Táta je táta! Vize otcovství pro 21. století
Banner

Táta je táta! Vize otcovství pro 21. století

Tisk

na tatovi zalezi perexMuži - otcové v současnosti stále čelí výzvám minulých dob a nejrůznějším klišé. Dřívější výchovné postupy už jsou dávno překonané, a tak je nejvyšší čas najít cestu, kudy z nich ven a jak si nastavit život, aby budoucnost naše i našich dětí byla lepší. 

Carsten Vonnoh je otcem dvou dětí, rodinným terapeutem a systémovým poradcem. Ve své knize Na tátovi záleží (vydalo nakladatelství Argo) sdílí své poznatky a vybízí k zamyšlení nad minulostí a životem vlastních otců a dědů. Z mužské perspektivy nahlíží nově na výchovu dětí a důvěrný a uvolněný vztah mezi dětmi a otci. Představuje návody a postupy, jak najít sebe sama a své děti přitom neztratit.

Jak s klidem vést děti životem a jít přitom vlastní cestou

V jednotlivých kapitolách autor rodičům nemilosrdně nastavuje zrcadlo a umožňuje jim pochopit, jak se jejich děti cítí, když je zahrnují pochybnými požadavky a lhůtami. Zaujal mě například přehled povinností školkového dítěte, které v podstatě denně absolvuje nadupaný program v rodičovském a vychovatelském vleku, plný pravidel a příkazů, aniž by se někdo výrazněji zajímal o to, jak se cítí. A jsem velmi ráda, že se v tomto směru vnímání potřeb dětí posunulo k lepšímu a že se na tom stále pracuje. Je fakt, že určité pasáže a ponaučení se v pozměněné formě několikrát opakují, ale to určitě není na škodu. A i kdyby si tatínkové, jimž je tato publikace věnována především, zapamatovali třeba jen následující odstavec, rodinné atmosféře to velmi prospěje. Protože, jak byste se cítili vy, kdyby za vás z 95 procent rozhodovali jiní?

Sejměte ze sebe tlak, který vás nutí v každém okamžiku – a s výhledem na nejistou budoucnost příštích dvaceti let – neustále korigovat a udávat pravidla. Čím činorodější naše děti budou moci být, tím méně budou potřebovat unikat spolupráci s námi, aby chránily svou integritu. V situacích, kdy na své děti (a sami na sebe) nějak naléháme, zkusme se vždy a znovu zamyslet: Je to opravdu tak zásadní? Musím to vyžadovat právě teď a právě tímto způsobem? Co je teď vlastně pro mě a pro mé dítě důležité? Pokud si tyto otázky zodpovím upřímně a otevřeně, zjistím, že mnohé z toho, co sám – bezmyšlenkovitě – vnáším jako zbytečný stresový faktor do života dětí, je téměř neospravedlnitelné. (strana 74)

Hledáte-li jakýsi obecný „návod pro použití dítěte“, zde ho nenajdete. Jedná se spíš o jakéhosi průvodce a sbírku podnětů, jenž dovedou zájemce k lepšímu pochopení vztahu mezi rodiči a dětmi a které formují mužský postoj k požadavkům a limitům otcovství v 21. století. Knížku jistě ocení i prarodiče snažící se přizpůsobit současným trendům kontaktního rodičovství. Lehké to není, ale rozhodně to stojí za to!

na tatovi zalezi

Na tátovi záleží. Jak s klidem vést děti životem a jít přitom vlastní cestou
Autor: Carsten Vonnoh
Překlad: Magda Pěnčíková
Vydání: 2023 (1. vydání)
Nakladatel: Argo
Počet stran: 168

Hodnocení: 80 %

https://argo.cz/knihy/na-tatovi-zalezi/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ozvěny ze Světa knihy/ 65. pole

Pole perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a navíc se potkali s kolegy různých nak...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Vegetariáni míří na Vyšehrad

vegefest200Už šestý ročník má před sebou festival pro šest smyslů – VEGEFEST. Proběhne tento víkend 17. a 18. září v Praze na Vyšehradě, konkrétně v areálu starého purkrabství. Dvoudenní akce s pestrým doprovodným programem potěší vše...


Literatura

Pojďte se bát s mrazivou Knihou nehod

kniha nehod200V únoru vyšla u nakladatelství Laser kniha u nás poměrně neznámého autora Chucka Wendiga – Kniha nehod. Kingovská atmosféra i témata, silné postavy, co pro svou rodinu udělají možné i nemožné, napjatá atmosféra a co víc – magie. Chcete se b...

Divadlo

Muzikál Doktor Faust odtajnil kostýmy a jde do finále

doktor faust 200Muzikál Doktor Faust je nový, původní, český, muzikál autorů Vojtěcha Adamčíka a Jana Batysty, o kterém se mluví již několik měsíců. V repertoáru jej bude mít Divadlo Na Maninách, kde 22. září 2022 bude mít světovou premiéru. Ještě předtím ...

Film

Režisér Radim Špaček dokončuje film o kapele Už jsme doma

uz jsme doma200Držitel Českého lva Radim Špaček dokončuje filmový dvojportrét lídra alternativní kapely Už jsme doma Miroslava Waneka a jejího dvorního výtvarníka, malíře Martina Velíška. Na celovečerním dokumentárním filmu Rozsviť světlo, ať je vidět pův...