Malá galerie v Muzeu Kroměřížska patří jídlu

Malá galerie v Muzeu Kroměřížska patří jídlu

Zachran jidlo perexMalá galerie v Muzeu Kroměřížska se přeměnila v prostor, který vzdělává a baví. Zaplnila ji interaktivní Výstavní projekt Zachraň jídlo! Představuje, jak využít potraviny, jež mají zdánlivě to nejlepší za sebou. Záštitu nad ním převzala statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová.

Celá galerie patří jídlu. Výstavní projekt Zachraň jídlo! otevírá celospolečenské téma plýtvání potravinami. „Návštěvníci se dozvědí, co potraviny zažívají, než se dostanou na stůl, jak mnohdy neekologicky cestují a jak se tyto skutečnosti podepisují na podobě současného světa. Zjistí také více o potravinovém odpadu a o možnostech darování jídla nebo o tématu jeho recyklace. To vše hravou a zábavnou formou,“ uvedla kurátorka výstavy Martina Václaviková.

Zachran jidlo 1

 Název výstavy: Výstavní projekt Zachraň jídlo!
 Vernisáž: 9. 6. 2022 v 16.30 hodin
 Doba trvání: do 13. 11. 2022
 Místo: Muzeum Kroměřížska, Malá galerie

Výstavní projekt Zachraň jídlo! připravila galerie Atrium na Žižkově ve spolupráci s organizací Zachraň jídlo. Jeho autory jsou Ondřej Horák (Fuczik) a umělci Vendula Chalánková a Viliam Slaminka. „Pro mě osobně má tento projekt velký význam, protože jsem dlouholetou propagátorkou zero waste životního stylu. Chtěla bych tak ocenit i edukativní nádech výstavy, která upozorňuje nejen na cestování jídla, ale také na to, kolik vody je třeba na jeho výrobu. Zároveň učí, jak plýtvání jídlem omezit,“ řekla statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová.

Až 53 % potravinového odpadu v Evropské unii mají na svědomí domácnosti. Přitom by to tak vůbec nemuselo být. „Zbylé knedlíky nemusí skončit v koši, z tvrdého chleba se dají připravit nové dobroty a zeleninu můžeme jíst, i když už nevypadá jako z reklamního letáku. Plýtváním vytváříme veliké a zbytečné ztráty. Pokud chceme planetě i sobě pomoci, musíme začít u sebe,“ připomněla kurátorka.

Zachran Jidlo 2

Fakta jsou na výstavě podávána interaktivní formou, návštěvníci do ní zasahují, doplňují ji a obohacují její poselství o vlastní zkušenosti. „Například máme tady autíčka vyrobená z potravin a jejich obalů, která mají určena různé dráhy. Po nich je mohou lidé pouštět, takže hned vidí, kolik toho procestují mléčné výrobky, pečivo nebo ryby a co to znamená pro životní prostředí,“ dodal kurátor výstavy Michal Jemelka.

Výstavní projekt doplňuje i atraktivní edukační program. „Věříme, že jej školy budou hojně navštěvovat. Zábavně děti seznamuje s tím, proč je důležité přemýšlet o jídle, surovinách a celé naší planetě, učí je tak zodpovědnosti. Žáci si uvědomí, že zdroje jsou také u nás, nemusí se vše dovážet,“ poznamenala lektorka Kateřina Mozgová, která program připravila spolu s kolegyní Ludmilou Žákovskou. „Na děti čeká interaktivní pracovní list, z vybraných potravin si vytvoří vlastní recepty, naučí se, jak v konkrétních receptech využít potraviny, které by se už jinak vyhodily, budou pracovat s grafy a fakty, zamyslí se nad tím, čím se plýtvá v jejich rodině a jak je možné to změnit,“ doplnila lektorka.

Zachran jidlo 3

V rámci doprovodného programu se uskuteční přednáška organizace Zachraň jídlo, která již od roku 2013 přináší ověřená data o plýtvání a navrhuje konkrétní opatření, která vedou k odpovědnému nakládání s jídlem.

Výstavní projekt Zachraň jídlo! potrvá do neděle 13. 11. 2022.

 


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Signal festival je povinnost!

200signalPraha se chystá na festival světla – Signal. Půjde o půvabné videomappingové projekce, které přiveze dohromady 30 domácích i zahraničních umělců světového formátu. Praha bude zářit a svítit! Více nám o tom prozradili členové skupiny Telenoika a Caitl...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Tantrický sex a menopauza: Tvořivá plodnosti, vítej!

tantricky sex 200Praktický návod, jak přejít do nejhlubšího, nejmoudřejšího a velice zajímavého životního období v životě ženy. A neskutečně hladivý text, příběhy, příklady, vysvětlení, která pomohou pochopit, že žena, která je tak strašně ztracená v ...


Literatura

Když mrtvý muž vyřizuje účty

brka200Finský autor Antti Tuomainen není pro českého čtenáře velkou neznámou. V českém překladu už spisovateli vyšly tři knihy detektivního žánru. Ta čtvrtá, nejnovější, je ale docela zvláštní dílko. Detektivka, u které se dá zasmát, neboť zjistíte, že i mrt...

Divadlo

Mariina volba. Dramatik Milan Uhde představil svou verzi biblického příběhu

Mariina volba foto perexVážený náš dramatik, kdysi zakázán režimem, pak vyzdvižen na politický piedestal, jenž s pochopením všech, kteří ho znají, opustil, aby se dál věnoval tomu, co umí a miluje. Dramatické tvorbě. Takového ho známe, tak...

Film

Eva Zaoralová se na celý život zasnoubila s filmem

altJe neuvěřitelné, že stále činorodá Eva Zaoralová (případně též Hepnerová), překladatelka, filmová publicistka a dlouhou dobu také umělecká ředitelka karlovarského filmového festivalu, se letos dožívá osmdesáti let. Na její poč...