Salát z čekankových puků s jablky, kukuřicí a mrkví

Salát z čekankových puků s jablky, kukuřicí a mrkví

Tisk

salat2 perexVyzkoušejte další chuťově vyváženou kombinaci v zeleninovém salátu, jehož základem jsou čekankové puky. Ty jsou vhodné k přímé konzumaci, ale vydrží uskladněné v chladu až dva měsíce. Čekanka je nahořklá a povzbuzuje činnost jater, žlučníku a střev, které potom lépe odvádějí z těla toxické látky. Má výborné čisticí a močopudné účinky, díky vysokému obsahu vlákniny příznivě ovlivňuje vyprazdňování. V tomto salátu se čekanka hořkosladce - ale harmonicky - snoubí s mrkví, kukuřicí a jablkem.

Salát z čekankových puků s jablky, kukuřicí a mrkví

Co budete potřebovat (množství na cca 2 porce):
Čekankové puky – 2 kusy
Červená cibule – 1 kus
Středně velká mrkev – 1 kus
Sladkokyselé jablko – 1 kus
Kukuřice nakládaná – 2 polévkové lžíce
Piniová semínka – půl polévkové lžíce
Sůl – čtvrt čajové lžičky
Cukr krystal – 1 čajová lžička
Pepř mletý - špetka
Vinný ocet nebo limetková/citronová šťáva – 2 čajové lžičky
Olivový (slunečnicový) olej – 1 polévková lžíce
Majonéza nebo bílý jogurt – 2 až 3 polévkové lžíce

Postup:
Z čekankových puků odřízněte dolní kořenovou část, otrhejte povadlé listy, omyjte a nakrájejte tak, jak to máte nejraději. Oloupejte cibuli, rozkrojte ji na čtvrtky a ty rozkrájejte na proužky. Oškrábanou mrkev nastrouhejte nahrubo. Jablko omyjte, zbavte jadřince, půlku nakrájejte na menší kousky a druhou na měsíčky.

Vše kromě měsíčků jablka vložte do mísy, přidejte ještě 2 lžíce nakládané kukuřice, 2 až 3 lžíce majonézy (v případě odlehčené varianty vynechte majonézu a použijte bílý jogurt), sůl, pepř, cukr a mletý pepř. Ochuťte vinným octem či limetkovou (citronovou) šťávou a přikápněte olej.

Lehce promíchejte a nechte alespoň 10 minut odležet. Ozdobte měsíčky z jabllka. Podávejte samotné, s pečivem, k masu nebo jako přílohu k vařeným bramborám či pohance.

salat2

Tipy pro vás:
• Použít můžete i bílou či žlutou cibuli, ale právě červená dodává tomuto salátu tu pravou chuť a barevnost
• Improvizujte i s dalšími ingrediencemi, do salátu nakrájejte třeba ještě rajčata nebo tvrdý sýr ementálského typu, naklíčené mungo či jiné klíčky, lněné nebo sezamové semínko a tak dále... fantazii se meze nekladou
• Milovníci ostřejší chuti přidají nadrobno nakrájenou chilli papričku
• Místo piniových semínek můžete přidat nahrubo nasekané vlašské ořechy

Dobrou chuť!

Foto: autorka


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Martin Pošta: Nejsou pro mne důležité výsledky, ale cesta k nim

martin posta 200Zpěváka Martina Poštu můžete znát nejen z řady muzikálů, ale také například z kapely Laura a její tygři. O tom, které role ho nejvíce baví a jak se dostal z jeviště k profesionálnímu koučování, se doč...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Kavárna na konci světa. Příběh o smyslu života

big kavarna-na-konci-sveta-48R-513034 (2)

Nakladatelství Kazda přináší útlou knížečku na podporu seberealizace a osobního rozvoje. Je jí Kavárna na konci světa, kterou napsal John Strelecky. Tento autor vydal již více kni...


Literatura

Knihy jsou nesmrtelné aneb Anne Holtová: Smrt démona

dem 200V nakladatelství Jota vyšel napínavý detektivní příběh Smrt démona od norské autorky Anne Holtové, která knihu vydala už roku 1995. Podařilo se i po letech zachovat aktuálnost a akutnost vyprávění?

...

Divadlo

Geisslers otevírají svou divadelně-alchymistickou laboratoř

Alchymisti200Alchymisti: Zlatodějný teatrolab je imerzivní inscenace pro diváky od deseti let, která vám umožní nahlédnout do pěti alchymistických laboratoří, založených samotným velmistrem tajného řádu Rudolfem II. Přenese vás do doby Rudolfovy vlády, kdy ...

Film

VÁCLAV KRŠKA A (NEJEN) FILMOVÝ ODKAZ

osudova nesmelost200Režisér Václav Krška (1900-1969) patří mezi české režiséry, kteří zůstávají ve stínu svých slavnějších kolegů. Je uznáván jako průkopník poetických či lyrických výpovědí, jenž měl tu smůlu, že svého uměleckého vrcholu dosáhl v...