Galerijní a muzejní noc ve Zlíně se blíží. Nespěte a jděte za uměním

Galerijní a muzejní noc ve Zlíně se blíží. Nespěte a jděte za uměním

galerni muzejni noc200V pátek 20. května v 19 hodin odstartuje letošní ročník Galerijní a muzejní noci ve Zlíně. Pro ty, co zůstanou vzhůru, je připravena pořádná nálož kultury. V tuto noc se zdarma otevřou výstavy a expozice muzea a galerie v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT a v mnoha dalších kulturních organizacích ve Zlíně. Připravený je také zajímavý doprovodný program pro celou rodinu.

 

 

Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU budou mít návštěvníci vstup zdarma do stálých expozic a všech aktuálních krátkodobých výstav muzea a galerie a je připraven opravdu bohatý program v celém komplexu až do 23 hodin. Služeb Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně bude možné tuto noc využít až do 21 hodin.

„Po dvouleté pauze bych ráda pozvala nejen milovníky umění na tuto jedinečnou večerní akci, která nabídne netradiční prohlídky muzea a galerie po setmění, ale také zábavný doprovodný program. Věřím, že si všichni tuto noc skvěle užijí,“ pozvala na akci Petra Kubíková, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila komentované prohlídky třech aktuálních krátkodobých výstav, které jsou věnované současné malířce Haně Mikulenkové, krajináři Janu Honsovi a architektovi Dominiku Feyovi. V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je přichystána komentovaná prohlídka výstavy představující malířku mnoha generací Marii Fisherovou-Kvěchovou a večerní program s tématem „Broučči“. Proběhne čtení ze stejnojmenné Karafiátovy knihy, výroba světlušek na niti i odborný entomologický výklad nad skutečným hmyzem. Ve stálé expozici PRINCIP BAŤA naleznete mimo jiné také výstavku miniatur obuvi a dílničku s výrobou papírových modelů bot.

Se zábavným programem se myslelo také na děti. Ty se mohou zúčastnit soutěže se stanovišti po celém 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Galerie nabídne v prostorách svých výstav dílny s výtvarným tvořením i dramatickým uměním. Děti budou moci vyrábět cukroví z papíru, hledat těžiště sochy a nebo „procházet barvami“ v prostoru s nástrahami a nataženými barevnými provázky, které budou muset zdolat bez doteku. V kavárně se mohou těšit na dětský tvořivý koutek a fotokoutek nebo křídové malování budíku na platformu. V předsálí je připravena multimediální zábava v podání Střední školy filmové, multimediální a počítačových technologií, s.r.o. K tomu všemu zahraje zlínská kapela Jasno a večer zakončí videomappingová projekce na fasádu budovy 15.

„Vidět exponáty v přítmí noci má přidanou hodnotu tajemství. Jsem ráda, že se naše paměťové instituce pravidelně otvírají návštěvníkům a lákají na atraktivní zážitky. Nezapomeňte si tedy nastavit budík, protože v pátek se nespí, ale jde se za uměním,“ zve Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Do letošního ročníku Galerijní a muzejní noci ve Zlíně se se svým programem zapojí také vila Tomáše Bati, Galerie Kabinet T., Galerie Václava Chada, Galerie pod Radnicí, G18 – Galerie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Alternativa – kulturní institut Zlín, Památník Tomáše Bati, Galerie Horizont, Velkokavárna Gulliver, Filmový uzel Zlín a Creative Hill College.

Pro akci bude zřízena speciální linka MHD, po které bude jezdit historický autobus a sveze návštěvníky do blízkosti všech míst, na kterých se akce koná.

Galerijni plakat

Program Galerijní a muzejní noci ve Zlíně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU | 19.00 – 23.00

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ
HANA MIKULENKOVÁ – FLOW, 1. podlaží budovy 14

Na výstavě Hana Mikulenková představuje především obrazy z posledního roku z cyklu pojmenovaného příznačně Flow. Abstrahovanou exotickou krajinu na těchto plátnech protínají proudy energie a světla.
Komentovaná prohlídka výstavy v 19.00 hod.

JAN HONSA (1876–1937) – SAMOTÁŘ SE SRDCEM VENKOVANA, 1. podlaží budovy 14
Výstava je věnována malíři a grafikovi Janu Honsovi, který studoval v proslulé krajinářské škole Julia Mařáka na pražské Akademii.
Komentovaná prohlídka výstavy v 20.00 hod.

DOMINIK FEY – STAVITELEM NA PŘELOMU DOBY, 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet,
Výstava seznamuje s životem a dílem architekta Dominika Feye (1863–1950), který svými stavbami výrazně zasáhl do podoby pomalu se proměňujícího Zlína na konci 19. stol. – například realizací budovy Záložny a měšťanské školy (dnes Zlínský klub 204).
Komentovaná prohlídka výstavy ve 21.00 hod.

STÁLÁ EXPOZICE PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ, 2. podlaží budovy 14
Výtvarně divadelní dílny pro děti, 1. a 2. podlaží budovy 14,
Cukrárna - výroba cukroví z papíru
Socha Kubík - hledání těžiště sochy/pohybu
Průlezka - „procházení barvami“ v prostoru s nástrahami a nataženými barevnými provázky

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ
STÁLÁ EXPOZICE – PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST, 3. podlaží budovy 14
Prohlídka expozic, výstavka miniatur obuvi, dílnička zhotovení papírových modelů bot.

FRANTIŠEK BARTOŠ – PEDAGOG, JAZYKOVĚDEC, ETNOGRAF, 5. podlaží budovy 14
Samoobslužné pracovní listy.

HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE, 1. podlaží budovy 14
Výstava věnovaná životu a dílu oblíbené české malířky, ilustrátorky a designérky Marie Fischerové-Kvěchové.
Večer na téma “Broučci” – čtení Karafiátových Broučků, dílna pro děti - výroba světlušek na niti, entomologická krabice s odborným výkladem.
Komentovaná prohlídka v 19.30 hod.

ZÁZRAČNÉ OČI A RUCE LUDVÍKA KADLEČKA, 1. podlaží budovy 14
Originály výtvarných scén animovaného seriálu Ferda mravenec od jednoho z předních autorů zlaté éry zlínského animovaného filmu.

KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ
Provoz knihovny prodloužen do 21.00 hod.

14|15 BAŤŮV INSTITUT
Soutěž pro děti, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, 19.00–22.00
DDM Astra – Malování na obličej, kavárna, 19.00–21.00
Výroba buttonů, kavárna,19.00–21.00
Dětský tvořivý koutek, fotokoutek, kavárna,19.00–22.00
Hudební kapela Jasno, kavárna,19.00–23.00
Multimediální zábava v podání Střední školy filmové, multimediální a počítačových technologií, s. r. o., předsálí budovy 15, 19.00–21.00
Křídové malování budíků na platformu, platforma,19.00–22.30
Videomapping, platforma, ve 22.30 hod

Akce je realizována s finanční podporou Statutárního města Zlína.

Více informací na www.14-15.cz.


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Václav Neckář - rozhovor pro festival Benátská! s Impulsem

neckar 2Na jedinečném festivalu Benátská! s Impulsem, který se bude konat 25. – 28. července 2019 v areálu ve Vesci u Liberce, vystoupí také Václav Neckář i s jeho kapelou Bacily a v doprovodu smyčcového kvarteta! Na co se těší a jaká vystoupení si rozhodně...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Prague Photo Festival pokračuje

praguephoto 200Prague Photo 2013 již sice skončilo, zato jeho dceřiný projekt Prague Photo Festival nyní úspěšně běží v několika pražských galeriích. Oproti dubnovému Prague Photu, jehož cílem bylo seznámit laickou i od...


Literatura

James Altucher: Zvolte sebe!

Zvol sebe perexDobrá, přehlédněte hned zkraje na knize poznámku „Vydělejte miliony“, protože vás může demotivovat. Málokomu se to podaří a byla by škoda, kdybyste tuto knihu odložili s tím, že to bude zase snůška žvástů na téma rychlého zbohatnutí. Kd...

Divadlo

Tragédie člověka, který neuměl říct NE

netrpelivost-srdce perexPoručík Anton Hofmiller (Petr Matyáš Cibulka) má jednu vlastnost, která mu občas nesmírně komplikuje život: neumí říkat ne. Když se spřátelí s nádhernou Ilonou (Romana Widenková), zdá se, že našel své štěstí.

<...

Film

Divoká stvoření jižních krajin: dokonalý film s dojemným a naivním poselstvím

divoka stvoreni jiznich krajinV porovnání s blockbustery letošního léta trhajícími rekordy v multikinech působí Divoká stvoření jižních krajin jako blesk z čistého nebe. Celovečerní debut Benha Zeitlina...