Devatenácté VyšeHrátky začínají už za dva týdny
Banner

Devatenácté VyšeHrátky začínají už za dva týdny

Tisk

vysehratky perexV termínu od 1. do 4. září 2022 se na pražském Vyšehradě uskuteční 19. ročník festivalu pro děti a jejich rodiče jménem VyšeHrátky. Během prodlouženého víkendu budou v prostorách Knížecí a královské akropole probíhat divadelní představení a workshopy pro děti různých věkových kategorií od batolat po školáky.

 

Divadlo: Damúza, Buchty a loutky, Divadlo Na kárce, studenti DAMU

Divadelní sekci festivalu zajistí pořádající Studio Damúza, v programu se objeví také soubory Buchty a loutky, Tmel, My kluci, co spolu chodíme nebo Divadlo Na kárce. Diváci budou mít možnost navštívit představení pro nejmenší děti od 10 měsíců do 3 let (Moment!, Batosnění, Řeka, Kočička z kávové pěny), ale i pro předškoláky a školáky (Superkluk, Bajaja, Sedmero krkavců, Otěstánek, Uši pro princeznu). Specialitou divadelního programu je imerzivní divadelní bojovka s názvem Stroj času: Vyšehrad pro výzkumníky od 6 let, kteří budou mít možnost odhalit totožnost tajemné osobnosti z vyšehradského hřbitova.

vysehratky

„Damúza během roku jezdí se svými inscenacemi po celé České republice. Na začátku školního roku proto v rámci VyšeHrátek odehrajeme výběr našich titulů pro děti, aby měli pražští diváci možnost vidět je během prodlouženého víkendu na jednom místě. Zároveň oslovujeme soubory, jejichž tvorba nás během uplynulé divadelní sezony zaujala, aby program doplnily,“ dodává k programu ředitelka Studia Damúza Zuzana Cajtlerová.

Workshopy: pohybové, výtvarné hudební i filmové

Na VyšeHrátky se letos vrací také populární workshop znakového jazyka s neslyšící lektorkou, vrátí se také několik workshopů BabYogy pro nejmenší děti - ať už ty lezoucí, nebo chodící. Tvůrci pohádky Studia Damúza Uši pro princeznu si speciálně pro festival připravili hudební workshop určený začínajícím i pokročilým hudebníkům. Pro dětské zájemce o filmovou tvorbu proběhne na VyšeHrátkách animační dílna pořádaná Aeroškolou, kterou spoluvytváří kina Aero, Světozor a Bio Oko.

vysehratky 2

Na své si přijdou také příznivci výtvarných činností, kteří si budou moci na VyšeHrátkách vyrobit svou vlastní loutku a odnést si ji s sebou domů. Specialitou letošního ročníku je workshop Pes - můj kamarád, orientovaný především na canisterapii a výcvik asistenčních psů. Malé návštěvníky ale také naučí, jak se správně chovat k cizím psům, které děti každodenně potkávají na ulici.

„Každý rok vybíráme pro dětské návštěvníky workshopy s různým zaměřením, abychom jim umožnili vyzkoušet si různé oblasti zájmových činností. V programu tak najdeme workshopy pohybové, výtvarné, filmové, hudební, ale i mnohé další,” doplňuje ředitel festivalu Jakub Phillip.

vysehratky banner

Koncert, plenérová herna i dobročinná sbírka

Letos na VyšeHrátkách znovu proběhne koncert kapely Bombarďák plný divokých písní a ztřeštěných tanečků. V areálu festivalu bude také k dispozici Plenérová herna plná stavebnic, skákadel a jiných atrakcí, které návštěvníkům zkrátí volnou chvíli při čekání na začátek vybraného programu. Po celou dobu konání akce bude na pokladně probíhat také dobročinná sbírka pro samoživitelky a samoživitele.

„Uvědomujeme si, že současná situace je náročná pro všechny, proto jsme se rozhodli během VyšeHrátek uspořádat sbírku školních potřeb pro samoživitelky a samoživitele. Budeme moc rádi, pokud rodiče při nákupu školních potřeb zakoupí sešit, penál, kružítko, pravítko, nebo balení pastelek navíc a donesou je na VyšeHrátky. Po skončení festivalové sbírky odevzdáme všechny školní pomůcky nadačnímu fondu Šatník,” doplňuje závěrem produkční VyšeHrátek Karolína Anna Hudská.

________________________________________

Devatenáctý ročník festivalu VyšeHrátky se koná od 1. do 4. září 2022 v prostorách Knížecí a královské akropole na pražském Vyšehradě. Vstupenky na placenou část programu je možné zakoupit v síti GoOut. Během festivalového víkendu bude pokladna otevřena také ve festivalovém areálu. Více informací naleznete na www.vysehratky.cz.

Festival vzniká za podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, Městské části Praha 2 a hlavního partnera festivalu - České pošty.

FB událost: fb.me/e/2qZKz3fWi

www.vysehratky.cz - www.fb.com/vysehratky - www.instagram.com/vysehratky 


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Chtěla bych být takovou babičkou!

Valerie Zawadska 200Audioknihu BABIČKA POZDRAVUJE A OMLOUVÁ SE od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu MUŽ JMÉNEM OVE, načetla Valerie Zawadská. Hravé, jímavé a humorné vyprávění líčí neobyčejný vztah babičky a vnučky, ale také uka...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Krize oškubaného kuřete na Vyšehradském fóru: kde se bude pást?

VF perexVe středu 7. října večer se sál Kongresového centra na Vyšehradě zaplnil pilnými kuřátky, zůstaneme-li u nadsázky z nadpisu. Kuřátky, která dobře vědí, či alepoň tuší, že doba je zlá a že by se měla připravit na možná ješ...


Literatura

Ledový strach – tajemství, které vás může stát život

ledovyV malém grónském městě se stala několikanásobná vražda mladých lidí. Na večírku se z ničeho nic začali hádat a během chvíle na sebe namířili zbraně. Jediný přeživší tvrdí, že během večírku si vzali nějaké bílé prášky, a poté se začali chovat agresivně. Jak tahle severská detektivka asi do...

Divadlo

Hadry, kosti kůže. Miroslav Hanuš exceluje v roli Wericha

hadry perexVila na Kampě – U Sovových mlýnů 501/7. Dříve Dobrovského, dnes Werichova vila. Od roku 1945 až do své smrti roce 1980 zde žil „národní klaun a národní rabín“ Jan Werich. V roce 1948, půl roku po odchodu Jiřího Voskovce, se sem do přízemí nastěho...

Film

ČT nachystala nový kanál pro děti a na něm Děsivé dějiny

Desive dejiny CTD 200Česká televize už láká zájemce jak na kanál speciálně sportovní, tak speciálně zpravodajský. Na konci srpna zprovoznila další, určený především dětem: ČT :D (a ponechme stra...