Netradiční přednášky aneb i umělci žili obyčejný život

Netradiční přednášky aneb i umělci žili obyčejný život

Tisk

Jabato estetika perexJe středa odpoledne, slunečný den a před pražskou Fakultou tělesné výchovy a sportu se to hemží mladými lidmi. I uvnitř rozlehlé budovy postávají hloučky mladých sportovců a budoucích trenérů. Na stěnách visí obrazy nejslavnějších českých atletů, hokejistů či fotbalistů a nástěnky jsou vyplněny hesly, která oslavují Coubertinovu olympijskou myšlenku.


Všechno se zdá být běžné jako vždy uprostřed letního semestru. Oko náhodného kolemjdoucího ovšem zaujme jiná početná skupinka starších dam a pánů, kteří se snaží z automatu na kávu dostat onu lacinou, ale osvěžující pochutinu. Od běžných studentů fakulty je neodlišuje pouze věk a životní zkušenosti, nýbrž i to, že vědí, že je čeká trochu jiná přednáška než ostatní. Mají totiž namířeno do učebny U10, kde je u dveří cedulka s nápisem „Estetika pro seniory“.

Přednášku vede jako vždy doktorka Jana Jebavá. Energická dáma, která o sobě sama říká, že je svérázná bytost, což ji zjevně plně vystihuje. Se svými studenty absolvuje až dvacet takových lekcí za semestr, a tak není divu, že každého dobře zná. Jsou přesně dvě hodiny, čas začít. Na plátně svítí téma dnešní lekce „Monet – Malíř světelné atmosféry“. Do učebny ale ještě proudí někteří opozdilci a doktorka úvodní povídání o blížících se Velikonocích kloubí s vítáním těchto hříšníků.

Jabato Jebava1

„Á dobrý den, dneska jdete sama?“ přivítá udýchanou ženu, která se s omluvami řítí k poslední lavici. Manžel jí prý je v patách. Zřejmě nebyl dost rychlý. A skutečně, starší pán vchází do třídy asi o minutu později s omluvným úsměvem. Ano, i tady je potřeba tradiční akademická čtvrthodinka. Ale pak se může začít.

Povídání o francouzském malíři začíná překvapivě od Fráni Šrámka, který prý byl Monetem také ovlivněn. Od prvních minut je jasné, že půjde o zábavnou formu přednášky. „Podívejte se, to je titán, co?“ zvolá lektorka, když se na projektoru objeví rozmezí let, mezi kterými Monet žil a rozdíl dělá úctyhodných 86 let.

A tak se dostáváme k životu slavného umělce. Při běžných vysokoškolských přednáškách se studentům stává, že občas jejich pozornost zabrousí někam ven z okna, kde se odvíjí civilní život a všední starosti. Tady k tomu není příležitost, a to nejen proto, že jsou všechna okna zatažena, aby bylo dobře vidět na projektor, ale hlavně proto, že přednášející každou chvíli zabrousí k nějakým příhodám, které uvolní pozornost posluchačů.

Jabato estetika

Za normálních okolností si profesor snaží udržet pozornost pomocí neustálých kontrolních otázek, které často vedou k trapnému tichu, jenž je z části způsobeno tím, že studenti neznají odpověď nebo proto, že se ostýchají ji nahlas vyslovit. Tady zazní za celou přednášku jen jedna a to anketní, zda někdo už byl v Normandii. Právě tam totiž Monet tvořil a byl šťastný. Přihlásí se asi pětice takových cestovatelů.

Stejně tak další příběh o tom, jak Monet jako přistěhovalec bojoval v Normandii s domorodými sedláky, nás nutí bezpodmínečně zůstat ve střehu. Doktorka Jebavá nás nechává nahlédnout na svár očima Moneta i sedláků a to už si posluchači ani nemusejí psát poznámky, je jasné, že díky tétoasociaci si budou informace pamatovat.

Asi tím největším vrcholem přednášky je hudební vložka, píseň When I Need You při sledování obrazu Pole vlčích máků. Vizuální i sluchové vjemy se spojí a posluchači mohou tři minuty vnímat jeden z Monetových nejslavnějších obrazů.

Jabato jebava

Jana Jebavá

Hodinu a půl dlouhé povídání končí upřímným potleskem všech posluchačů. A to zaslouženě. Přednáška je po celou dobu zábavná, Moneta vykreslila ne jako nedostižného génia, ale hlavně jako člověka. Doktorka Jebavá nebere výklad vědecky, byť by mohla. Studovala na Filozofické fakultě v Olomouci, doktorát obhajovala na Univerzitě Karlově v Praze a má za sebou další zahraniční stáže. Ale zkušenosti jí velí něco jiného. „Víte, přednáším už přes třicet let, a vím, že lidé potřebují slyšet, že ti umělci také žili jen obyčejný život,“ říká.

Letos doktorka Jebavá pořádá ve spolupráci s Agenturou JABATO již druhý ročník takových přednášek. V tomto letním semestru zmapovala dvacet osudů českých i světových umělců. V příštím zimním semestru se pro změnu zaměří například na modernisty nebo na osudové ženy v dějinách umění. Kromě přednášek ovšem nabízí i komentované prohlídky v terénu. Kdo chce zažít netradiční poznávání života umělců, má zkrátka opravdu na výběr.

www.agentura-jabato.cz
http://www.agentura-jabato.cz/produkce-vzdelavacich-akci/prednasky/estetika-pro-seniory/
www.facebook.com/AgenturaJabato


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Pavel Tesař: „V dnešní době už do ČR zahraniční kapely moc nejezdí, doba se změnila, už pominulo ono porevoluční nadšení.“

200hookBrněnský klub Mersey slaví 20 let existence a za jeho vznikem stojí promotér Pavel Tesař. Než vyrazíte na některý z narozeninových akcí – na party s Peterem Hookem nebo koncert skupiny Garage

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Být Náhradníkem není žádný med

nahradnik200V květnu letošního roku u nás vyšla kniha Náhradník od prince Harryho, vévody ze Sussexu. Nakladatelství Práh v této souvislosti uvádí, že v USA, Kanadě a Velké Británii se prodalo za první den více než 1,4 milionu výtisků. Stojí tato výpověď za ...


Divadlo

Tajem staré lišky Báry Hrzánové: Báječný životopis svérázné herečky

hrzanova 200Životopisné knihy jsou mojí vášní. Ne, že bych je vyhledávala, ale když se mi dostanou do ruky, nepohrdnu a patřičně si je vychutnávám: pokaždé totiž mají jinou chuť. Záleží na osobnosti, o které je tu psáno. Jinak si čtu o Nigelle Lawson, jinak o Frediem Mercurym.

...

Film

Festival francouzského filmu: Bretaň, větry a Woody Allen

proti vetru francouzsky filmZa neutuchajícího rachotu svatých motorů jsme se s Festivalem francouzského filmu rozjeli z Paříže do větrné Bretaně. Režisér snímku Proti větru Jalil Lespert se nás pokusil ovanout tí...