Porod s důvěrou v moudrost a sílu těl rodících žen

Porod s důvěrou v moudrost a sílu těl rodících žen

Tisk

hypnoporod perexRacionální vnímání umí spolehlivě zastavit jak orgasmus, tak spontánní porodní proces. Naproti tomu ženino nejhlubší uvolnění, relaxace, důvěra v moudrost vlastního těla, respekt a empatie všech, kdo o nastávající matky pečují, to vše pomáhá přivést na svět miminko přirozeně, radostně a bezbolestně. Filosofii přirozeného porodu, založenou na dobytí porodního světa klidem, představuje ve své knize Hypnoporod Marie F. Monganová. 

S veškerým respektem k nezbytné a kvalifikované lékařské péči autorka neprosazuje hypnoporody za přítomnosti odborného hypnotizéra, nýbrž vede každou jednu ženu ke schopnosti autohypnózy. Díky pečlivé přípravě, zahrnující dechové, relaxační, vizualizační a další pomocné techniky, mohou budoucí matky dosáhnout takového psychického i fyzického rozpoložení, že své miminko porodí uvolněně, bez zbytečného strachu. K tomu samozřejmě přispívá i atmosféra prostředí, v němž se jedinečný akt příchodu nového človíčka na svět odehrává.

Kniha vás seznámí s teorií normálního, přirozeného porodu. Dostanete možnost, dozvědět se více o tom, jak ženám klidný přístup pomůže připravit se na bezpečnější, snazší a pohodlnější porod.

Kniha Hypnoporod obsahuje všechny podstatné informace o průběhu těhotenství, o době předporodní i o všech fázích samotného porodu. Jsou v ní popsány spontánní fyziologické procesy, které není třeba předčasně urychlovat či usměrňovat podáváním medikamentů. Jednotlivé kapitoly pojednávají o dílčích technikách, jejichž prostřednictvím se ženy mohou na porod v klidu a s předstihem připravit. Velká pozornost je věnována uvolňování strachu, síle mysli, nácviku správného dýchání, relaxaci, vizualizaci a otázce výživy. Doporučena jsou zde další podpůrná cvičení, vhodné typy masáží a tipy pro zpracování vlastního porodního plánu. To vše přehledně, srozumitelně, s opakovaným důrazem na nejdůležitější pokyny. Nezapomíná, samozřejmě, ani na informace o možných rizicích, při nichž bývá lékařský zásah nezbytný.

Možnost volby

Těhotným ženám jistě víc prospívá, když se na porod chystají s klidem a důvěrou, než když na ně okolí útočí nejrůznějšími strašáky. Je skvělé, že i v České republice již existují nemocniční zařízení se vstřícným přístupem k přirozeně vedenému porodu, kde respektují přání maminek a jejich porodní plán. Stejně tak se ženy mohou spolehnout na lékařsky vedený porod s aktivním zasahování lékaře do průběhu porodního děje. Jako mnoho dalších rozhodnutí je i toto věcí jejich osobní volby, i pro ně však mohou být informace uvedené v této publikaci velkým přínosem.

Přirozený porod je porod, který se rozbíhá samovolně a probíhá bez vnějších zásahů. Žena podle svých instinktů sama určuje jeho průběh. Přirozený porod probíhá nerušen vnějšími zásahy, protože ty jeho přirozený průběh mění, ideálně v domácím prostředí nebo v prostředí připomínající domov. Rodičce je umožněn zcela volný pohyb během první i druhé doby porodní, žena si sama zvolí polohu ve vypuzovací fázi porodu, pomáhá jí aktivně její partner, neprovádí se holení rodidel ani klystýr, nástřih hráze (epiziotomie) se neprovádí rutinně, nepoužívají se prostředky k urychlení porodu, nepoužívají se tzv. bezbolestné metody (epidurální analgézie), v případě zvýšeně vnímané bolesti se namísto léků užívají přírodní metody tišení bolesti (masáže, sprcha, změny polohy, psychické povzbuzování), ihned po porodu je dítě vloženo do náruče matky k zajištění důležitého prvního kontaktu dítěte s matkou, po nezbytném ošetření dítěte po porodu je dítě již trvale ponecháno u matky. Zdroj: www.pdcap.cz

Zdravé těhotenství a přirozený porod v literatuře

Na knižním trhu existuje více titulů na téma zdravého těhotenství a přirozeného porodu od zahraničních autorů (Zdravé těhotenství a přirozený porod od Suzanne Yatesové, Zdravé těhotenství, přirozený porod od Ingeborg Stadelmannové, Orgasmický porod Elisabeth Davisové a další). Podobně jako o Hypnoporod Marie F. Monganové je o tyto publikace velký zájem, proto je moc fajn, že nakladatelství Triton má v edičním plánu dotisk (září 2022). Škoda jen, že z českých autorů na toto téma publikovala zatím snad jen Ivana Königsmarková (Hovory s porodní bábou). Od vydání knihy, která je koncipovaná spíše jako rozhovor „o stavu českého porodnictví“ (2016. Argo), však již uplynulo 8 let, a tak se jistě mnohé změnilo k lepšímu. Ale kromě Königsmarkové se aktuálně zatím tématu přirozeného porodu žádný český autor fundovaněji nevěnoval. Nebo se mýlím..? Než se takového počinu dočkáme, jistě neuděláte chybu, když sáhnete po Hypnoporodu. 

hypnoporod

Hypnoporod
Autor: Marie F. Mongan
Vydalo: nakladatelství TRITON
Počet stran: 240
Datum vydání: 2010 (1. vydání), září 2022 (plánovaný dotisk)

Hodnocení: 89 %

www.tridistri.cz/hypnoporod

( 2 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Jen dobrá týmová spolupráce je základem úspěchu, říká režisér Petr Soukup

souk 200Režisérem televizního pořadu Zpívá celá rodina je Petr Soukup, který už natočil celou řadů pořadů i videoklipů a léta spolupracuje i se zahraniční scénou. Jako producent získal prestižní ceny jako Anděl nebo Český lev, což jen dokládá jeho um, záběr a ...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu

Pochoutky z chaloupky 200Ve vydavatelství Radioservis vyšla kniha Pochoutky z chaloupky obsahující 100 původních chalupářských receptů na vynikající domácí jídla. Autorem je moderátor Českého rozhlasu Patrik Rozehnal.

...

Literatura

DO POSTÝLKY: Klidný Buddha na dobrou noc

klidny buddha 200Pohádky, které pohladí po duši, u kterých si odpočinete, protože ne vždycky je musíte číst, ale můžete se nechat unášet sametovým hlasem Nadi Konvalinkové. Příběhy vycházející z buddhistické moudrosti jsou cenným klenotem, který tu je pro děti připraven.

...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Glosa: Američtí Oscaři letos konečně ukazují pestrost

oscar2013 200Začátkem příštího týdne k nám brzy ráno ze zámoří dorazí zprávy o vítězích cen Americké filmové akademie, krátce Oscarů. Pozlacené sošky, o jejichž možných držitelích se vždy vedou nadšené spekulace mnoho týdnů...