Podlehněte kouzlu Divokých kvašených nápojů

Podlehněte kouzlu Divokých kvašených nápojů

divoke kvasene napoje200Díky knize Divoké kvašené nápoje od Pascala Baudara si doma budete moci vyrobit nejrůznější druhy piva, vína, limonád nebo medoviny a mnoha dalšího. Neváhejte a pojďte do toho!

 

 

Kniha se nejprve zabývá minulostí, představuje základy domovarnictví a věnuje se hledání divokých kvasinek. Poté se Pascal Baudar zaměřuje na cestu chuti a metody vaření. Až v další části knihy přináší recepty na piva z cukru, melasy a sirupu, původní a venkovská vína a medoviny, původní a léčivé nápoje nebo přírodní fermentované nápoje. V závěru se nachází informace o autorovi a doslov od Divoženky v kuchyni Denisy Šimlové. Ta zde upřesňuje, co je v našem prostředí možné použít a také láká k experimentům.

Autor si mě získal hned úvodním slovem, kde popisuje, že by si přál, aby čtenáři nebrali recepty jako pevně dané postupy, ale spíše jako obecné koncepty a nápady, které jim umožní blíže poznávat a používat ingredience z jejich okolní přírody. Ta pravá zábava podle něj spočívá ve vynalézání a vaření vlastních nápojů. „Inspirujte se postupy, které najdete na následujících stranách, a zkuste přijít s originálními recepty,“ vyzývá. Na straně 18 zase zdůrazňuje, že žádná pravidla neexistují a že se máme řídit jediným pravidlem: pokud vám výsledek chutná, tak se dílo povedlo!

Kniha mě velmi překvapila především tím, co všechno je možné a jak to může být jednoduché. Autorovy rady jsem doslova zhltla a už se moc těším, až něco vyzkouším. Nalákalo mě například zázvorové pivo, pivo s bylinkovým čajem ze sáčku nebo květové víno označené jako bezové šampaňské. Exotický a zaručeně osvěžující musí být nápoj s názvem tepache vyrobený se slupek a listů ananasu. Lákavé jsou i divoké limonády louhované zastudena, do kterých lze dát rostliny posbírané na procházkách nebo nekvašené limonády obsahující kyselinu citronovou a jedlou sodu.

Také jsem se dozvěděla spoustu zajímavých a nových informací. Jako například o druzích medoviny. Znáte melomel (ovocnou medovinu), pyment (medovinu s hroznovým moštem), nebo cyser (medovinu s jablky)?

Divoké kvašené nápoje mě velmi mile překvapily a budou mít čestné místo mezi mými kuchařkami. Jedná se o studnici inspirace a chce to opravdu jen zkoušet! Já do toho v létě půjdu, co vy?

Pascal Baudar je autor a výzkumník z Los Angeles, který se zajímá o sběr jedlých rostlin, snaží se přispět k záchraně tradičních pokrmů a prakticky se věnuje divokému kvašení. Věnuje se jak praktickému, tak teoretickému výzkumu moderních i tradičních metod konzervace potravin, bylinkářství a etnobotaniky. Sehrál roli v několika televizních pořadech jako odborný konzultant v problematice divokých potravin a objevil se v mnoha článcích magazínů jako je Times, LA Weekly, Los Angeles Times nebo The New York Times. Více informací o jeho kurzech tradiční konzervace potravin a vaření divokých piv najdete na jeho stránkách www.urbanoutdoorskills.com.

divoke kvasene napoje

Divoké kvašené nápoje
Limonády, piva, medoviny
Autor: Pascal Baudar
Překlad: Tomáš Roztočil
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 88 %

https://www.grada.cz/divoke-kvasene-napoje-12788/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Vlček: „Zázrak je taková účinná zkratka.“

jiri vlcek 200Před Vánoci jsme si pro vás připravili rozhovor nejen o zázracích. Mgr. Jiří Vlček, DiS. s nimi totiž pracuje cíleně a tvrdí, že se věci mohou změnit k lepšímu. A to ať už si přejeme cokoli. Jako psychoterapeut a kouč totiž lidem pomáhá p...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Pralesům v Amazonii lze pomoci koupí paraořechů či oleje z nich

awashop perex
Jak může "obyčejný smrtelník" pomoci Amazonii? Jednoduše - kupovat paraořechy nebo paraořechový olej. "O požárech v Amazonii se píší články, vlády posílají vojáky na hašení požárů, lidé zas nemalé peníze. Aby se v Amazonii nevypalova...


Literatura

Jak překonávat konflikty – Zvládnout a vyřešit složité situace

konf200Kromě toho, že je Anselm Grün autorem přibližně dvou stovek knih, je také mnichem Řádu svatého Benedikta, teologem, filozofem a celerářem, tedy hlavním ekonomem v německém opatství Münsterschwarzach. Ve svojí knize nabízí řešení konfliktů, která vycház...

Divadlo

Sladký - nesladký domov

slad200Sladký domov, je nová hra od maďarského spisovateľa Gyorga Spiró, ktorá bola uvedená Slovenskému publiku 5. mája v podaní režiséra Juraja Bielika. Hlavnú úlohu Milky si v nej zahrala Elena Podzámka a jej pomocníkom bol Ujo Lisný, ktorého si zahral Peter ...

Film

Festival francouzského filmu: Bretaň, větry a Woody Allen

proti vetru francouzsky filmZa neutuchajícího rachotu svatých motorů jsme se s Festivalem francouzského filmu rozjeli z Paříže do větrné Bretaně. Režisér snímku Proti větru Jalil Lespert se nás pokusil ovanout tí...