Bestseller Bolest mých předků mě provází představuje transgenerační přenos v psychoterapeutické praxi

Bestseller Bolest mých předků mě provází představuje transgenerační přenos v psychoterapeutické praxi

big bolest-mych-predku-me-provazi-0yL-486036 (2)Zkuste si představit, že vaše skutečné problémy nemusí být tak úplně vaše. Pokud už jste někdy slyšeli o transgeneračním přenosu, pak jste právě porozuměli, o čem je tu řeč. Knížka Bolest mých předků mě provází srozumitelným způsobem osvětluje toto téma. Loni ji vydalo nakladatelství Portál a autorkou je francouzská psychoterapeutka Anne Ancelin Schützenberger.

„Všichni máme své hluboké kořeny. A příběhy našich předků z dávných dob se neodmyslitelně zapisují do jakési genetické paměti. I když jsme nikdy nebyli svědky konkrétních traumatizujících událostí, protože jsme v té době ještě dávno nebyli na světě, a dokonce ani ne u matky v břiše, přesto se nás to všechno nějak hluboce týká. Nemusel nám o tom nikdo ani vyprávět, nemuseli jsme tyto příběhy slýchávat v našem dětství. A přesto se to na nás podepsalo,” napsala jsem pro magazín Womanonly.cz v článku Transgenerační přenos. Jak moc nás ovlivňuje to, co prožili naši předkové? A přesně takhle to je. Nejedná se o žádné domněnky, bludy nebo ezoterní či mystické zkušenosti. Transgenerační přenos dnes i potvrzuje věda. 

Pokud vás tato problematika zajímá, knížka Bolest mých předků mě provází je pro vás jako stvořená. Psychoterapeutka Anne Ancelin Schützenberger je velmi zkušenou psychoterapeutkou, která výzkumu v této problematice zasvětila celý svůj život. Její kniha se stala mezinárodně uznávaným bestsellerem a přináší důležité poznatky, z nich čerpá mnoho psychoterapeutů ve své praxi.

Je potřeba si uvědomit, že existuje spousta neprobádaných vlivů na naší psychiku a genetická paměť je velmi mocnou databází, která může silně ovlivňovat náš budoucí život. Odborníci na působení mezigeneračního přenosu znají takové pojmy jakými jsou například krypta nebo fantóm či syndrom výročí. Každá rodina má nějaké tajemství, ať chceme či nechceme, přenáší se hrůzy války, které naší předkové prožili, emoční traumata, nevyjasněná úmrtí, nejrůznější rodinné tragédie, ovlivňují nás seberaždy našich předků nebo třeba sexuální násilí.

O autorce:

Anne Ancelin Schützenberger (29. března 1919 – 23. března 2018) byla francouzská psycholožka a psychoterapeutka. Během druhé světové války byla členkou francouzského odboje. Narodila se v Moskvě do francouzské rodiny, ale vyrostla v Paříži, kde získala vzdělání, které nakonec vedlo k získání doktorátu z literatury a psychologie. V důsledku své odbojové činnosti se v roce 1944 stala krajskou tajemnicí nově vzniklého Mouvement de libération nationale a 6. června téhož roku její dům vypálila 2. tanková divize SS Das Reich .

30. srpna 1948 se v Londýně provdala za matematika Marcela-Paula Schützenbergera, měli jednu dceru, Hélène, ale rozvedli se brzy poté. Prostřednictvím svého manžela se dostala do kontaktu s Claudem Lévi-Straussem. Během svého působení v zámoří pracovala s významnými kapacitami ze světa psychologie, mimo jiné s Carlem Rogersem, Margaret Mead , Gregory Batesonem a Paulem Watzlawickem.

V roce 1973 spoluzaložila Mezinárodní asociaci skupinové psychoterapie (IAGP) a stala se jejím prvním generálním tajemníkem a viceprezidentem; v roce 2003 se stala jeho „čestnou archivářkou". V roce 1989 založila École Française de Psychodrame, kde vyučovala psychodrama. Od roku 1967 byla ředitelkou výzkumu v laboratoři výzkumu sociální psychologie na univerzitě v Nice. V době své smrti tam byla emeritní profesorkou, i když ve věku 86 let přestala učit. Nedožila se svých 99. narozenin a byla pohřbena v Boulogne-Billancourt.

Informace byly použity ze zdroje en.wikipedia.org

Ukázka z knihy:

Koncepty krypty a fantomu Abrahama a Tőrőkové – fantom se zabydlí u svého potomka následkem traumatu, často spojeného s nějakou nespravedlností (třeba rodič, který zemřel mladý během první světové války u Verdunu nebo byl zplynován v zákopech) nebo je “mrtvý v hrobce”. Tato krypta, tento fantom často souvisejí s rodinnými tajemstvími, která se považují za ostudná (třeba vražda, zabití, incest, vězení, internace v psychiatrické léčebně, úpadek, nemanželské děti, tuberkulóza, rakovina nebo v současnosti AIDS, prohra peněz, ztráta rodinného majetku…).

Hodnocení knihy:

Kniha srozumitelnou cestou vysvětluje problematiku transgeneračního přenosu a shrnuje dosavadní výzkumy v této oblasti. Je doprovázena mnoha ukázkami z praxe a považuji ji za velice zajímavou a doporučuji ji přečíst každému. Není to však veselé čtení, když si představíte, co všechno traumatizujícího se může v rodině stát. 

big bolest-mych-predku-me-provazi-0yL-486036

Název: Bolest mých předků mě provází
Autorka: Anne Ancelin Schützenberger
Překlad: Kateřina Bodnárová
Počet stran: 264
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 95 %

https://obchod.portal.cz/psychologie/bolest-mych-predku-me-provazi/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivana Chřibková: „Věděla jsem, že chci napsat příběh, který bude jak o jednom člověku, tak o celé generaci.“

chribkova 200Máme pro vás rozhovor se spisovatelkou Ivanou Chřibkovou, která vydala knihu s názvem Suchý hadr na dně mořském, která si ihned získala své příznivce. Nedávno spatřila světlo světa i audiokniha, tak jsme u této příležitosti paní Chřibkovou tro...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Vyjděte ven a nasbírejte si dobroty!

jedle-mesto 200Hurá, hurá, je zde další kniha, za kterou stojí kolektiv Smarticular. Tentokrát se zaměřuje na Jedlé město a vybízí lidi, aby vyšly do ulic.

 

...

Literatura

Zkusíte si uvařit podle Malé úsporné kuchařky?


altNavzdory svému názvu není tato klasická kuchařka Anuše Kejřové z roku 1905 zrovna „malá“, neboť čítá 368 stran. Úspornost nejenom při vaření ale opravdu tvoří hlavní téma knihy. Autorka kuchařku věnovala své milované dceři Jiř...

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

Prima podzim na Primě

Prima 200První srpnový den odtajnil generální ředitel Martin Konrád s programovým ředitelem Petrem Vladykou a ředitelem on-li sekce Danielem Gruntem podzimní schéma mateřské stanice Prima, kte...