Máme dva základní psychologické typy – introverty a extraverty

Máme dva základní psychologické typy – introverty a extraverty

psychiologicke typy perexNa vydání knížek švýcarského lékaře a psychoterapeuta Carla Gustava Junga (a také literatury o něm) se u nás soustředí nakladatelství Portál. O některých publikacích jsme již psali (Člověk a jeho symboly), nyní následuje recenze nejnovějšího příspěvku PSYCHOLOGICKÉ TYPY.

 


Jung, jenž žil v letech1875-1961, nejprve vycházel z Freudova učení, ale posléze se vydal vlastní cestou. Jeho přínos spočívá v pochopení lidské psychiky na pozadí světa snů, umění, mytologie, náboženství a filozofie. Jeho podrobný popis, jak se projevuje introvertní a extravertní zacílení lidské osobnosti, vyšel poprvé v roce 1921 a zjednal mu zaslouženou pozornost. Introverti se vyznačují otevřeností vůči světu, vyhledávají společnost a silné podněty, jsou hovorní a někdy až unáhlení. Introverti jsou naopak do sebe uzavření, uvážliví, hledají inspiraci ve svém nitru.

Jak to bylo v minulosti
Jung tu prokázal jedinečnou obeznámenost s dějinami, když zjišťoval, jak se příslušné typy chování projevovaly v minulosti, jak je vnímali různí myslitelé snad už od časů antiky. Zkoumá především duchovní koncepty v rané křesťanské církvi, teologické rozepře v ní, scholastické aspekty ve středověké filozofii, spory v protestantském hnutí.

psychologicke typy CarlGustavJung

Carl Gustav Jung

Obrací se ke koncepcím typů v umění, věnuje se Schillerovým úvahám na toto téma, probírá dělení na naivní a sentimentální básnictví. Oceňuje Nietzschův spise Zrození tragédie z ducha hudby, který vnímá jako dopracování tématu, které Schiller otevřel, ačkoli se k němu přímo nevztahuje. Nietzsche vytyčuje dva protikladné typy, které označuje jako apollinský a dionýský. První plodí stav přirovnatelný ke snu, druhý probouzí rozpoložení podobné opojení.

Psychologické typy v umění
Poté Jung probírá koncepce takříkajíc svých předchůdců - Thomasi Furneauxu Jordanovi vytýká předpojatost. Obhlédne problematiku typů v básnictví, zajímá jej třeba Goethe, pohlédne na bráhmanské pojetí v Indii, princip protikladů nachází též v čínské filozofii. A znovu se vrací ke křesťanské symbolice. V dalších kapitolách se věnuje problematice typů v psychopatologii, v estetice i v současné filozofii (v době, kdy Jung tuto látku promýšlel, tedy před více než sto lety). A dodává, že rovněž životopisná literatura poskytuje řadu podnětů k přemýšlení.

Teprve poté, na zbývajících zhruba dvou stech stránkách, předkládá vlastní koncepci typů. A načrtává, jak se introvertnost a extravertnost projevují v myšlení, cítění, vnímání a intuici, a to jak u ženy, tak u muže. Celkově tedy vytvořil osmero základních psychologických typů, které ovlivnily budoucí podobu psychologie. Své pojednání uzavírá rozsáhlým slovníkem užívaných termínů. Jungova kniha, vděčné čtenáře provázející už celé století, je tak k dispozici dalším generacím zvídavých zájemců, i když je možné vnímat ji i jako historický dokument své doby.

psychiologicke typy


Carl Gustav Jung: Psychologické typy
Přeložili Karel Plocek a Petr Babka
Vydalo nakladatelství Portál, Praha 2020. 557 s.

Hodnocení: 100 %

Psychologické typy_Portál


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Je cukr zdraví škodlivý? Aneb když se dva pustí po stopě mýtu - rozhovor s MUDr. Jonášem

jonas perexU nás je toto téma skoro tabu. Konspirační teoretici se nebojí bílý cukr označit za legální drogu s devastujícími účinky na lidský organismus. MUDr. Josef Jonáš a Jiří Kuchař se rozhodli, že na toto téma napíší knihu...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Čtěte také...

Chceme se hýbat a jsme hraví, soutěžení „na dálku“ nás baví

SnD perexV poslední době se stále množí znepokojivé informace o zhoršujícím se stavu fyzické kondice dětí i dospělých. Odborníci varují před šířící se pandemií obezity, brojí za zlepšení úrovně zdravé výživy školních dětí a pojem pohybová gramotnost se stal mo...


Literatura

Ledový dech: Cizinka vám povypráví všechno pěkně dopodrobna

ledovy dech perexAtraktivní téma cestování v čase s vervou uchopila americká autorka Diana Gabaldon, která má na svém kontě už devět objemných svazků série Cizinka. Historická tématika okořeněná prvky fantasy zavádí čtenáře do 18. století prostředni...

Divadlo

Mariina volba. Dramatik Milan Uhde představil svou verzi biblického příběhu

Mariina volba foto perexVážený náš dramatik, kdysi zakázán režimem, pak vyzdvižen na politický piedestal, jenž s pochopením všech, kteří ho znají, opustil, aby se dál věnoval tomu, co umí a miluje. Dramatické tvorbě. Takového ho známe, tak...

Film

Teroristka sice chce zabít Martina Hoffmana, ale přesto vás pobaví

Teroristka 1

Hned na začátku dubna přichází do kin nový český film Teroristka s Ivou Janžurovou a Martinem Hoffmanem v hlavních rolích. Stojí tato komedie s poučnou zápletkou za návštěvu kina?

...