Výstava fotografií v průhonickém Alzheimercentru
Banner

Výstava fotografií v průhonickém Alzheimercentru

bert perexVýstava fotografií – klientek a klientů z Alzheimercentra Průhonice byla zahájena, a to přímo v tomto sociálním zařízení, kde pečují o nemocné s nevyléčitelnou Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí.

 

 

Autorem zajímavých a netradičních portrétů je dlouholetý zaměstnanec Robert Hoznour - Bert. V Alzheimercentru Průhonice pracuje již od jeho založení, tedy více než jedenáct let. Fotografování patří k jeho velký koníčkům.


Ředitelka Alzheimercentra Průhonice Marta Hrdonková dodává „Bert poskytl nestandardní pohled na naše klienty. Zatímco pravidelně klienty fotíme v rámci aktivizací, při kulturních či jiných akcích se záměrem rodinám a blízkým klientů zprostředkovat ukázku toho, jak aktivně jejich rodiče či příbuzní tráví u nás čas, Bert nám prostřednictvím fotografií dovolil nahlédnout do duše člověka, dokázal zachytit životní příběh každého z nich. Patří mu velké díky“.

bert2


„Na počátku jsem měl záměr zaznamenat život v našem zařízení z trochu jiného pohledu. Jeden ze zkušebních souborů několika fotografií, vznikající v improvizovaném ateliéru s pracovním názvem „Modelky“, se mnohým líbil. Tak jsem v něm chtěl pokračovat,“ vysvětluje svůj umělecký záměr amatérský fotograf.


Práce s klienty - modely byla velice rozdílná. „S některými byla hra na umění překvapivě snadná. Naopak, kde se očekával jednoduchý průběh, byla tvorba náročná a namáhavá. Bez odborné pomoci kolegyň Elišky, Jany a Sáry by k takovému výsledku nikdy nedošlo a fotografie by jednoduše nevznikly,“ vzpomíná na fotografické práce v Alzheimercentru Bert. 

bert1

Při prvním oslovení došlo často ze strany nemocných Alzheimerovou nemocí v Alzheimercentru Průhonice na zdráhavé reakce. Klienti se fotografa ptali: „Co s mou starou tváří?“


„Výsledek ale snad tyto obavy vyvrátil. Naši klienti se na focení těšili a čekali se zájmem na jeho výsledek. Snad se je podařilo alespoň na pár okamžiků vytrhnout z běžných všedních dnů a udělat jim trochu radost. Zvláště pak v době pandemie, kdy omezování kvůli dodržování hygienických předpisů, nepřálo jiným aktivitám", komentuje práci na přípravě výstavy v Alzheimercentru Průhonice autor výstavy Bert.

Máte zájem se na výstavu podívat? Kontaktujte nás na telefonu 774 774 065 nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Velký rozhovor s Martinem Dejdarem

martin dejdar 200Herec, moderátor, bavič, dabér, hokejista, … To vše a mnohem víc je Martin Dejdar. V tomto rozhovoru se dozvíte, jaký nový pořad bude na Primě, co pro něj znamenal Comeback a plno zajímavých věcí nejen...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Spanilí motorkáři v Praze slavili 115. narozeniny

motorkari 1Harley-Davidson si pro své celosvětové oslavy 115. výročí vybral ze všech metropolí Prahu, do které se sjelo více než 60 tisíc motorkářů z celého světa. Na holešovickém Výstavišti byla k vidění největší výstava Harley Davidson.

...

Literatura

Jdou Vánoce, ten zlatý čas…

pohadky vanocniho zvonku kozik albatrosUž za měsíc zazvoní zvoneček, rozzáří se stromeček, rozjasní se oči dětí a nastane rozbalování dárků. Budou tady Vánoce. Pro Františka Kožíka prý kouzelné slovo. Alespoň to říká jeho...

Divadlo

Báby - tak trochu jiné divadlo

baby perexAsymetrická scéna. Miniaturní bába. Operní duet. Trocha tělesné akrobacie a velký boj proti nesmyslnému režimu. To všechno v sobě ukrývá nová inscenace Báby Divadla Na zábradlí. Pesimistickými a snad až místy surreálnými texty bojoval Daniil Char...

Film

Miláček: mdlá ilustrace slavné knihy

altFilmová adaptace románu francouzského spisovatele Guy de Maupassanta Miláček, pod níž je podepsána dvojice režisérů Declan Donnellan a Nick Ormerod, ukázkově demonstruje, co znamená pojem „vypráz...