Dětský festival VyšeHrátky proběhne tento týden na Vyšehradě

Dětský festival VyšeHrátky proběhne tento týden na Vyšehradě

Tisk

vysehratky perexNa pražském Vyšehradě v termínu od 1. do 4. září 2022 proběhne devatenáctý ročník festivalu pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky. Čtyřdenní akce nabídne koncert kapely Bombarďák, workshopy a divadelní představení Studia Damúza, souboru Buchty a loutky nebo studentů DAMU. Během festivalu bude probíhat sbírka školních potřeb pro děti samoživitelek a samoživitelů.

 

ČTVRTEK 1. ZÁŘÍ: Hudební workshop, storytelling a tři pohádky

Program festivalu odstartuje první školní den odpoledne představením Detektiv Lupa a tajemná věž Studia Damúza, které celý festival pořádá. Divadelní program doplní představení Pohádky z lesa, Špílmachr - Jenovéfa a storytelling na téma Pohádky ze všech koutů světa s vypravěčem Justinem Svobodou. Dětští hudebníci (ať už začátečníci, nebo pokročilí), mohou také navštívit workshop Hudební uši. „Workshop je předvojem nedělní pohádky Uši pro princeznu, který tematizuje hudbu a přístup k ní. Chtěli jsme toto téma více rozvést a umožnit dětem prohloubit jejich vztah k hudbě nebo rozvinout jejich dovednosti,“ doplňuje koordinátorka doprovodného programu Františka Jesenská.

vysehratky hry

PÁTEK 2. ZÁŘÍ: Koncert kapely Bombarďák, Bajaja a jóga pro batolata

Hlavním lákadlem druhého festivalového dne je interaktivní koncert populární kapely Bombarďák, která se na VyšeHrátky vrací už třetí rok v řadě. Chybět nebude ani cenami ověnčený Bajaja (např. Skupova Plzeň 2018 - cena za režii, cena za herecký výkon, čestné uznání za hudbu) a oblíbené Buchty a loutky s Norskou pohádkou. Na své si ale v dopoledních hodinách přijdou i batolata, která mohou rodiče vzít na představení Řeka nebo si společně s nimi zacvičit BabYogu.

„Divadelní program se každoročně snažíme stavět tak, aby byl přístupný co nejširší věkové skupině děti. Proto nabízíme představení pro děti různého věku od batolat po školáky,“ přibližuje divadelní program jeho koordinátorka Veronika Čefelínová. „Součástí pátečního programu bude také výtvarný workshop, v rámci kterého si dětští návštěvníci mohou vyrobit svou vlastní loutku a odnést si ji s sebou domů,“ doplňuje.

vysehratky usi

SOBOTA 3. ZÁŘÍ: Animační dílna Aeroškoly, workshop znakového jazyka a imerzivní bojovka

Sobotní dopoledne bude na Vyšehradě opět věnováno nejmenším návštěvníkům od 10 měsíců do 3 let. Kromě dvou workshopů BabYogy rodiče a jejich děti čeká trashpunková inscenace Moment! nebo Kočička z kávové pěny Divadla Na Kárce. Speciálně pro letošní ročník pak byla vytvořena imerzivní minibojovka s názvem Stroj času: Vyšehrad, kterou doplní divadelní představení Otěstánek, Medvědí princ a Neboj, houbo. Součástí programu bude také animační dílna Aeroškoly, kterou spolupořádají pražská kina Aero, Světozor a Bio Oko. Po roce se také na VyšeHrátky vrací oblíbený workshop znakového jazyka s neslyšící lektorkou.

vysehratky dilna

NEDĚLE 4. ZÁŘÍ: Dvě divadelní novinky a workshop canisterapie

Poslední festivalový den opět zahájí “batolecí” program v podobě představení Batosnění a poslední várky BabYogy. Pořádající Studio Damúza v neděli představí své dvě novinky uplynulé sezony - Pohádku z krosny a Uši pro princeznu. Nedivadelní část nedělního dne zajistí workshop s asistenčními psy, který děti naučí, jak správně komunikovat s cizími psi, které potkávají na ulici, a také o jejich pomoci lidem - např. v oblasti canisterapie.

Plenérová herna i dobročinná sbírka

Kromě divadelního programu a workshopů bude v areálu festivalu tradičně přístupná Plenérová herna plná stavebnic, skákadel a jiných atrakcí, které návštěvníkům zkrátí volnou chvíli při čekání na začátek vybraného programu. Po celou dobu konání akce bude na pokladně probíhat také dobročinná sbírka pro samoživitelky a samoživitele.

„Uvědomujeme si, že současná situace je náročná pro všechny, proto jsme se rozhodli během VyšeHrátek uspořádat sbírku školních potřeb pro samoživitelky a samoživitele. Budeme moc rádi, pokud rodiče při nákupu školních potřeb zakoupí sešit, penál, kružítko, pravítko, nebo balení pastelek navíc a donesou je na VyšeHrátky. Po skončení festivalové sbírky odevzdáme všechny školní pomůcky nadačnímu fondu Šatník,” doplňuje závěrem ředitel VyšeHrátek Jakub Philipp.

________________________________________

Devatenáctý ročník festivalu VyšeHrátky se koná od 1. do 4. září 2022 v prostorách Knížecí a královské akropole na pražském Vyšehradě. Vstupenky na placenou část programu je možné zakoupit v síti GoOut. Během festivalového víkendu bude pokladna otevřena také ve festivalovém areálu. Více informací naleznete na www.vysehratky.cz.

vysehratky banner

Festival vzniká za podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, Městské části Praha 2 a hlavního partnera festivalu - České pošty.

FB událost: fb.me/e/2qZKz3fWi

www.vysehratky.cz  - www.fb.com/vysehratky  - www.instagram.com/vysehratky 


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kouzelník Ríša Nedvěd: „Rekvizity kupuju jen občas, takže za ně moc neutrácím.“

Richard NedvědKouzelníka a vyznavače takzvané trapnomagie Ríšu Nedvěda proslavila především účast v reality show ČeskoSlovensko má Talent. Aktivní byl a je také v divadle Na Stojáka.  Tajemství triků nám ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Každý dobrý skutek …

dobry200Znáte to pořekadlo. Ovšem tenhle dobrý skutek po zásluze potrestán nebude. Naopak. Dobrý skutek, o kterém chci dnes mluvit, si zaslouží nejen poděkování, ale i úctu a hlavně respekt za to, že si lidé dokážou pomáhat, navzdory tomu, že se vůbec neznají ...


Literatura

Nakladatelství Brána vydalo faktografickou knihu o Heleně Vondráčkové

helenaV červnovém týdnu, kdy zpěvačka Helena Vondráčková oslavila životní jubileum, se na pultech nejen českých, ale i slovenských knihkupectví objevila výpravná kniha s názvem Helena v proudu času, která mapuje bohatou uměleckou dráhu zpěvačky. Výpravnou publika...

Divadlo

Zlínské představení Koně se také střílejí má atmosféru a přináší hluboký divácký zážitek

konefoto200Šest hereckých párů, moderátor, živá kapela, nekonečný taneční maraton, během kterého by účastník vypustil duši – to vše slibuje nová inscenace Městského divadle Zlín Koně se také střílejí, jehož premiéra proběhla 25. února. Režisérem je Jakub Nvota...

Film

SVĚTY NA POKRAČOVÁNÍ

svety na pokrac 200Pětatřicetiletý badatel v audiovizi Radomír D. Kokeš, spjatý s brněnskou univerzitou, se čtenáři komunikuje už déle než celé desetiletí (hlavně skrze časopis Cinepur).  Nedávno se představil knihou Rozbor filmu, shrnující výsledky p...