Autor plejády hitů a vynikající aranžér Vítězslav Hádl slaví narozeniny
Kultura21.cz

Autor plejády hitů a vynikající aranžér Vítězslav Hádl slaví narozeniny

vita hadl 200Sedmasedmdesáté narozeniny slaví v těchto dnech hitmaker, pianista a vyhledávaný aranžér Vítězslav Hádl. Je podepsán pod celou řadu hitů, které zpívali Hana Zagorová, Karel Gott nebo Helena Vondráčková. Ale je také autorem hudby přibližně k šedesáti filmům a televizním inscenacím.

 

Vítězslav Hádl se narodil 5. května 1945 v Praze. Pochází z muzikantské rodiny, což bylo rozhodující i pro něj samotného. Je absolventem pražské konzervatoře, kde vystudoval obory varhany, skladba a dirigování. Ještě jako student si přivydělával v pražském Rokoku, kde jako pianista v divadelním bandu doprovázel dnes už legendární muzikál Filosofská historie.

vita hadl 1

Později hrál v doprovodné kapele Evy Pilarové, potom ve skupině Karla Vágnera, která doprovázela Hanu Zagorovou. Právě pro ni napsal a zaranžoval spoustu písní (Benjamin, Cesta ke štěstí, Jsi mrtvá sezóna, Melodram, Na pátou ranvej, Příboj, Tvá kočka, Vlaštovčí hnízdo). Poté, co odešel z Vágnerovy kapely, působil jako redaktor v Supraphonu i jako hudební dramaturg v televizi, ale léta byl profesorem skladby a hudební improvizace na Pražské konzervatoři.

vita hadl2

V letech 1979 – 1984 spolupracoval s Helenou Vondráčkovou. Byl nejen supervizorem, hlavním autorem a aranžérem na jejích pěti albech Múzy, Sblížení, Zrychlený dech, Ode mne k tobě a I´m Your Song, ale současně řídil studiový orchestr. Vedle toho zaranžoval zpěvačce i řadu písní, které vycházely na singlech, anebo se objevily v televizních pořadech.

Vítězslav Hádl je podepsán pod hity jako Já jsem tvá neznámá (Hana Zagorová), Dávné lásky (Hana Zagorová a Karel Gott), Jen já a motýl (Iveta Bartošová), Dingi lingi, ding dong (Helena Vondráčková a Karel Gott), Jednou je hůř, jednou je líp (Jiří Korn), Kino Gloria (Petr Rezek), Zatracenej čáp (Marie Rottrová a Pavel Landovský) nebo Tvá země (Waldemar Matuška).

vita hadl 3

Alespoň jednu píseň od něj má ve svém repertoáru řada českých pop interpretů, ať už jde o Evu Pilarovou, Milana Drobného, Yvettu Simonovou, Dalibora Jandu, Milušku Voborníkovou, Jaromíra Mayera, Jitku Zelenkovou, Jiřího Štědroně, Naďu Urbánkovou, duo Stanislav Hložek – Petr Kotvald nebo Valérii Čižmárovou.

Jako autor uspěl na soutěžích i festivalech, například v mezinárodní části festivalu Bratislavská lyra 1982 byla jeho písnička Sblížení (v podání Heleny Vondráčkové) oceněna stříbrnou lyrou.

vita hadl 4

Vítězslav Hádl je také autorem hudby přibližně k šedesáti filmům a televizním inscenacím (jsou mezi nimi i tituly Trhák, Křtiny nebo Jako kníže Rohan), právě z jeho autorské dílny pocházejí písničky jako Lásko, amore (Hana Zagorová a Juraj Kukura), Sexem sek jsem (Juraj Kukura) nebo Nech brouka žít (Juraj Kukura). Pravděpodobně první filmovou písničkou Vítězslava Hádla je dnes už slavný duet Heleny Vondráčkové a Václava Neckáře Znala panna pána, který zaznívá v komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Zdroj foto: archiv


 

Pro dobrou náladu...

Přihlášení



Soutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Kuly z Desmod by si na zábavě klidně zazpíval své písně!

desmod kuly 200Festivalová sezóna pomalu končí a my přinášíme rozhovor s Máriem „Kully“ Kollárem ze slovenských Desmod. Jaké byly letošní koncerty, jak vzpomíná na začátky kariéry a co si myslí o moderních technologiiích...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Blíží se první živý přenos letošní nejúspěšnější talentové show a vy můžete poslat dva favority do finále

talent 200O dvě postupová místa do finále se utká osmička fascinujících soutěžících. Nebude chybět ani porota – Lucie Bílá, Diana Mórová, Jaro Slávik, Jakub Prachař – a moderátoři Junior a Marcel. Semifinálový večer Česko Slovensko má talent můžete sledova...


Literatura

Ať děti poznají, co se děje na obloze i v podzemí

doprava-nad-a-pod-zemi 200Presco Group tentokrát v edici Ella a Max přichází s novinkou v podobě knih STAVBY nad a pod zemí a DOPRAVA nad pod zemí.

...

Divadlo

Citové vzplanutí a herecký koncert Hany Maciuchové v Branickém divadle


maciuch 200Zamilovat se lze v jakémkoli věku. A láska může být opětovaná! To je asi největší poselství monodramatu francouzské autorky Noelle Chatelet Žena Vlčí mák. Představení, které uvedlo Branické divadlo, je hereckým koncertem Hany Maciuchové.

Film

Příjemná atmosféra a sedm nejlepších krátkých filmů za poslední čtvrtrok na Future Shorts Brno

future shorts film200Aligátor místo pejska v bytě, somálští rybáři, kteří k lovu používají samopaly nebo překvapivé odhalení původu jednoho filmařského loga. Ano, tohle je Future Shorts a poprvé i v Brně!