Seznamte se: Umělá inteligence. Jak funguje, k čemu slouží, čím hrozí
Banner

Seznamte se: Umělá inteligence. Jak funguje, k čemu slouží, čím hrozí

Tisk

jednoduse-umela-inteligence perexJedním z dalších titulů od nakladatelství UNIVERSUM ze série JEDNODUŠE je kniha s názvem Umělá inteligence. Ta je určena zájemcům, kteří se chtějí začít lépe orientovat v tomto stále populárnějším tématu, nebo si potřebují ucelit dosavadní znalosti.

 


Kniha kombinuje výraznou infografiku se snadno srozumitelným textem a přináší ucelený úvod do problematiky těm, kteří mají málo času, ale lační po vědomostech. Kapitoly rozebírají širokou škálu témat od výpočetní techniky a matematiky po politiku a filozofii, vysvětlují, jak umělá inteligence funguje, jak dramaticky změnila způsob, jakým žijeme, a jak by se mohla v budoucnu vyvíjet.

jednoduse-umela-inteligence 1

Foto: kniha, strana 62-63

Klíčové informace jsou vysvětleny velice srozumitelně, autoři rozebírají rostoucí vliv umělé inteligence na kulturu a společnost, představují základní stavební kameny, zmiňují historické technologické milníky a velkou pozornost věnují také otázkám etiky.

Most do světa jedniček a nul

Mohu potvrdit, že tahle příručka doslova a do písmene splňuje to, co deklaruje názvem série (JEDNODUŠE) a že informace podané prostřednictvím stránek jsou skutečně velice přehledně zpracované a vcelku srozumitelné. A nic na tom nemění fakt, že já osobně si stále nedovedu představit, že bych sama cokoliv naprogramovala, o výstavbě umělé neuronové sítě nemluvě. Nicméně jsem poprvé v životě dostala chuť více proniknout do systému jedniček a nul a dokonce mám pocit, že jsem pobrala i principy seskupování dat, strojového učení a toho, jak se vlastně „EjÁj“ učí myslet.

Nejnovější umělá inteligence je velmi sofistikovaná a zdá se, že má vlastní mysl. Ovšem taková umělá inteligence, která by dokázala ovládat samu sebe, ještě čeká na svůj zrod.

Inteligence „na entou“, myslící bytost s právy a povinnostmi

Hlavním přínosem této publikace je nejen seznámení s fenoménem platformy AI, kde se slovo inteligence skloňuje ve všech pádech a zasahuje nejrůznější oblasti od umění přes politiku, zdravotnictví či farmaření až po bezpečnost a vesmírný výzkum, ale také rozkrytí hrozeb, na něž je třeba myslet při dalším vývoji. Před lidstvo to například staví otázku nutnosti stanovení hranice mezi tím, co je lidské a co je umělé, nebo jinak: „…v jakém bodě bychom měli říct, že umělá inteligence je v podstatě myslící bytost, že má vlastnosti jako člověk, a tudíž by měla mít i svá práva?“ I na to se kniha snaží ve stručnosti odpovědět. Mě prozatím uklidňuje, že potřebná data do systému stále ještě datlují lidé…Otázkou je, jestli by mě to nemělo spíš děsit.

Kniha je skvělým nástrojem pro všechny, kteří chtějí být takzvaně „v ději“ a vhodným odrazovým můstkem pro zájemce o hlubší porozumění této fascinující oblasti vědy a techniky.

jednoduse-umela-inteligence

JEDNODUŠE: Umělá inteligence /SIMPLY: Artificial Intelligence (DK)
Autor: kolektiv autorů
Nakladatel: Universum (Euromedia Group, a.s.)
Série: Jednoduše
Datum vydání: 24. 10. 2023
Počet stran: 160

Hodnocení: 100 %

www.booktook.cz/v/2421892/jednoduse-umela-inteligence
www.knizniklub.cz/knihy/662433-jednoduse-umela-inteligence.html
www.euromedia.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nový bubeník Stratovarius: “Začal jsem mlátit hrnci a pánvemi, když mi bylo sedm.”


rolf pilve stratovariusNa konci června se ve finské kapele Stratovarius změnilo obsazení a baviče Jörga Michaela vystřídal mladičký Rolf Pilve. Tento šestadvacetiletý student konzervatoře není v hudbě ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Lidé s uprchlickou zkušeností zažívají traumata

migranti 200Rovnost nezná hranice. Takový název nesl seminář uskutečněný v Praze u příležitosti Mezinárodního dne rovnosti žen (19. června) a mužů a Mezinárodního dne uprchlíků (20. června).

...


Literatura

Publikace z edice České televize poradí, jak na cizí Slovíčka

slovicka perexŘeč člověka se skládá z mnoha slov. Nejvíce však mluvíme my, dospěláci a v očích dětí ne vždy srozumitelně. Občas jim musíme připadat jako bychom spadli z jiné planety. No posuďte sami : ekologie, globalizace, image, mystifikace, evakuace a ...

Divadlo

A zase ten Havel!

200divV poslední době mívám někdy dojem, že snad každý chce hrát Havla. Možná je to jen taková móda, možná se pletu a vidím přízraky. Snad proto se mne, když jsem dostala pozvánku na premiéru Havlovy Audience, zmocnily nemalé pochyby. Pražský soubor vinohradskéh...

Film

Intimní drama BLÍZKO (CLOSE) režiséra Lukase Dhonta v exkluzivní předpremiéře na MFF Karlovy Vary

blizko close 200Emocionálně silný portrét chlapeckého přátelství BLÍZKO získalo na 75. festivalu v Cannes Velkou cenu poroty - Grand Prix. (Cenu získal ex-aequo s filmem Stars at Noon reřisérky Claire Denis.) „Jemnost není slabost,“ prohlásil dojatý reži...