Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

muj-bylinkovy-svet (2)Jemné bylinkové šamanství a krása, něha, láska, které se můžete naučit, vycítit je jenom ze stran této knihy. A pak z přírody, z kontaktu s bylinkami. Vnímat je tělem, okem, duší, srdcem... a nechat je promlouvat. Kniha, která se povedla.

Zdaleka v ní ale není to, co vyzařuje z Vládi Vytáska, to prostě papír není schopen pojmout, ač se moc snaží… ale je tu přesně to, co autor zamýšlel: základ, mnoho a mnoho informací i o nových bylinkách a rostlinách, tvořící základ všem, kteří si chtějí oživit znalosti, rozzářit tu bylinkovou lásku v sobě nebo postavit základy celoživotní vášni pro bylinky.

Je to pořádně pevný základ použitelný v plné míře pro základní orientaci i naprosto základní zdravotní trable, které nás mohou potkat.

Ovšem to něco mezi řádky mne uchvátilo víc.

Z praktického hlediska kniha nemá chybu. Krásné obrázky, kvalitní papír, přehlednost i parádní grafické zpracování. Hned nalistujete, co potřebujete.

Počtete si i náhodným listováním, je to jako výstava přírodního bohatství, přičemž oceňuji i vložení rostlin, které jsou nyní v módě, používané a nové: rýmovník, křídlatka japonská, kotvičník, ale místa dost je i pro královny růže, nebo pampelišky, bez nebo černohlávek. Ty staré dobré a osvědčené, o kterých se třeba dozvíte něco navíc.

Vytásek

A mezi řádky prosakuje něha. Pro otevřené oči a pro ty vzácné chvíle, kdy lze svět kolem sebe procítit. Tohle autor umí a sem tam to do některých bylinek vloží, své dojmy, svůj názor, prozradí i něco ze starých herbářů. Proto tu je to jemné šamanství, to prolínání se s energií rostlin, s energií lidí a času. To je to, co považuju na této knize za třešničku na dortu, ale i důvod, proč se k ní stále vracím.

Sem tam se dozvíte o nějaké rostlině, jak vyzařuje, kdy nás láká svou chutí, kdy pociťujeme nutkání si z ní uvařit čaj, přivonět k ní, nebo na ni třeba i myslet. 

Můj bylinkový svět může být krásný zimní průvodce, kterým se projdete křížem krážem stokrát a ještě jednou, aby pak jaro uvítalo naši duši osvěženou a připravenou pojmout tu krásu, pučení a vůni zelených přátel naplno.

O autorovi:

Milovník růže stolisté Vláďa Vytásek pracuje v sociálních službách a ve volném čase se věnuje bylinkám, tvorbě a vedení kurzů, na nichž učí lidi poznávat bylinky a nacházet si vlastní cestu ke zdraví.

Vláďa Vytásek

Zdroj foto: ceskatelevize.cz

Krásný rozhovor si můžete přečíst na webu Eminentu: Vláďa Vytásek a jeho bylinkový svět

Knihu k vydání připravila Pavlína Brzáková.

Vydal Eminent, 2020, Můj bylinkový svět

Hodnocení: 100 %


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál

Rozhovor

Vidět rozzářené oči je velmi dojemné!

ducho200Pečovatelskou službu Kvalitní podzim života není třeba dlouze představovat. Již přes dva roky se tým paní ředitelky Lenky Klestilové s obrovskou láskou a péčí stará o seniory v přilehlém okolí Vestce. Stejně jako v předešlých letech, tak i konec loňskéh...

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Čtěte také...

Vyhýbejte se hladovým potravinám

varime bez hladovych potravin 200Ve vydavatelství CPress vyšla další moderní kuchařka tentokrát zaměřená na potraviny s nízkým glykemickým indexem. Nese název Vaříme bez hladových potravin a autorkou je Héléne Comlan.

...

Literatura

Oheň a dým k létu patří!

ohen a dym 200Grilování nebo opékání nejrůznějších dobrot je symbolem léta. Kdo někdy připravoval něco na ohni, ten se jistě rád inspiruje a pomůže mu v tom kniha Oheň a dým od Huga Hromase.

 

...

Divadlo

Je láska silnější než strach?

sipkovaruzenka perexV každé správné pohádce vyhraje dobro nad zlem. Dokáže ale křehká láska zvítězit nad tak velkým soupeřem, jakým je potichu se vkrádající strach? To se dozvíte, pokud zavítáte do Státní opery na baletní představení Šípková Rů...

Film

Největší přehlídka srbského filmu ve Vsetíně

altEvropské filmy se těší velké oblibě a v rámci filmových festivalů jsou horkým kandidátem na zaručený způsob zahnání případné nudy a zajímavým kulturním zážitkem. Specialitou jsou pak festivaly zaměřené pouze jedním směrem. Tedy tím zeměpisným. A právě takov...