Stres tu je odjakživa, jen se ho dnes více bojíme

Stres tu je odjakživa, jen se ho dnes více bojíme

Tisk

posilovani stresem perexTělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest zasahovaly do našich životů od nepaměti. V dnešní době vnímáme stres především jako významnou příčinu vzniku řady tělesných a duševních onemocnění, a chápeme jej jako nebezpečný. Přitom člověk se musel naučit porozumět a vzdorovat rozmanitým stresovým vlivům od počátku své existence. 

 

Pavel Kolář, celosvětově uznávaný fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu, ve své knize Posilování stresem – Cesta k odolnosti mimo jiné rozebírá opačnou úlohu stresových vlivů, a to zejména z hlediska zvýšení odolnosti našeho organismu. A bere to opravdu z gruntu! Rozhodně nečekejte povrchní tlachání o tom, že je potřeba si občas odpočinout, trochu se otužovat a sem tam si zacvičit. Ale čtenář, který skutečně jde cestou harmonického rozvoje těla a ducha, ocení všechny předkládané informace a postupně se zorientuje v poměrně odborném textu díky zákonitým souvislostem. 

Dávkováním stresu k uzdravení
To, jak stresovou situaci vnímáme a vyhodnocujeme, závisí na celé řadě faktorů. Svou roli hraje genetika, typologie, výchova, zkušenosti a předsudky. Člověk se neorientuje podle objektivního stavu věcí, ale podle toho, jak on sám věci vidí, cítí a vyhodnocuje. Stresory jsou různé a přicházejí z různých stran. Lidé jsou po fyzické i psychické stránce různě trénovaní a každý z nás je jinak odolný vůči nějakému konkrétnímu stresovému vlivu.

Každý to má jinak 
Obecná odolnost vůči všem stresorům zkrátka neexistuje – ale většina se dá trénovat. Důležité pro celkové porozumění problematice stresu jsou homeostatické reakce, neurobiologické procesy, proces adaptace, vliv genetiky, emocí, životního prostředí, dechu a mnoho dalších prvků. Pavel Kolář nevynechal snad ani jediný, stránku za stránkou provází čtenáře záhadami lidského těla a duše a očekává od něj plnou pozornost. Laik je nucen a motivován k tomu, aby se vzdělával, chce-li všemu řádně porozumět. Odborná veřejnost jistě také ocení takto komplexně pojatou problematiku, například trenéři, cvičitelé, fyzioterapeuti či psychologové. Zkrátka všichni, kterým záleží na tom, aby kvalita jejich vlastních životů i životů všech, na které mohou působit, získala další rozměr.

Naše tělo a duše v sobě skrývá obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. Využijme ho a vezměme odpovědnost za své zdraví a kvalitu svého života do vlastních rukou. Začněme třeba tím, že si pořídíme knihu Pavla Koláře.

posilovani stresem

Posilování stresem – Cesta k odolnosti
Autor: Pavel Kolář
Žánr: Osobní rozvoj, Zdraví a životní styl
Vydáno: 2021
Nakladatelství: Euromedia Group, Universum
1. vydání originálu: 2021
Počet stran: 376
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: David Černý
Autor obálky: Robert Tichý

Hodnocení: 100 %

www.euromedia.cz/posilovani-stresem-cesta-k-odolnosti/kniha/14224/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Melancholie Štefana Margity

200maAlbum plné slavných melodií od šansonu po muzikál, to je nová nahrávka světově proslulého operního pěvce Štefana Margity. Dostala název Melancholie a jde, jak sám pěvec říká, o jeho první album se skladbami na pomezí žánrů. „Když jsem v prodejně Metropoli...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Jak se stát lídrem, pro kterého lidé rádi pracují

Jak se stat lidrem perexOdborník na pracovní sílu Clint Pulver vedl stovky rozhovorů se zaměstnanci různých firem, aby zjistil, co je pro ně důležité, co je ve firmě drží, naplňuje, co nesnášejí a podobně. Ve své knize „Jak se stát lídrem, ...


Literatura

Každý někdy potřebuje potkat Tesaře

tesar 200V nakladatelství Portál vyšla malá útlá knížečka s názvem Tesař a podtitulem Příběh pro úspěch(ané). Její autorem je Jon Gordon a jedná se o zajímavé čtení.

 

...

Divadlo

Ve Švandově divadle přistane Spitfire Company. Společná inscenace prozkoumá genderovou rovnoprávnost

svandovo divadlo 200Jedinečné spojení kamenného a nezávislého divadla nabídne nový titul Švandova divadla. Pro smíchovskou scénu ho připravuje autorská a režijní dvojice Petr Boháč a Miřenka Čechová, vůdčí osobnosti umělecké skupiny Spitfire Com...

Film

Popelka se vrací v lepším

pop200Film Popelka (2015) je možná nejpropracovanější a nejlepší zpracování známé pohádky o umouněné popelce a princi. Nic zde nechybí, nic nepřebývá a kromě toho, že je pohádka i vtipná, nechává si svůj drsný a tvrdý charakter.

...