Hlavu vzhůru! Furt se de!

Hlavu vzhůru! Furt se de!

Tisk

hlavu vzhuru 200Tak se jmenuje nová výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, která zachycuje život rodiny Fischerových a zejména pak malířky Marie Fischerové-Kvěchové. Výstava byla slavnostně zahájena vernisáží v den, který připadá na 130. výročí narození Marie Fischerové-Kvěchové, 24. března 2022.

 

Málo se ví, že kořeny oblíbené ilustrátorky a malířky jsou spojeny s rodinou Fischerových, jejichž firma byla v 1. polovině 20. století nejvýznamnějším komínářským podnikem v Čechách. Od konce 19. století do poloviny 20. století vystavěli na dva tisíce továrních komínů jak na našem území, tak v zahraničí.

„Po více než půlstoletí usilovné práce přišel únor 1948 a znárodnění podniků Fischerových. Vedle firem propadly státu i pozemky a obytné stavby a Fischerovi byli nuceni vystěhovat se ze svých domovů. Členové rozvětvené rodiny si museli najít jiné uplatnění a nové místo k životu, v duchu Masarykova hesla HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! “, uvedla Blanka Petráková, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Zakladatelem rodinné podnikatelské tradice byl Karel Fischer. Jeho syn Jan, jenž se stal lékařem, se oženil s malířkou a ilustrátorkou Marií Kvěchovou a s rodinou se usadil v Černošicích. Marie Fisherová-Kvěchová zasvětila svou tvorbu třem hlavním tématům, k nimž se opakovaně vracela: přírodě, lidové kultuře a dětem. V meziválečném období se věnovala zejména návrhům dětské módy a designu potisku látek, zpracovala velké množství tištěných reklamních materiálů. Spolupracovala i s porcelánkami, pro které navrhovala porcelánové figurky a dekor na porcelán, a také s gumárenským průmyslem při návrzích hraček.

„Ve válečném a meziválečném období, kdy kulminovala potřeba hledání národní identity, obracela Marie Fischerová-Kvěchová svůj zájem k ilustracím lidových písní, říkadel a pohádek, ale i ikonických textů české krásné literatury pro děti i dospělé. Srozumitelnost, barvitost, humor a zejména nesmírné porozumění a citlivost vedly k velké popularitě jejích ilustrací, která kulminovala na konci 30. let a během druhé světové války“, doplnila Blanka Petráková.

hlavu vzhuru1

Po únoru 1948 bylo Marii Fischerové-Kvěchové zakázáno veřejně prezentovat své dílo a její knihy musely zmizet i z veřejných knihoven a antikvariátů. I přesto měla její bohatá ilustrátorská činnost velký ohlas a vliv na utváření estetického cítění dětí několika generací.

V roce 2005 nabídli potomci malířky část její pozůstalosti, zejména sbírku historické a etnické obuvi, historických kostýmů a rozsáhlou sbírku hraček Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. I to bylo jedním z důvodů, proč bylo zlínské muzeum zvoleno k prezentaci příběhu rodiny Fischerovy.

Výstava HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! vznikla ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze v rámci projektu Průmysl a umění: Opomíjené regionální osobnosti podnikatelů coby hybatelů hospodářského pokroku Československa, jejich význam a spolupráce s umělci, architekty a designéry.

Výstava vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR a záštitu nad ní převzala radní Zlínského kraje pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.

Výstava, která je oslavou talentu, píle a nezlomného ducha, bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 28. srpna 2022.

hlavu vzhuru 2

Více informací na www.muzeum-zlin.cz


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej NeffOndřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou kni...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

"Tovární haly, žhnoucí pece, vířící částečky smaltu ve vzduchu…“Dvě křehké ženy v zajetí uměleckého smaltu

smalt 200Nejsem výtvarník, obrázky hodnotím stylem „líbí-nelíbí“, různé techniky nedokážu rozlišovat bez pomoci odborníka. K jedné spíš opomíjené jsem se dostala díky kamarádce a někdejší kolegyni Alexandře Horové. Umělecký smalt


Literatura

Připravte si doma nějaký luxusní dezert

moderni ceska cukrarina 200Nakladatelství Motto se chytilo příležitosti a v době slávy pořadu Peče celá země vydalo knihu jednoho z porotců – Josefa Maršálka. Jedná se o působivou kuchařku s názvem Moderní česká cukrařina.

...

Divadlo

Švandovo divadlo má nového stálého hosta, je jím oceňovaný soubor JEDL

svandovo divadlo 200Nového stálého hosta ověnčeného mnoha divadelními cenami přivítá od ledna 2022 pražské Švandovo divadlo. Program jeho studiové scény tak v příštím roce obohatí pět inscenací souboru JEDL, profilujícího se už víc než 10 let ja...

Film

Projekt Moje kino live je zpátky

Moje kino live

Již tuto sobotu 3. října se vrací projekce ve virtuálním kinosále Moje kino LIVE. Diváci tak budou moci z pohodl...