Kdo by neměl za sebou nějaký ten partnerský přešlap

partnerske preslapy 200Partnerské přešlapy s podtitulem Šílené historky ze života je název nové knihy Kláry Sýkorové. Pokud se potřebujete zasmát, tak si ji nenechte ujít.

 

...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede Cyrana z Bergeracu v beatboxovém rytmu

cyrano 200Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít ve Velkém sále premiéru Cyrano z Bergeracu. Slavný milostný příběh o nosatém šermíři, který se nešťastně zamiluje do své sestřenky, se českému ...

Film

Avatar nemůže své příznivce omrzet

altFilm Avatar (2009) se těšil obrovské popularitě a díky šmoulímu zbarvení mimozemšťanů si na něj dodnes každý vzpomene. Kvůli pěkným vizuálním efektům a nápadité anatomii různých mimozemských příšer se dá sledovat s úžasem. Napodruhé však může působ...