Poslední tažení cenzury v komunistickém panství
Banner

Poslední tažení cenzury v komunistickém panství

Tisk

big doporuceno-nezverejnovat-fungovani--eTE-487722 (2)Zajímavým a jistě stále aktuálním tématem cenzury za minulého režimu se zabývá nová kniha autora Davida Klimeše. Mladý badatel se v ní zaměřuje na výzkum médií, konkrétně zkoumá činnost Československé tiskové kanceláře, převážně během posledního roku panování komunismu v Československu, tedy v době, kdy se komunistický narativ už postupně rozpadal. Popis myšlenkových obzorů v tehdejším Československu představuje nelehký úkol a nutnost projít spousty textů plných balastu a hlušiny.

Kniha začíná otázkou o čem se smělo a nesmělo mluvit dne 17. května 1989. Datum není vybráno náhodně. Tohoto dne byl z vězení propuštěn Václav Havel. Mohlo by se tedy zdát, že zpravodajství skutečnosti, že byl z vězení uvolněn na základě ponížené žádosti o podmínečné propustění, rádo využije. Opak byl ale pravdou, jelikož všechna média se v tento den zabývala návštěvou prezidenta a prvního muže Rumunska Nicolae Ceauşesca a s tím spojeného rozvoje vztahů s druhou největší zemí východního bloku. Veškeré zmínky, které by dobré vztahy zpochybňovaly, měly být naopak vypuštěny.

Následující kapitoly vysvětlují, jak fungovala komunistická cenzura s omezováním dříve běžné předběžné cenzury a její proměnu spíše v autocenzuru, při níž si sami novináři dávali pozor, co píšou, aby se nedostali do problémů. Věnuje se také tématu vytváření souhlasu, spočívajícího ve společnosti přijaté veřejné shodě. Žádná cenzura totiž nemůže fungovat jednosměrně (tedy z vrcholu dolů), je nutné, aby společnost cenzuru do jisté míry přijímala. Zdůrazňuje také, že bylo nutné, aby část novinářů tvořili bezpartajníci.

V poslední kapitole se obrací k příkladům z tehdejší mediální krajiny a provádí analýzu archivních textů Československé tiskové kanceláře. Klade si otázky Jak se proměňovaly propagandistické narativy v produkci ČTK během roku 1989. Již názvy jednotlivých podkapitol jsou všeříkající.

Jak se prohrál boj za mír kupříkladu shrnuje, kterak československý lid opouštěla idea boje proti imperialismu. Boj za mír se měnil v boj za odzbrojení, což bylo spojeno s postupným sbližováním USA a SSSR. Jak se klid na práci změnil v protest mluví o vyhasínání narativu o propagandisticky nadřazované práci pro dobro kolektivu nad prací pro vlastní obohacení. V důsledku ekonomické stagnace došlo totiž ke změně v systém služeb a protislužeb a korupce. S tímto souvisí i další podkapitola Jak společnost nedostatku ztratila perspektivu zdůrazňuje, že v této době i sami občané v průzkumech veřejného mínění přiznávali, že za služby musejí dávat úplatky, na což nezabraly ani výmluvy vlády na údajné hromadění zboží občany.

Text knihy může být místy hodně těžkopádný a probírání se dlouhými citacemi z dobových textů (archivních zpráv ČTK) mohou býti únavné. Zaráží také absence jmenného rejstříku. Kniha je ovšem cenou zprávou o tom, jak může fungovat propagandistický aparát v době již křehkého a končícího se panování jedné strany a otevírá možnosti dalšího výzkumu, kterým by mohlo být například podrobné srovnání fungování cenzury v posledním roce ve všech zemích socialistického tábora.

O autorovi:

Vystudoval historii, žurnalistiku a mediální studia, vyučuje na Katedře žurnalistiky IKSŽ FSV UK. Zároveň působí jako novinář.

big doporuceno-nezverejnovat-fungovani--eTE-487722

Název: Doporučeno Nezveřejňovat
Autor: David Klimeš
Počet stran: 284
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2022

https://www.academia.cz/doporuceno-nezverejnovat-fungovani-propagandy-cenzury-a-medii-v-pozdne-normalizacnim-ceskoslovensku--klimes-david--academia--2022


 

Zobrazit další články autora >>>

Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Honzou Vedralem o crowdfundingové kampani Headlineru

1 titulka-marpo-300x400Hudební magazín Headliner je na české scéně určitým unikátem. Navazuje totiž na kvalitní tištěné časopisy, ale v jeho stránkách si můžete listovat digitálně. Navíc velice často nabízí exklusivní obsah, který nik...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Děti se zrakovým znevýhodněním zahrály severočeským seniorům

foto putak 200Děti se zrakovým znevýhodněním zahrály severočeským seniorům.

 

 

 

...

Literatura

Šachový génius nebo šílenec?

koncovka perexRok 1972 se poprvé zapsal do dějin Spojených států amerických v prvenství hry v šachy. Zasloužil se o to geniální mladík z chudých poměrů – Robert „Bobby“ James Fischer, který zvítězil jako první Američan v tét...

Divadlo

Mezinárodní hvězdy Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle obdrží čestný doktorát JAMU

jamu doktorat200Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění získá česká operní a koncertní pěvkyně Magdalena Kožená a také britský orchestrální i operní dirigent Sir Simon Rattle. Obě hvězdy mezinárodního hudebního nebe si mimořádné ocenění převez...

Film

Portrét dívky v plamenech: Utajená vášeň z 18. století

divkavplamenechV kinech právě nyní můžete zhlédnout francouzské romantické drama o lásce dvou dívek na mořském pobřeží v roce 1760. Film je o touze po svobodě, ale i o umění přijmout svůj osud. Dějem od začátku prostupuje báj...