Mít, nebo být? Nadčasová kniha Ericha Fromma

Mít, nebo být? Nadčasová kniha Ericha Fromma

Tisk

frommNení od věci si připomenout vynikající knihu známého filozofa, psychologa a sociologa Ericha Fromma Mít, nebo být?, kterou nově vydalo nakladatelství Portál. Pokud knihu dosud neznáte a nedoprovázela vás vaším studiem humanitních věd na vysoké škole, určitě byste měli vědět, že rozhodně stojí za přečtení.

O čem je kniha Mít, nebo být?

Poprvé vyšla již v roce 1976. Humanistický psycholog Erich Fromm řeší otázku vlastnictví a Bytí, co jsou dvě základní hybné síly společnosti. Lidé používají slova: “Mám dům, mám ženu, mám dítě, mám práci, mám peníze.” Podle Fromma by raději měli tvrdit: “Jsem ženatý, jsem šťastný…” a podobně. Přivlastňováním toho, co nám vlastně vůbec nepatří, se vylučuje subjektivní prožitek a opravdový vztah ke světu, který samotné Bytí přináší. Vždyť člověk vlastně netouží po ničem jiném, než po tom být šťastný.

Neomezené uspokojování všech tužeb však ke štěstí nevede. Sen být nezávislými pány svých životů skončil začátkem prohlédnutí, že jsme se stali kolečky byrokratického stroje se svými myšlenkami, city a smyslem pro slušnost, zmanipulovanými vládou, průmyslem a masovými komunikačními prostředky, které jsou právě pod kontrolou vlády a průmyslu. Technický pokrok způsobuje ekologické nebezpečí a nebezpečí nukleární války, což může ukončit veškerou civilizaci. Ekonomický růst pak zůstává omezen na bohatší národy a propast mezi bohatými a chudými národy se prohlubuje.

Fromm se domnívá, že lidská společnost se může před katastrofou zachránit jedině změnou z orientace na vlastnění v orientaci na bytí a vytvořit tak novou společnost. Úkolem nové společnosti by mělo být podněcování správného vývoje člověka a jeho struktury Bytí. Člověk by se měl dobrovolně vzdát veškeré závislosti na vlastnění, měl by si uvědomit své vlastní já, poznávat sám sebe a snažit se o dokonalost.

Úzkost a nejistota, které jsou vyvolávány nebezpečím ztráty, v existenčním způsobu bytí neexistují. Jestliže jsem, kdo jsem a nikoli, co mám, nikdo mne nemůže o něco připravit nebo ohrozit moji jistotu a můj pocit identity. Základními prvky vztahů mezi lidmi v existenční formě vlastnictví jsou konkurence, antagonismus a strach. Nepřátelský prvek ve vztahu vlastnění pramení z jeho podstaty. Chtivost vede k nepřátelství mezi lidmi a národy, což způsobuje války. Mír mezi národy je možný jedině tehdy, pokud se struktura MÍT změní ve strukturu BÝT.

Určitě bychom si mohli vzít také příklad z Frommova tvrzení, že v průmyslové a politické reklamě musí být zakázány všechny metody “mytí mozků”.

Zatímco modus Bytí tedy preferuje svobodu projevu, existenci kritického rozumu a potřebu vzdát se vlastnictví, vlastnický modus vychází z odvěké touhy po moci a z egocentrických zájmů. Kniha jednoznačně kritizuje současnou společnost a nabízí utopicky vyznívající návrh na spásu lidstva, změnu kolektivního myšlení a sociální rovnost. Je protknuta citáty, čerpá ze Starého a Nového zákona, Fromm také zmiňuje myšlenky známých učenců a filozofů, ať už třeba mistra Eckharta, Freuda, Buddhy či Marxe.

Toto vynikající, významné a nadčasové filozofické dílo je velmi čtivé a poučné naprosto pro každého. Doporučuji všem si jej přečíst a hluboce se zamyslet. Obzvláště v dnešní době…

fromm

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Erich Fromm - život a dílo

Americký filosof a psycholog německého původu. Významný představitel západního marxismu a analytik freudovského učení. Vystudoval univerzitu v Heidelbergu (1922). Z nacistického Německa v roce 1933 emigroval do Spojených států, kde přednášel na několika univerzitách. Roku 1951 byl jmenován profesorem na univerzitě v hlavním městě Mexika. Filosofickým základem jeho úvah je výklad ontologických kategorií vlastnění a bytí z perspektivy průmyslového světa, zkoumal vztahy mezi společností a psychologií. Jeden ze zakladatelů neopsychoanalýzy. Jeho sociální filosofie je pokusem o humanistickou etiku chápanou jako protiklad autoritativní etiky i pouze subjektivní etiky. Zemřel ve Švýcarsku.

Nejhlavnější dílo Ericha Fromma:

Anatomie lidské destruktivity
Mít, nebo být?
Lidské srdce
Umění milovat
Srach ze svobody
Sen, mýtus a rituál

a další

Zdroj životopisu: databazeknih.cz

fromm

Název: Mít, nebo být?
Autor: Erich Fromm
Překlad: Jan Lusk
Žánr: filozofická studie
Vydáno: 2020
Stran: 240
Vydalo nakladatelství: Portál
Hodnocení: 100 %

https://nakladatelstvi.portal.cz/


 
Banner

Přihlášení



Vzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Kateřina Tučková: „Byla jsem děvče z vesnice, které se ocitlo ve spárech brněnské kultury“

tuckova200Brněnská rodačka, kurátorka pražské galerie a především také úspěšná spisovatelka Kateřina Tučková získala letos za svůj román Žítkovské bohyně ocenění Magnesie Litery, zvolili si ji sami čtenáři.<...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Celé Česko čte dětem

Cesko cte  detem 200Udělejte radost svým nejbližším a přispějte dobré věci. Navštivte stránky společnosti Celé Česko čte dětem a vyberte si z nabídky vánočních balíčků. Ale pospěšte si, objednávky se přijímají jen do 5.12.2014.


Literatura

Li Č´-Čchang: Sedni si a nedělej nic

sedni perAneb „pij čaj a vyčkávej“ – v mysli mi uvízla tato slova z citace v knize. Pít čaj a vyčkávat. Umíte si představit tento stav? Aktivní odpočinek mysli i ducha, o těle nemluvě? Jestli ano, byť jen letmo, jistě už jen při té představě cítíte na těle i n...

Divadlo

„Herec by měl mít intuici a potřebu něco sdělit“ říká Klára Cibulková

švandovo divadlo cibulkova (3)Krysy jsou všude! Tak by se dalo ve zkratce shrnout ústřední téma hry Krysař, v jehož ukázce, v rámci dne otevřených dveří ve Švandově divadle, ztvárnila roli krysího vymí...

Film

Dovolená v protektorátu (TV pořad)

Protektorat 200Ve středu 6. května  se konala v pražské kavárně Campus novinářská projekce k novému typu Cross žánru Situační drama s názvem Dovolená v protektorátu od tvůrců České televize. Přítomní byli nejen autorka projektu, scénáristka Zora Cejnkov...