Dasha & Epoque Quartet a jejich album Ellaboration, to je jako diamant vybroušený do dokonalosti
Banner

Dasha & Epoque Quartet a jejich album Ellaboration, to je jako diamant vybroušený do dokonalosti

Tisk

dasha200Ellaboration je název nového alba zpěvačky Dashy a smyčcového Epoque Quartetu, který vydali u Supraphonu před koncem minulého roku. Jeho základ tvoří písně z repertoáru americké jazzové zpěvačky Elly Fitzgerald, které protagonisté rozvedli, tedy elaborovali, do nových poloh a nuancí. Nad albem si povídáme s Dashou i violoncellistou Epoque Quartetu Vítem Petráškem.

 

Dasho, jak se zrodil nápad natočit album, kde byste zpívala za doprovodu Epoque Quartetu?

Asi před čtyřmi lety jsme se po jednom ze společných koncertů bavili o tom, že bychom spolu chtěli udělat nějaký jazzový projekt. Kluci i já jsme sice z úplně jiného hudebního světa, ale spojuje nás mimo jiné právě láska k jazzu. Zjistili jsme, že se nejčastěji bavíme o Elle Fitzgerald, hrajeme některé její písně, a tak jsme se rozhodli náš projekt věnovat jí a pojmenovali ho Ellaboration. Shodli jsme se na tom, že ji nechceme napodobit, nýbrž jí vzdát poctu.

Okouzlila vás legendární Ella Fitzgerald svojí charakteristickou interpretací třeba i jinými zpěváky proslavených písní?

Její CD jsem dostala už před mnoha lety od tatínka. Bylo to snad i moje první CD. Nepropadla jsem jejímu hlasu hned, protože mi zprvu připadaly ty písně jako staroba. Na chuť jsem jí přišla až po několika letech, a pak jsem začala objevovat uměleckou hodnotu.

dasha foto 1

Vítku, autorem většiny aranží skladeb na albu Ellaboration je violista Epoque Quartetu Alexey Aslamas. Jak tuto věc vnímáte?

Aranže pojal naprosto skvěle. Když nám je předložil, nebylo třeba nic předělávat nebo měnit, byly ve stavu, kdy byla radost je zahrát. Některé jsou ale docela těžké. Nedílnou součástí nahrávky je přítomnost různých perkusivních nástrojů, které nahrál Šimon Veselý. S tím nápadem přišla Dasha, a protože si díky svému hudebnímu kamarádovi Pavlu Plánkovi zamilovala nástroj hangdrum, uvítala, že se na něj byl Veselý ochoten naučit.

Kdo finálně písničky vybíral?

Výběr písniček byl na Dashe. Měla to těžké, vždyť Fitzgeraldová nahrála bezmála sto alb a skvělých písní je na nich požehnaně.

dasha foto2

Dasho, jak se vám písně projektu Ellaboration zpívají na koncertech před publikem?

K pěvecky tak náročným písním jsem pochopitelně musela dospět. Před lety, kdy jsem je začala důkladně poslouchat, jsem pochopila, že jsou naplněny úžasnou životní zkušeností, kterou zdaleka nemám. Ne že bych ji měla teď, ale nazpívat jsem je chtěla. Snažili jsme se je udělat nevšedně, Ellu Fitzgerald nenapodobovat, ale uctít. Myslím si, že by jí naše album udělalo radost, protože byla otevřená nevšedním spojením.

dasha foto3

Zdroj foto: archiv Suprahon


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Kateřina Tučková: „Byla jsem děvče z vesnice, které se ocitlo ve spárech brněnské kultury“

tuckova200Brněnská rodačka, kurátorka pražské galerie a především také úspěšná spisovatelka Kateřina Tučková získala letos za svůj román Žítkovské bohyně ocenění Magnesie Litery, zvolili si ji sami čtenáři.<...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Zámkem až do Betléma

200rozBývávalo, že zámky a hrady se uzavřely na podzim veřejnosti, jako kdyby spaly a čekaly na jarní sluníčko. Už dávno je tomu jinak. Koncem října sice skončí na většině z nich sezóna (někde jedou celoročně), ale v prosinci se probudí a připravují sváteční ...


Divadlo

Pan Polštář sice nezahřeje, ale rozhodně nenudí

polstar200Na policejní vyšetřovnu je dovlečen spisovatel, který si myslí, že důvodem je obsah jeho povídek, ve kterých se pravděpodobně provinil proti hlubokému totalitnímu režimu, a je připraven přiznat cokoliv, jen aby jeho povídky zůstaly nedotčené. Pravda...

Film

Česká televize přichází s podzimními novinkami


PodzimAčkoli momentální tropické teploty nenasvědčují, že by mělo léto jen tak skončit, pragmatický kalendář ví své. Polovina prázdnin je definitivně za námi a ta druhá jako naschvál uteče nepřiměřeně rychle. Nad touto kvapnou prázdninovou pomíjivostí se sn...