Secesní pasáž domu U Nováků ožije uměním také v únoru
Banner

Secesní pasáž domu U Nováků ožije uměním také v únoru

Tisk

pasaz 200Nedaleko Václavského náměstí, v srdci secesního domu U Nováků, se ukrývá jedinečný kulturní prostor - 3Kino Art Pasáž (Vodičkova 30, Praha 1). Zde neustále připravují kulturní zážitky, jako je právě probíhající výstava obrazů Jana Demerci a soch Lukáše Dvorského nebo retro projekce filmu HOLUBICE režiséra Františka Vláčila promítaná z 16mm filmového pásu.

 

 9.2. v 18:00

Ohlasy pop-artu MOULIN ROUGE
autoři: Jan Demerci, Lukáš Dvorský
PRODEJNÍ VÝSTAVA

Jan Demerci je pseudonym, pod kterým tvoří univerzitní profesor, historik, iberoamerikanista a sběratel umění, prof. Ivo Barteček. Jeho díla - ať už se jedná o obrazy, koláže nebo kresebné variace - lze pojímat jako ohlasy pop-artu. Umělec klade důraz na skladebnou jednoduchost, eliminuje a redukuje detaily, čímž probouzí a povzbuzuje divákovu fantazii.

"Významné je nalézání vlastního přístupu ke sdělovanému, a právě to činí Demerciho autorsky identifikovatelným. Jeho tvorbu dále charakterizuje ornamentizující, až geometrizující opakovatelnost." popisuje Demerciho tvorbu fotografka Tereza z Davle.

Lukáš Dvorský je povoláním umělecký kovář a sochař. Vnímá analogii v základních pudech a nevyhnutelných procesech. Pro příklad uvádí část myšlenkového procesu díla Tarantule: smrt/zrození - sexualita - thanatos - moc - pomíjivost/trvalost - materiálno/duchovno - aktuální symbolika a vizuální jazyk/archetyp - přirozený/zamýšlený nástroj změny - pud/racionalita. Analogii těchto procesů vnímá skrze tvary, barvu, ale velmi důležité jsou pro něj použité materiály a jejich význam v historii i současnosti formování lidstva.

Sdílením svých jedinečných uměleckých vizí a tvůrčího procesu se Jan Demerci a Lukáš Dvorský spojili na společné výstavě, kde budete mít příležitost prozkoumat jejich fascinující tvorbu a objevit nové perspektivy umění.

pasaz 1

pondělí 5. 2.
19:30
Zapomenuté skvosty středoevropské kinematografie
HOLUBICE (3Kino Art Pasáž)

Pocta ke 100. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších filmových tvůrců.

Projekce z 16mm filmového pásu

Režie: František Vláčil
Promítání: Martin Plitz

 pasaz 2


sobota 10. 2.
19:30
Alternativní scéna divadla ABC v 3Kino Art Pasáži
KUCHYŇ (3Kino Art Pasáž)

Hra, kterou Arnold Wesker napsal na konci 50. let 20. století na základě vlastních zkušeností kuchaře ve velké restauraci, získává o šedesát let později překvapivě aktuální náboj.

Režie: Michal Dočekal

Dále se hraje: 10.2., 12.2.,14.2., 16.2., 20.2.

pasaz 3

21. 2. - 23. 2.
16:00 - 20:00
Výstava originálů významných děl zapůjčených ze soukromých sbírek
FRANTIŠEK KUPKA (3Kino Art Pasáž)

Časově omezená komorní výstava se koná pod kurátorským dohledem prof. Ivo Bartečka a potrvá jen 36 hodin!

František Kupka je známý především svými abstraktními a geometrickými obrazy, které byly zásadní pro rozvoj moderního umění v průběhu 20. století.

pasaz 4

čtvrtek 22.2.
9:30 a v 17:00
Autorské čtení
V BAREVNÉM LISTÍ (3Kino Art Pasáž)

Čtení zhudebněných říkadel malostranské harmonikářky Lucie Evy Doušové.

Interaktivní hudební program pro děti i dospělé.

pasaz 5

sobota 24. 2.
19:30
Divadlo
NA VÝCHODNÍ FRONTĚ BEZ PRASÁTKA (3Kino Art Pasáž)
Alternativní scéna Divadla ABC - scénické čtení

24. února 2024 uplynou dva roky od začátku vojenské invaze Ruska na území Ukrajiny. Městská divadla pražská právě v tento smutně výroční den zahajují druhý ročník Měsíce Ukrajiny, který má podporovat dialog mezi českým a ukrajinským uměním a přispívat k porozumění událostem, kterými východní Evropa právě prochází.

pasaz 6

9. 1.- 29. 2.
Výstava koláží
Všechny trumfy v ruce má, kdo tapetuje (Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy)

Neobyčejná výstava analogových koláží Heleny Čubové, IG: @hecubadesign. Přijďte se podívat.
Autorka: Helena Čubová

pasaz 7

3Kino Art Pasáž je netradiční projekt, který vznikl v netradičních prostorách někdejší restaurace ve slavné pasáži domu U Nováků v centru Prahy. Cílem tohoto projektu je provokujícím a inovativním způsobem rozšířit povědomí o současné kultuře a umění střední Evropy. "V rámci předvánočního programu jsme se rozhodli otevřít veřejnosti i suterénní prostory, které dříve sloužily jako technické zázemí někdejší restaurace. Dnes ho oživuje jedna z největších fotografických výstav více než dvou desítek renomovaných mezinárodních a tuzemských tvůrců," doplňuje ředitel 3Kino Vavřinec Menšl. Zcela unikátní výstava Boundaries: Retrospective, kterou připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, by podle organizátorů neměla ujít vaší pozornosti.

Více informací: https://www.3kino.cz/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arakain se na klubové turné moc těší!

200rozNaše skupina Arakain se na podzim chce vrátit ke kořenům svým turné Thrash Club Tour 2013, jež bude věnováno prvním dvěma album. Jak se kluci připravují a jaký mají názor na atmosféru klubů?

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Povídková kniha Psí táta aneb (ne)herec a jeho smečka je na světě

Psi tata perexMiroslav Hrabě, herec, moderátor a nyní také spisovatel, vydal v říjnu v nakladatelství MaHa svou první knihu Psí táta aneb (ne)herec a jeho smečka. Knížku povídek, týkajích se převážně humorných i emotivních příhod, které denně zažívá ...


Literatura

Ciro Marchetti: Tarot snů

tarot snu 200Představte si, že je deštivý den a vám se nechce z postele a máte tarotovou náladu. Ciro Marchetti je proslulý svým Tarotem snů a není divu, že se dočkal dalšího vydání. Karty jako takové jsou naprosto stejné jako v prvním vydání, formátem i ...

Divadlo

Dějiny násilí. Autobiografický román o znásilnění na prknech Švandova divadla

dejiny nasili 200Dějiny násilí, adaptaci známého autobiografického románu Édouarda Louise, hvězdy francouzské literatury, uvede v české premiéře Švandovo divadlo. Příběh mladíka, který se stal jedné vánoční noci obětí zločinu, režíruje Tomáš Loužný patří...

Film

Česká televize se vrací k Menzelovi

menzel rozmarne letoNa televizních obrazovkách znovu spatříme základní díla světové kinematografie, ať již se dotýkají hlubin lidské duše (jako Kieslowského triptych Tři barvy) nebo nahlížejí do soukolí mocenského zákulisí, v...