Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlouvají s pracovníky, radí se s dalšími čtenáři. Tvůrčí atmosféra, dá se říci. Knihovnice a knihovníci se dostanou téměř ke všem titulům, které vychrlí nakladatelé, mají možnost je alespoň prolistovat. Také vidí, jak jde který příběh na dračku, jak se o něj jejich čtenáři „perou“ či nikoli. A tak jsme oslovili pracovníky knihoven, aby nám prozradili, které knížky s chutí přečetli sami, které se nejvíc líbily jejich čtenářům a jak se vůbec rok 2012 v knihovně vyvedl.
Z Uherského Hradiště odpověděly H. Hanáčková a M. Čápová z oddělení pro děti
Které knížky byly u vás v loňském roce největším hitem? (cca 5) O které měly nejvíce zájem děti a o jaké dospělí? Čím čtenáře oslovily, co myslíte? Patří i mezi vaše favority?
Deníky malého poseroutky, Odkaz dračích jezdců 4-Inheritance, Garfield, Nový měsíc a Rozbřesk Stephenie Meyerové, Hraničářův učeň, a všechny Čtyřlístky – jak časopisecké, tak knižní tituly.
Preferují čtenáři díla českých nebo zahraničních autorů?
Nevidíme rozdíl, důležitý je pro děti titul.
Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější? Je pravda, že to jsou detektivky?
Detektivky u nás zůstávají v pozadí, nejžádanější žánr je fantasy, hororové příběhy a komiksy.
Pokud by vaše knihovna mohla udělit Knihovnickou cenu některé z loni vydaných knih, tak které?
Miklínová, Galina: O Kanafáskovi
Vrchlický, Jaroslav: Začarovaný tatrmánek
Dauvillier, L.: Dítě s hvězdičkou
Jsou knihy, které na vás zapůsobily vysloveně negativně? Pokud ano, čím?
Ne.
Každá knihovna připravuje spoustu akcí kolem čtení a čtenářství – pro děti i dospělé – kterými akcemi byste se rádi pochlubili?
Noc s Andersenem, Hradišťské sluníčko.
Vítáte celostátní kampaně na podporu čtení u mládeže, jakou je např. projekt Čtení pomáhá?
Ano.
Setkali jste se s nějakými kuriozitami? Zanechali čtenáři v knížkách třeba netradiční záložky, měli zvláštní přání, přebalili knihu do zajímavého obalu, rozveselila vás něčí poznámka napsaná v knize či vyřčená u půjčovního pultu?
Mezi pohádkovými knihami jsme v předvolebním vypjatém týdnu našli leták „Volím Karla“.
Zaznamenali jste nové výtvarníky, kteří by se kvalitou ilustrací přiblížili uznávaným autoritám takového formátu, jako byli Helena Zmatlíková, Adolf Born či Zdeněk Burian?
Renáta Fučíková, Jiří Votruba, Galina Miklínová.
Mají rádi čtenáři v knížce obrázky? Vybírají si knížky podle toho, zda jsou ilustrované nebo ne? Jakou úlohu podle vás hrají ilustrace v knize?
Ilustrace hrají v dětských knížkách podstatnou roli, ti menší preferují více ilustrací, starší děti zase jdou po příběhu.
Myslíte, že je důležitá vnější podoba knih – vzhled obálky, vazba, písmo, formát?
Ano. Nakladatelé by možná mohli myslet i na knihovny a nevydávat knihy obřích formátů, ty se do poliček opravdu nevejdou...
Nabízíte nějaké typy elektronických čteček? Je o ně mezi čtenáři zájem? Jakou budoucnost podle vás mají elektronické knihy – pozorujete v té souvislosti úbytek čtenářů? Nebojíte se, že za pár let elektronické knihy ty papírové zcela vytlačí? Čtete je i vy sami nebo stále dáváte přednost klasické tištěné knize? Vidíte nějaký přínos tištěných knih oproti e-bookům (a naopak)?
Naše knihovna nabízí 2 ks Amazon Kindle, z toho jednu dětem, úbytek čtenářů nepozorujeme, děti dávají přednost opravdickým knihám, spíše si nosí tablety.
Jak je to s rozšiřováním počtu čtenářů, kteří si chodí knihy půjčovat? Kolik nových čtenářů vám přibude (v průměru za měsíc)? Jsou měsíce, kdy se počet nových zájemců rapidně zvýší? Přibývá nebo ubývá vaší knihovně čtenářů? Jakým způsobem spolupracujete s místními školami? Kdy se stávají školáci vašimi čtenáři? Vydrží jim „chození do knihovny“ po celou školní docházku nebo zaznamenáváte úbytek zájemců o čtení knih a nižší návštěvnost s postupem věku?
Oproti loňskému roku dětských čtenářů mírně přibylo. Všichni prvňáčci ve městě mají registraci pro první školní rok zdarma, největší úbytek nastává v 8–9 třídě, kdy mají děti jiné zájmy :-).
Co si myslíte o vztahu mládeže ke čtení? Setkáváte se s mnoha dětskými či dospívajícími čtenáři, nebo se vám naopak zdá, že mladí o čtení ztrácí zájem? Co je, podle vás, příčinou tohoto stavu? (například souvislost s rozmachem internetu)
Zdá se nám, že internet děti od čtení neodvádí, spíše naopak, zájem o určité tituly vzbuzuje také třeba jejich filmové zpracování.
Jaká věková vrstva je nejpočetnější mezi vašimi čtenáři všeobecně? Můžete nám prozradit věk nejmladšího a nejstaršího čtenáře vaší knihovny?
Nejstarší čtenářka je narozena v roce 1914, do knihovny chodí od 2. třídy, pamatuje i knihovníka Bedřicha Beneše Buchlovana, nejmladší jsou 2 chlapci, oba narození 2011.
Jaké knihy si dnes lidé už vůbec nepůjčují?
Děti nemají rády staré otrhané knihy.
Kolik svazků vaše knihovna ročně vyřazuje? Jaký je jejich další osud?
Knihovna průběžně vyřazuje a nabízí tyto tituly k prodeji á 5,- Kč. O knižní bazar bývá velký zájem.
Jaké další služby poskytujete vašim klientům kromě půjčování knih?
Půjčování zvukových nosičů, rezervace titulů pro děti zdarma, literární pořady a lekce informatické výchovy pro školy, literární a výtvarná soutěž pro děti…
Děkujeme Vám za Váš čas a za Vaši záslužnou činnost na literárním poli!
Redakce Kultury21.
Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana, p.o.
Velehradská 714
686 01 Uherské Hradiště
Více o knihovně se dočtete na: www.knihovnabbb.cz
Zdroj fotografií: archiv knihovny
< Předchozí | Další > |
---|