Ověřte, nevěřte. Operátor startuje s dlouhodobou kampaní zaměřenou na fake news

Ověřte, nevěřte. Operátor startuje s dlouhodobou kampaní zaměřenou na fake news

Tisk

overte neverte 200Vítězové pražského hackathonu Robothon míří do O2 a vyvíjí aplikaci na rozpoznávání fake news. Učitelé se mohou zapojit do výzkumu k mediální gramotnosti Český učitel ve světě médií. Fakt nebo Fake? si ověří každý na sociálních sítích O2.

 

 

Vývoj nástroje na rozpoznávání fake news, interaktivní koncept Fakt vs. Fake či výzkum Český učitel ve světě médií. O2 představuje první tři projekty dlouhodobé kampaně O2 Chytré školy zaměřené na fake news a jejich šíření ve společnosti. Během roku představí další aktivity, v rámci nichž se bude dotýkat aktuálních témat, která jsou k šíření falešných zpráv náchylná a která budou upozorňovat na vážnost neodhalení a sdílení dezinformací.

Výzkum Český učitel ve světě médií realizuje tým projektu E-Bezpečí působící na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci s podporou O2. "V posledních letech se hovoří o důležitosti mediálního vzdělávání, zároveň ale neexistuje dostatek relevantních údajů. Chceme požádat učitele o vyplnění anonymního dotazníku, jehož výsledky přispějí k zjištění aktuálního stavu a pomohou tak lépe nasměrovat další podporu v oblasti rozvoje mediální gramotnosti," vysvětluje Marie Mališková, CSR manažerka v O2, a dodává: "Výzkum je jednou z prvních vlaštovek celoroční kampaně O2 Chytré školy, která chce podpořit rozvoj mediální gramotnosti a kritického myšlení ve společnosti."

Dotazník je k dispozici pod tímto odkazem a výstupem bude zpráva s řadou zajímavých informací využitelných i pro výuku. Veškeré údaje o respondentech slouží výhradně ke statistickému zpracování.

Tři kluci a odhalování pravdy na sociálních sítích


Druhým projektem je samotný vývoj nástroje na rozpoznávání fake news. Ten vyvíjí tři středoškolští studenti a vítězové pražského hackathonu Robothon - Matyáš Boháček, Michal Bravanský a Filip Trhlík.

"Díky informačnímu přehlcení se každý den setkáváme s dezinformacemi více než kdy dříve. Mnozí však nejsou na tuto hrozbu připraveni, a tak fake news podléhají. Stejně tak chybí dostatečná mediální výchova a vedení ke kritickému myšlení na školách," popisuje situaci autorský tým v čele s Matyášem Boháčkem a doplňuje: "Tuto situaci se snažíme s naší aplikací změnit. Pomocí umělé inteligence identifikujeme potenciálně nedůvěryhodné články a transparentně analyzujeme jejich klíčové atributy. Uživatelům pak o nich dáme vědět, aby sami fake news odhalili. Věříme, že díky spolupráci s Dataclair a O2 se nám podaří nejen projekt úspěšně dotáhnout do konce, ale hlavně jej zpřístupnit co nejvíce uživatelům i školám."

overte1

Aplikace vzniká v rámci O2 centra umělé inteligence Dataclair pod vedením jednoho z předních českých odborníků na kybernetiku a umělou inteligenci Jana Romportla. " Už na Robothonu se mi líbilo neuvěřitelné nadšení kluků. Na rozdíl od mnoha jiných však toto nadšení dokážou podložit odbornou erudicí v oblasti AI a strojového učení," vysvětluje Jan Romportl: "Vzhledem k tomu, že misí Dataclair je utvářet AI tak, aby pomáhala lidstvu, vidím ve vzájemném spojení velkou příležitost. Klukům jsme nabídli podmínky, v nichž mohou neomezeně rozvíjet svůj vysněný projekt, a pro nás to je obrovský příliv inspirace a kreativní energie. Zároveň O2 dokáže celému projektu zajistit dostatečný rozměr a dopad."

Během dubna O2 spouští také třetí část kampaně nazvanou Fakt vs. Fake, která poběží na sociálních sítích Instagram a Facebook. Zhruba dvakrát měsíčně budou na tzv. stories glosována různá témata či dění a lidé budou moci sami odhadnout, zdali se jedná o pravdivou zprávu či nikoli. Následně budouodkázáni na web O2 Chytré školy, kde již naleznou návod, jak takové zprávy rozlišit. 

overte2

O2 Chytrá škola proti fake news

Se startem kampaně se představí i upravený web O2 Chytré školy. Nechybí na něm příklady zajímavých fake news, které se šířily sociálními sítěmi a internetem obecně. K dispozici je celá řada metodických aktivit pro lekce mediální výchovy cílené na dezinformace, podrobný manuál, jak fake news odhalit Infolist: Hoax a fake news, nebo Příručka pro učitele a rodiče: Jak si ověřit informace na internetu. V samotné sekci Fake news a hoaxy se pak zájemci dozví, jaké jsou trendy v oblasti manipulace s fotografiemi či jak si snímky na internetu ověřovat.

" V rámci vzdělávacího portálu O2 Chytrá škola nabízíme řadů návodů a materiálů, jak se na internetu orientovat, jaké jsou typické znaky hoaxů a jak je poznat. Já osobně doporučuji, jednoduše se chovejte tak, jako by každý den byl apríl, a přemýšlejte o tom, co čtete nebo vidíte na internetu. Tak by se dalo shrnout i poselství naší kampaně," uzavírá Marie Mališková.

Další aktivity O2 Chytré školy k fake news budou představeny postupně během roku.


 
Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mám svůj skromný život i svou skromnou tvorbu rád, říká publicista a fotograf Robert Rohál

rob rohal200Jeho ženy respektive ženy, které Robert Rohál fotí, vypadají vždy žensky, půvabně a přirozeně. I když jde vesměs o známé tváře, tak je nefotí v ateliéru. Jde o průzračně křehké fotky, které vznikly na ulici, v kavárně, v zákulisí nebo na jevi...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Fotoreportáž z 6.th GRAND NATIONAL+ mistrovství ČR V ZÁVODECH DRAGSTERŮ

dragstery perexNEJVĚTŠÍ AKCE svého druhu v Čechách, VELKÁ LETIŠTNÍ DRÁHA plná ADRENALINOVÉHO SPORTU  opět uvítala EVROPSKÉ DRAGSTER MONSTERY a stala se místem EVROPSKÝCH ZÁVODŮ DRAGSTERŮ. A stejně jako loni, i letos byl u toho náš fotograf Rudolf Hojdar....


Literatura

Vyhnání Gerty Schnirch – román, při jehož čtení běhá mráz po zádech

vyhnaniGertySchnirtperexVystoupit ze stínu, to se mnohým a mnohému nepovede, protože jejich konkurenty jsou vynikající nebo ti nejlepší. Ve stínu, rozhodně je třeba říci bohužel, se nachází i román Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirc...

Divadlo

Na podzim do divadla: Cudnost ledovců

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Přijměte pozvání na jedinečný projekt Cudnost ledovců do Divadla Archa.

...

Film

KOUZELNÁ TAJEMNÁ CESTA THE BEATLES

the beatles magical mystery tourPřehrávám si LP Magical Mystery Tour a při písni The Fool On The Hill se mi vybaví slova Zdeňka Rytíře, která zpíval Ota Petřina v písni Nebýt tebe z LP Super-Robot (1978): ,,Nebýt...