Vitamín L. Vědecký vzorec pro dlouhodobý vztah

Vitamín L. Vědecký vzorec pro dlouhodobý vztah

Tisk

Vitamin-L-2D-200Mám v živé paměti, jak mě kdysi nadchla kniha, která po letech místo sugestivního povelu Jdi za štěstím (a tedy za přelétavými city) nám, manželským párům ukazovala, jak k sobě najít cestu zpět v době manželské krize. Neuvědomuji si přesně, zda jsem se s tímto konceptem nejdřív setkal u Garyho Chapmana („Pět jazyků lásky“, česky 2012), nebo v knize Johna Gottmana „Sedm principů spokojeného manželství“, která česky vyšla v r. 2015 a anglicky už v r. 1999. Nyní manželé Gottmanovi v českém překladu vydávají stejně laděnou publikaci „Vitamín L“.

Vzpomínám si, že v roce 2015 jsem dospěl k názoru, že manželství a rodina se ocitly v krizi, protože jsou zakládány na citu, a nikoli na tom, co partnery spojuje také, totiž na zodpovědnosti za rodinu, kterou po vzájemných slibech hodlají budovat. Zatímco já jsem pro sebe tento stav pouze konstatoval, výše zmíněné knihy byly důslednější a šly mnohem dál – navrhovaly konkrétní postupy, jak manželské problémy řešit.

A takový je i aktuálně na trh uváděný titul „Vitamín L“ Johna a Julie Gottmanových. Pro nás, laické čtenáře – praktiky, rozvíjí, završuje a přibližuje metody rozpracované dříve. Nyní stručně, soustředěn na podstatné a čtivě doporučuje po jednotlivých dnech týdne zamyslet se nad postupy, které umožní restartovat manželský či partnerský vztah, a vyzkoušet je v životní praxi.

Vitamin-L-2D-300x298

Vitamín L
Autoři: John Gottman, Julie Schwartz Gottman
Původní název: The Love Prescription (2022)
Žánr: popularizující literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2023, měkká vazba s chlopněmi
Počet stran: 248

Hodnocení: 100 %

www.melvil.cz/kniha-vitamin-l/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dana Kalinová: Dobrá duše pražského veletrhu Svět knihy

svet knihyO rozhovor jsme požádali paní Danu Kalinovou, dámu, která je už dlouhých devatenáct let duší pražského veletrhu Svět knihy. S ředitelkou této úspěšné akce jsme si povídali právě o zmiňovaném svátku všech českých ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Odhalte Sílu přírodní fermentace

sila prirodni fermentace 200V nakladatelství Grada vyšlo nové vázané vydání oblíbené knihy zaměřené na kvašené potraviny. Jmenuje se Síla přírodní fermentace a jejím autorem je Sandor Ellix Katz.

...

Literatura

Přečtěte si upřímnou zpověď velitele z Wagnerovy armády

bojoval-jsem-v-radach-wagnerovcu200V nakladatelství Alpress vyšla unikátní kniha odhalující fungování Wagnerovy armády, tedy organizace označované jako spolek a soukromá vojenská společnost.

 

...

Divadlo

Na podzim do divadla: HRA LÁSKY A NÁHODY

200divDivadla měla dost času připravit se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Hra lásky a náhody v Divadle scéna ve Zlíně.

...

Film

Nakupujte u odborníků, chcete-li spolehlivě odejít ze života

obchod pro sebevrahyZejména animovanému filmu se daří v groteskní poloze šířit mnohdy šokující morbidity, které by v hraném filmu sotva prošly - a francouzští tvůrci se tímto směrem rádi vydávají. Už od pradávné (a stále roztomile strašid...