Galerijní a muzejní noc ve Zlíně se blíží. Nespěte a jděte za uměním

Galerijní a muzejní noc ve Zlíně se blíží. Nespěte a jděte za uměním

Tisk

galerni muzejni noc200V pátek 20. května v 19 hodin odstartuje letošní ročník Galerijní a muzejní noci ve Zlíně. Pro ty, co zůstanou vzhůru, je připravena pořádná nálož kultury. V tuto noc se zdarma otevřou výstavy a expozice muzea a galerie v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT a v mnoha dalších kulturních organizacích ve Zlíně. Připravený je také zajímavý doprovodný program pro celou rodinu.

 

 

Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU budou mít návštěvníci vstup zdarma do stálých expozic a všech aktuálních krátkodobých výstav muzea a galerie a je připraven opravdu bohatý program v celém komplexu až do 23 hodin. Služeb Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně bude možné tuto noc využít až do 21 hodin.

„Po dvouleté pauze bych ráda pozvala nejen milovníky umění na tuto jedinečnou večerní akci, která nabídne netradiční prohlídky muzea a galerie po setmění, ale také zábavný doprovodný program. Věřím, že si všichni tuto noc skvěle užijí,“ pozvala na akci Petra Kubíková, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila komentované prohlídky třech aktuálních krátkodobých výstav, které jsou věnované současné malířce Haně Mikulenkové, krajináři Janu Honsovi a architektovi Dominiku Feyovi. V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je přichystána komentovaná prohlídka výstavy představující malířku mnoha generací Marii Fisherovou-Kvěchovou a večerní program s tématem „Broučči“. Proběhne čtení ze stejnojmenné Karafiátovy knihy, výroba světlušek na niti i odborný entomologický výklad nad skutečným hmyzem. Ve stálé expozici PRINCIP BAŤA naleznete mimo jiné také výstavku miniatur obuvi a dílničku s výrobou papírových modelů bot.

Se zábavným programem se myslelo také na děti. Ty se mohou zúčastnit soutěže se stanovišti po celém 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Galerie nabídne v prostorách svých výstav dílny s výtvarným tvořením i dramatickým uměním. Děti budou moci vyrábět cukroví z papíru, hledat těžiště sochy a nebo „procházet barvami“ v prostoru s nástrahami a nataženými barevnými provázky, které budou muset zdolat bez doteku. V kavárně se mohou těšit na dětský tvořivý koutek a fotokoutek nebo křídové malování budíku na platformu. V předsálí je připravena multimediální zábava v podání Střední školy filmové, multimediální a počítačových technologií, s.r.o. K tomu všemu zahraje zlínská kapela Jasno a večer zakončí videomappingová projekce na fasádu budovy 15.

„Vidět exponáty v přítmí noci má přidanou hodnotu tajemství. Jsem ráda, že se naše paměťové instituce pravidelně otvírají návštěvníkům a lákají na atraktivní zážitky. Nezapomeňte si tedy nastavit budík, protože v pátek se nespí, ale jde se za uměním,“ zve Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Do letošního ročníku Galerijní a muzejní noci ve Zlíně se se svým programem zapojí také vila Tomáše Bati, Galerie Kabinet T., Galerie Václava Chada, Galerie pod Radnicí, G18 – Galerie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Alternativa – kulturní institut Zlín, Památník Tomáše Bati, Galerie Horizont, Velkokavárna Gulliver, Filmový uzel Zlín a Creative Hill College.

Pro akci bude zřízena speciální linka MHD, po které bude jezdit historický autobus a sveze návštěvníky do blízkosti všech míst, na kterých se akce koná.

Galerijni plakat

Program Galerijní a muzejní noci ve Zlíně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU | 19.00 – 23.00

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ
HANA MIKULENKOVÁ – FLOW, 1. podlaží budovy 14

Na výstavě Hana Mikulenková představuje především obrazy z posledního roku z cyklu pojmenovaného příznačně Flow. Abstrahovanou exotickou krajinu na těchto plátnech protínají proudy energie a světla.
Komentovaná prohlídka výstavy v 19.00 hod.

JAN HONSA (1876–1937) – SAMOTÁŘ SE SRDCEM VENKOVANA, 1. podlaží budovy 14
Výstava je věnována malíři a grafikovi Janu Honsovi, který studoval v proslulé krajinářské škole Julia Mařáka na pražské Akademii.
Komentovaná prohlídka výstavy v 20.00 hod.

DOMINIK FEY – STAVITELEM NA PŘELOMU DOBY, 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet,
Výstava seznamuje s životem a dílem architekta Dominika Feye (1863–1950), který svými stavbami výrazně zasáhl do podoby pomalu se proměňujícího Zlína na konci 19. stol. – například realizací budovy Záložny a měšťanské školy (dnes Zlínský klub 204).
Komentovaná prohlídka výstavy ve 21.00 hod.

STÁLÁ EXPOZICE PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ, 2. podlaží budovy 14
Výtvarně divadelní dílny pro děti, 1. a 2. podlaží budovy 14,
Cukrárna - výroba cukroví z papíru
Socha Kubík - hledání těžiště sochy/pohybu
Průlezka - „procházení barvami“ v prostoru s nástrahami a nataženými barevnými provázky

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ
STÁLÁ EXPOZICE – PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST, 3. podlaží budovy 14
Prohlídka expozic, výstavka miniatur obuvi, dílnička zhotovení papírových modelů bot.

FRANTIŠEK BARTOŠ – PEDAGOG, JAZYKOVĚDEC, ETNOGRAF, 5. podlaží budovy 14
Samoobslužné pracovní listy.

HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE, 1. podlaží budovy 14
Výstava věnovaná životu a dílu oblíbené české malířky, ilustrátorky a designérky Marie Fischerové-Kvěchové.
Večer na téma “Broučci” – čtení Karafiátových Broučků, dílna pro děti - výroba světlušek na niti, entomologická krabice s odborným výkladem.
Komentovaná prohlídka v 19.30 hod.

ZÁZRAČNÉ OČI A RUCE LUDVÍKA KADLEČKA, 1. podlaží budovy 14
Originály výtvarných scén animovaného seriálu Ferda mravenec od jednoho z předních autorů zlaté éry zlínského animovaného filmu.

KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ
Provoz knihovny prodloužen do 21.00 hod.

14|15 BAŤŮV INSTITUT
Soutěž pro děti, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, 19.00–22.00
DDM Astra – Malování na obličej, kavárna, 19.00–21.00
Výroba buttonů, kavárna,19.00–21.00
Dětský tvořivý koutek, fotokoutek, kavárna,19.00–22.00
Hudební kapela Jasno, kavárna,19.00–23.00
Multimediální zábava v podání Střední školy filmové, multimediální a počítačových technologií, s. r. o., předsálí budovy 15, 19.00–21.00
Křídové malování budíků na platformu, platforma,19.00–22.30
Videomapping, platforma, ve 22.30 hod

Akce je realizována s finanční podporou Statutárního města Zlína.

Více informací na www.14-15.cz.


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Zpěvák JEN: „Koncerty miluju, hudbu dělám hlavně kvůli živému hraní“

Jen 200Zpěvák a skladatel Jan Nedvěd, známý pod uměleckým jménem JEN, nezahálí a svým fanouškům pravidelně servíruje nové songy a videoklipy. V letošním roce plánuje také vydání debutového alba. Kromě toho se stíhá věnovat i svým koníčkům jako je cestování a su...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Nová galerie současného umění Prostora v září otevírá výstavu Denisy Václavové a Krištofa Kintery s názvem Naše

prostora 200Galerie Prostora pokračuje s netradičním kurátorským záměrem a představuje další výrazné osobnosti současné výtvarné scény – kurátorku Denisu Václavovou a výtvarníka Krištofa Kinteru. Výstava nepředstaví jejich vlastní díla, ale obrazy jiných, přev...


Literatura

Sbírka sci-fi povídek od ženy, kterou muži neviděli

Zena kterou muzi nevideli perexOsmnáct ponurých vizí tvoří vrchol z nepříliš obsáhlé povídkové tvorby Alice Sheldonové, spisovatelky publikující pod mužským pseudonymem James Tiptree, Jr. Dotýkají se lidského vnímání a poznání, met...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede poetickou komedii Happy End. Dlouholetý pár v ní ztvární Bohdana Pavlíková s Lubošem Veselým

Happy End 200Poetickou komedii Happy End zvoucí diváky na návštěvu bytu dlouholetých manželů uvede Švandovo divadlo v Praze. Režisérem a spoluautorem inscenace je Daniel Hrbek, ředitel smíchovské scény, premiéra se uskuteční 25. března ve Studiu Švandova di...

Film

Chcete nahlédnout pod pokličku filmařiny?

FAMU 200V nakladatelství AMU vycházejí také knihy, které (nejen začínajícím) filmařům vysvětlují teorii, ale hlavně se obracejí k praktickým záležitostem - třeba k tomu, jak psát scénáře nebo jak nakládat se zvukem. Snadno pochopíme, že základy řemesla se lze na...