Stres tu je odjakživa, jen se ho dnes více bojíme
Kultura21.cz

Stres tu je odjakživa, jen se ho dnes více bojíme

posilovani stresem perexTělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest zasahovaly do našich životů od nepaměti. V dnešní době vnímáme stres především jako významnou příčinu vzniku řady tělesných a duševních onemocnění, a chápeme jej jako nebezpečný. Přitom člověk se musel naučit porozumět a vzdorovat rozmanitým stresovým vlivům od počátku své existence. 

 

Pavel Kolář, celosvětově uznávaný fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu, ve své knize Posilování stresem – Cesta k odolnosti mimo jiné rozebírá opačnou úlohu stresových vlivů, a to zejména z hlediska zvýšení odolnosti našeho organismu. A bere to opravdu z gruntu! Rozhodně nečekejte povrchní tlachání o tom, že je potřeba si občas odpočinout, trochu se otužovat a sem tam si zacvičit. Ale čtenář, který skutečně jde cestou harmonického rozvoje těla a ducha, ocení všechny předkládané informace a postupně se zorientuje v poměrně odborném textu díky zákonitým souvislostem. 

Dávkováním stresu k uzdravení
To, jak stresovou situaci vnímáme a vyhodnocujeme, závisí na celé řadě faktorů. Svou roli hraje genetika, typologie, výchova, zkušenosti a předsudky. Člověk se neorientuje podle objektivního stavu věcí, ale podle toho, jak on sám věci vidí, cítí a vyhodnocuje. Stresory jsou různé a přicházejí z různých stran. Lidé jsou po fyzické i psychické stránce různě trénovaní a každý z nás je jinak odolný vůči nějakému konkrétnímu stresovému vlivu.

Každý to má jinak 
Obecná odolnost vůči všem stresorům zkrátka neexistuje – ale většina se dá trénovat. Důležité pro celkové porozumění problematice stresu jsou homeostatické reakce, neurobiologické procesy, proces adaptace, vliv genetiky, emocí, životního prostředí, dechu a mnoho dalších prvků. Pavel Kolář nevynechal snad ani jediný, stránku za stránkou provází čtenáře záhadami lidského těla a duše a očekává od něj plnou pozornost. Laik je nucen a motivován k tomu, aby se vzdělával, chce-li všemu řádně porozumět. Odborná veřejnost jistě také ocení takto komplexně pojatou problematiku, například trenéři, cvičitelé, fyzioterapeuti či psychologové. Zkrátka všichni, kterým záleží na tom, aby kvalita jejich vlastních životů i životů všech, na které mohou působit, získala další rozměr.

Naše tělo a duše v sobě skrývá obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. Využijme ho a vezměme odpovědnost za své zdraví a kvalitu svého života do vlastních rukou. Začněme třeba tím, že si pořídíme knihu Pavla Koláře.

posilovani stresem

Posilování stresem – Cesta k odolnosti
Autor: Pavel Kolář
Žánr: Osobní rozvoj, Zdraví a životní styl
Vydáno: 2021
Nakladatelství: Euromedia Group, Universum
1. vydání originálu: 2021
Počet stran: 376
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: David Černý
Autor obálky: Robert Tichý

Hodnocení: 100 %

www.euromedia.cz/posilovani-stresem-cesta-k-odolnosti/kniha/14224/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Tereza Karpianus: "Nora je hrdinkou!"

tereza karpianus divadlo 21 noraJiž za pár dní, v úterý 18. prosince, se uskuteční divadelní premiéra klasického dramatu od Henrika Ibsena. Divadlo D21 představení pečlivě připravuje několik měsíců a Kultura21 se...

Hledat

Anketa

Znáte mluvu mladých? Víte, co je to například hejtit, flexit, čilovat nebo fejl?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Jak si upéct chleba podle receptů našich předků

Pečeme chleba z kváskuVýjimečnou kuchařku Pečeme chleba z kvásku, která se zcela jistě neztratí v dnešní záplavě knih zabývajících se vařením, přináší nakladatelství Dauphin. Jde o další titul známé autorky Aleny Gajduškové, ve kterém čtenáři naleznou ...


Literatura

Seznamte se s americkou kuchyní

jizanska kucharka200Pojďte se díky Marshi Kocábové přesvědčit, že Američanky vaří a nepřipravují jen hamburgery, jak si mnozí myslí. Napsala totiž knihu Jižanská kuchařka, kterou vydalo nakladatelství Motto.

 <...

Divadlo

Tygr v tísni uvádí imerzivní inscenaci Mistr a Markétka

mistr a marketka 200Počátkem června ožije historický palác Hrzánů z Harasova v centru Prahy imerzivní inscenací legendárního románu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. Inscenace nechá diváka volně procházet mnohovrstevnatým dějem a hledat si cestu v...

Film

Váňa: Největší závod je život sám

josef vanaV den 6. září 2012 se v našich kinech koná premiéra nového časosběrného celovečerního filmového dokumentu „Váňa“ o nezdolném sportovci a osobnosti světového formátu, o Josefu Váňovi.  Scénář filmu a režie byly sv...