Královéhradecké historické centrum ožilo ve dnech 23. až 30. června již po 18 více než 300 divadelními, hudebními a výtvarnými produkcemi. Konal se zde Open Air program, který je již od roku 2000 tradiční součástí Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Jedná se o nesoutěžní exhibici tuzemského a zahraničního převážně divadelního umění, které má pro svou uměleckou různorodost a diváckou přístupnost v rámci území ČR zcela osobitý charakter. Představení se odehrávají ve 14 otevřených stanech a šapitó, kde se každoročně uskuteční nespočet divadelních a hudebních představení, které zvou k oslavě života a pospolitosti.
Letošním tématem se stalo „Open Vacuum aneb překročte s námi sami sebe, své hranice, upusťte páru a vystupte ze stínu“. Mezi tematickými zaměřeními festivalu, který každoročně navštíví až 50 tisíc diváků, nesmí chybět činohra, fyzické divadlo, pohádky, loutková představení, speciální rozhlasová vysílání, improvizace či koncerty a večerní DJ sety.
Hlavní událost, Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů, je největší divadelní přehlídkou v České republice, která je spoluorganizována Klicperovým divadlem, Divadlem Drak, Mezinárodním institutem figurálního divadla a kontrapunktem, který zajišťuje Open Air program. Spoluprací těchto tří subjektů tak vzniká v Hradci Králové na 10 červnových dní nezadržitelná atmosféra plná života, léta, hudby a divadla. Každoročně tato atmosféra láká do Hradce Králové také obrovské množství divadelníků, kteří se společnými silami snaží laické i odborné veřejnosti přiblížit široké spektrum projektů a divadelních inscenací nejrůznějších stylů a žánrů.
PROGRAM
Činohra, kabarety, autorská představení, pohádky, improvizace a stand up comedy, koncerty současné indie scény a spoustu dalších inscenací letos nalezly své místo v programu Open Air. Podstatnou součástí divadelních dní jsou hudební a taneční produkce v ulicích. Do 18. ročníku nesoutěžní divadelní přehlídky se se i letos přihlásilo kolem 150 převážně neprofesionálních souborů, skupin či sólo účinkujících. Jejich produkce tvoří podstatnou část Open Air programu. Další programovou linii tvoří tzv. výběrová dramaturgie, která představuje placená představení již známých souborů a divadel mezi které patří např. VOSTO5, Divadlo Bufet, Depresivní děti touží po penězích a další.
Arte della Tlampač je nezávislý divadelní čistě chlapecký soubor, který se dal dohromady v roce 2004 na českobudějovickém gymnáziu. Od té doby se pravidelně pokouší přemluvit obyčejné lidi, aby místo příjemně stráveného večera zabili dvě hodiny sledováním jeho autorských výtvorů. Mezi jejich autorská díla patří například Lobotomie k poslechu i tanci („ ..série veselých skečů, které mají s naším vesmírem pramálo společného.“)
Divadelní soubor Q10 vznikl v Divadle Jesličky a dnes už 6 let funguje jako divadelní LABoratoř Divadla Drak pod vedením principála F. H. Krále. V jejich repertoáru lze najít Shakespeara, hudbu, pohyb, výtvarno a pohádky. Jejich představením na tomto festivalu bylo například Čarodějův cirkus aneb Dlouhý, Široký a Bystrozraký (Když do města zavítá cirkus, je kolem toho velké pozdvižení – a co teprve když se do toho zamotá láska. Stačí kolem mít partu kamarádů a není se čeho bát. Jeden je tlustý, jeden se umí natahovat a jeden dohlédne až za devatero hor.)
Skupina 20 000 židů pod mořem vznikla pro hledání nových forem herecké improvizace a zapojování prostoru a prostředí do hry jako rovnocenného partnera.
Divadlo Bufet bylo založeno roku 2008 absolventy DAMU. Zabývá se interaktivním a individuálním přístupem k divákovi, většinou v netradičních prostorách. Od roku 2009 hraje mimo jiné i ve svém vlastním autobuse nazvaném Autobuf. Mezi jejich nejvýznačnější představení patří Unhappy happy (Představení na motivy textů Vincenta Venery a Olivera Sackse. Hraje se v pojízdném kulturním prostoru Autobuf. „Čelní laloky… k čemu jsou dobré? Doktore, je tady pro vás nějaká práce. Pozor, ještě nejsem slepý, slepotu jen předstírám, abych se s ní naučil žít. Jestli jste něčemu nerozuměli, tak se omlouvám, není to vaše chyba.“)
Divadlo Vosto5 se programově věnuje autorskému divadlu. Je generačním divadlem, spojujícím v sobě poetiku kabaretu. Své náměty čerpá především z domácího prostředí. Schopnost uchopit omšelý motiv, téma, situaci či atmosféru – které dřímají v povědomí naší společnosti – a zasadit je do souvislostí dneška a upozornit tak na naši společnost očima generace, která dětství prožila ještě před Listopadem, ale do života se pustila až po něm.
Elektro-poetiko-pop z Brna má ve svém kapelovém CV již 4 desky, několik soundtracků a nesčetně koncertů v Čechách, Slezsku na Moravě i v zahraničí. Midi lidi opět přivezli do Hradce osobité texty i zvuk především svého posledního alba Give Masterpiece A Chance, které je připomínkou banálních věcí, na které často zapomínáme – třeba, že je důležité občas zvolnit tempo.
Taneční divadlo Honzy Pokusila je profesionální společnost scénického tance působící v Hradci Králové od roku 2005. Taneční divadlo v Hradci organizuje celoroční kurzy současného tance, neo-baletu a jógy pro děti a dospělé. Jejich taneční styl je ovlivněn Španělskem, Mexikem a jazzem. Představení Limits (Volná myšlenka našich fyzických možností v prostoru. Můžeme se stále ještě volně pohybovat nebo jsme v něm omezeni. Nehraje si s námi někdo? V představení Limits existují flexibilní bariéry, které se mění, tvoří hádanky a nedávají řešení.)
D21 inscenuje nejen klasické dramatické nebo dramatizované texty, ale i texty současné a původní a některé vznikají přímo pro účely festivalu. Všechny předlohy jsou východiskem pro výrazné režijní, ale i herecké výpovědi. D21 je navíc kulturním centrem, které pěstuje a rozvíjí kvalitu, která je bytostná pro divadlo jako takové – je to možnost bezprostředního komentáře k aktuálnímu dění.
Soubor Bratři v tricku vznikl v roce 2009, kdy žongléři Václav Jelínek a Adam Jarchovský vystoupili v rámci novocirkusového večera na Letní Letné. Následováno jest představením Malíři, které se uvádí dodnes s více než 90 reprízami. V roce 2012 se duo rozšiřuje o Kristýnu Vlčkovou a vzniká také velmi často hraná Plovárna.
Hradecký „divadelňák“ nabízí možnost pro neznámé, ale i již zavedené divadelní soubory ukázat širokému obecenstvu rozličné a někdy až opravdu výstřední a individualistické produkce, které ve vás rozhodně zanechají zážitek, při nejmenším na dlouhou dobu, ne-li na celý život. Divadlo a hudba utváří atmosféru začátku hradeckého léta. Pokud jste ještě neměli příležitost, rozhodně stojí za to ji ochutnat.
< Předchozí | Další > |
---|