Ověřte, nevěřte. Operátor startuje s dlouhodobou kampaní zaměřenou na fake news

Ověřte, nevěřte. Operátor startuje s dlouhodobou kampaní zaměřenou na fake news

Tisk

overte neverte 200Vítězové pražského hackathonu Robothon míří do O2 a vyvíjí aplikaci na rozpoznávání fake news. Učitelé se mohou zapojit do výzkumu k mediální gramotnosti Český učitel ve světě médií. Fakt nebo Fake? si ověří každý na sociálních sítích O2.

 

 

Vývoj nástroje na rozpoznávání fake news, interaktivní koncept Fakt vs. Fake či výzkum Český učitel ve světě médií. O2 představuje první tři projekty dlouhodobé kampaně O2 Chytré školy zaměřené na fake news a jejich šíření ve společnosti. Během roku představí další aktivity, v rámci nichž se bude dotýkat aktuálních témat, která jsou k šíření falešných zpráv náchylná a která budou upozorňovat na vážnost neodhalení a sdílení dezinformací.

Výzkum Český učitel ve světě médií realizuje tým projektu E-Bezpečí působící na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci s podporou O2. "V posledních letech se hovoří o důležitosti mediálního vzdělávání, zároveň ale neexistuje dostatek relevantních údajů. Chceme požádat učitele o vyplnění anonymního dotazníku, jehož výsledky přispějí k zjištění aktuálního stavu a pomohou tak lépe nasměrovat další podporu v oblasti rozvoje mediální gramotnosti," vysvětluje Marie Mališková, CSR manažerka v O2, a dodává: "Výzkum je jednou z prvních vlaštovek celoroční kampaně O2 Chytré školy, která chce podpořit rozvoj mediální gramotnosti a kritického myšlení ve společnosti."

Dotazník je k dispozici pod tímto odkazem a výstupem bude zpráva s řadou zajímavých informací využitelných i pro výuku. Veškeré údaje o respondentech slouží výhradně ke statistickému zpracování.

Tři kluci a odhalování pravdy na sociálních sítích


Druhým projektem je samotný vývoj nástroje na rozpoznávání fake news. Ten vyvíjí tři středoškolští studenti a vítězové pražského hackathonu Robothon - Matyáš Boháček, Michal Bravanský a Filip Trhlík.

"Díky informačnímu přehlcení se každý den setkáváme s dezinformacemi více než kdy dříve. Mnozí však nejsou na tuto hrozbu připraveni, a tak fake news podléhají. Stejně tak chybí dostatečná mediální výchova a vedení ke kritickému myšlení na školách," popisuje situaci autorský tým v čele s Matyášem Boháčkem a doplňuje: "Tuto situaci se snažíme s naší aplikací změnit. Pomocí umělé inteligence identifikujeme potenciálně nedůvěryhodné články a transparentně analyzujeme jejich klíčové atributy. Uživatelům pak o nich dáme vědět, aby sami fake news odhalili. Věříme, že díky spolupráci s Dataclair a O2 se nám podaří nejen projekt úspěšně dotáhnout do konce, ale hlavně jej zpřístupnit co nejvíce uživatelům i školám."

overte1

Aplikace vzniká v rámci O2 centra umělé inteligence Dataclair pod vedením jednoho z předních českých odborníků na kybernetiku a umělou inteligenci Jana Romportla. " Už na Robothonu se mi líbilo neuvěřitelné nadšení kluků. Na rozdíl od mnoha jiných však toto nadšení dokážou podložit odbornou erudicí v oblasti AI a strojového učení," vysvětluje Jan Romportl: "Vzhledem k tomu, že misí Dataclair je utvářet AI tak, aby pomáhala lidstvu, vidím ve vzájemném spojení velkou příležitost. Klukům jsme nabídli podmínky, v nichž mohou neomezeně rozvíjet svůj vysněný projekt, a pro nás to je obrovský příliv inspirace a kreativní energie. Zároveň O2 dokáže celému projektu zajistit dostatečný rozměr a dopad."

Během dubna O2 spouští také třetí část kampaně nazvanou Fakt vs. Fake, která poběží na sociálních sítích Instagram a Facebook. Zhruba dvakrát měsíčně budou na tzv. stories glosována různá témata či dění a lidé budou moci sami odhadnout, zdali se jedná o pravdivou zprávu či nikoli. Následně budouodkázáni na web O2 Chytré školy, kde již naleznou návod, jak takové zprávy rozlišit. 

overte2

O2 Chytrá škola proti fake news

Se startem kampaně se představí i upravený web O2 Chytré školy. Nechybí na něm příklady zajímavých fake news, které se šířily sociálními sítěmi a internetem obecně. K dispozici je celá řada metodických aktivit pro lekce mediální výchovy cílené na dezinformace, podrobný manuál, jak fake news odhalit Infolist: Hoax a fake news, nebo Příručka pro učitele a rodiče: Jak si ověřit informace na internetu. V samotné sekci Fake news a hoaxy se pak zájemci dozví, jaké jsou trendy v oblasti manipulace s fotografiemi či jak si snímky na internetu ověřovat.

" V rámci vzdělávacího portálu O2 Chytrá škola nabízíme řadů návodů a materiálů, jak se na internetu orientovat, jaké jsou typické znaky hoaxů a jak je poznat. Já osobně doporučuji, jednoduše se chovejte tak, jako by každý den byl apríl, a přemýšlejte o tom, co čtete nebo vidíte na internetu. Tak by se dalo shrnout i poselství naší kampaně," uzavírá Marie Mališková.

Další aktivity O2 Chytré školy k fake news budou představeny postupně během roku.


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Dům na samotě Michaely Klevisové míří na obrazovky České televize

Klevisova200Jedna z nejprodávanějších spisovatelek současnosti Michaela Klevisová obdržela v roce 2012 za román Dům na samotě Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku. A právě touto knihou se Česká televize nechala inspirovat a natočila stejnojmenný fil...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

BLÍŽÍ SE MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL V KARLOVÝCH VARECH

KFF perexLetošní jubilejní 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu bude probíhat od 3. do 11. Července 2015. Filmové nadšence čeká maraton po pečlivě vybraných filmových projekcích, které nasbíraly ceny ve světě na filmový...


Literatura

Pochopení pro slabosti druhých je tu v první řadě

kdomilujej perexjpgKdo miluje jinak je detektivní román Karin Fossumové norské spisovatelky, která hlavně díky místu svého bydliště se řadí k severským autorům. Ale její kniha není až tak „severská“ – tedy psána tak...

Divadlo

Na podzim do divadla: Cudnost ledovců

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Přijměte pozvání na jedinečný projekt Cudnost ledovců do Divadla Archa.

...

Film

I tlusté odborné časopisy by mohly zaujmout

kino ikon perexSpecializované časopisy, mnohdy čtvrtletníky nebo jen pololetníky, se k běžnému čtenáři téměř nedostanou. Jednak o jejich existenci neví, a i kdyby věděl, sotva by našel nějaké místo, kde se prodávají, a i kdyby takové místo objevil (třeba...